Záhrada

Ako naplánovať záhradu?

postup ako správne naplánovať záhraduKaždý záhradkár sníva o pohľade na dokonalú, a pritom maximálne funkčnú záhradu. K tomu, aby sa mu tento sen splnil, vôbec nemusí mať k dispozícii ktovieako veľký kus pôdy. Úmera medzi krásou a veľkosťou tu neplatí; aj na minimálnej ploche možno vytvoriť – ak zohľadníme najdôležitejšie aspekty – skutočnú záhradnú nádheru. A nevadí ani, ak nemáte v tejto oblasti žiadne väčšie skúsenosti: od toho sú tu naše články, aby pomohli. Prečítajte si návod ako naplánovať záhradu.

Čo je potrebné ak chcete naplánovať záhradu

Nevyhnutné je predovšetkým si návrh záhrady dôkladne a do detailov naplánovať, aby všetko do seba „zapadalo“ a tvorilo harmonický celok.

Je potrebné zistiť, aká rastlina je vhodná pre vaše účely alebo pre špecifické miesto na záhrade. Každý potrebuje rastlinu vhodnú do svojich podmienok (tieň, slnko), podľa štýlu záhrady (vidiecka, bylinková, okrasná, zeleninová, japonská), často tiež rastlinu určitej farby kvetov či listov a podobne.

Iste si vyberiete aj niektoré z najčastejších druhov záhradných rastlín všetkých typov – nielen trvalky, ale tiež letničky, paprade aj popínavky, traviny a stromy ….

Vidiecka záhrada: (odporúčania)

bylinková a vidiecká záhrada plánovanieZ trvaliek zasadíme – astru, zvonček, echinaceu, pivonky, plamienok, poniklec, hyacint, konvalinky, ľalie, gladioly, vrbinu, náprstníky, fialky, bergénie.

Kríky vyberáme zo – zlatovky, nátržníka, tavoľníka, mandle, ruží, jazmínu, drieňu, dulovca, kaliny, hortenzie.

Stromy môžu byť zastúpené: orgovánom, vŕbou, lieskou, jaseňom.

Doplníme: pieskovcom na múriky, drevom v podobe záhradného nábytku, štrkom ako dekoráciou záhonov.

Moderná záhrada: (odporúčania)

Trvalky: host, ľubovník, astilba, levanduľa, rozchodník, trávnička, vresy a vresovce, ľaliovky, bambus.

ako naplánovať zeleninovú záhraduKríky: hortenzie, pieris, rododendron, vajgélia, nátržník, ibištek, vistéria, cezmína, vavrínovec, zimolez, budlej, dráč.

Stromy: brest, krútená lieska, červenolistý javor, katalpa, agát, morušovník, tis červený, magnólia ľaliokvetá.

Traviny: miscanthus, perovec, rebriny, jačmenica, ozdobnica, kavyl, kostrava, ovsíkovec.

Doplníme: kôrou, mulčom a dekoračnými okruhliakmi alebo čadičovým kameňom.

Bylinková záhrada: (odporúčania)

Jednoročné: bazalka, majorán, harmanček, nechtík, cesnak, petržlen, pór.

Trvalky: pamajorán, tymián, materina dúška, ligurček, rebarbora, mäta, medovka, arniky, levanduľa, ľubovník, chren, palina, angelika, borák, benedikt, topoľovka, echinacea, alchemilka, pľúcnik, kôpor, divozel, pivonka, valeriána, slncovka, pažítka, saturejka.

Strom: rakytník, jarabina, báza.

Japonská záhrada: (odporúčania)

Stromy: ginko dvojlaločné, javor červenolistý, bambus, sakura, magnólia.

Kríky: mandľoňovník, buxus, skalníky.

Bonsaje a zákrpky: rododendrony, azalky.

Trvalky: papradiny, machy.

Tipy ako naplánovať záhradu

Skalka a múriky

rozrazil, skalnice a rozchodníky, horec, lomikameň, primulky, poniklec, klinčeky, levízia, mydlica, taričky, hlaváčik, marinky, sasanky, vresy a vresovce, fialky, modrice, nezábudky, arábky, lykovec.

Doplníme: žulou, pieskom, pieskovcom, drobným štrkom.

Varovanie

Pri voľbe typu záhrady je potrebné zohľadniť čas, ktorý môžeme v budúcnosti svojej záhrade venovať. Na niektorých záhradách je poznať hneď, že sme si na ňu neurobili dosť času, nepleli, nezalievali, nezaštepovali (napr. na japonskej).

Ale naopak na niektorých typoch záhrad (ako napríklad na vidieckom type) je určité časové oneskorenie pri starostlivosti o ňu lepšie tolerovateľné.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button