Úvod / Záhrada / Ako sa starať o ibištek?

Ako sa starať o ibištek?

ibištekAj človeka, ktorý nie je práve vášnivým pestovateľom, zosmutní, keď si zaobstará izbovú kvetinu, a ona sa “nespráva” tak ako by mala. A práve ibištek sa niekedy javí ako rastlina rozmarná až vzdorovitá. Odmieta kvitnúť. Ak má k nám prísť dôležitá návšteva, naschvál zvesí listy a opadá. A po návrate z dovolenky pod ním nájdeme výstelku suchých ružičiek, pretože po celú dobu našej neprítomnosti kvitol. Táto rastlina má veľmi konzervatívny charakter. Jej provokovanie je len odozvou na našu chaotickú starostlivosť. Ako sa starať o tento kvet, aby sa stal dlhoročným príjemným spoločníkom?

Čo je potrebné na starostlivosť o ibištek:


  • rastlina ibištek (Hibiscus L.)
  • kvetináč
  • hnojivo
  • zemina (substrát)
  • nožnice alebo nôž

Stále miesto a dostatok svetla

Stále a svetlé stanovište. Hlavným predpokladom, aby tento kvietok dobre prosperoval, je jeho stále “bydlisko” na svetlom až slnečnom mieste. Kým je malý, môže to byť na okennom parapete. Keď sa rozrastie, treba jeho základňu rozšíriť, ale aj podstavec alebo kvetinový stolík nesmie byť od okna príliš vzdialený (nezabúdajme, že svetla ubúda so štvorcom vzdialenosti).

Rastlina je citlivá na premiestnenie a na každé sťahovanie reaguje po svojom – začne opadávať. Kvet bude rásť aj mimo priameho svetla. Bude mať však len tenké a riedko olistené vetvičky, ktoré neustále “poženú za svetlom”. A kvetov sa od neho nedočkáte.

Vyššia teplota je vhodnejšia

Nároky na teplotu. Ibištek neznáša prievan a nízku teplotu. Odborná literatúra uvádza kritickú hranicu 12 stupňov Celzia. V paneláku je málo pravdepodobné, že by izbová teplota natoľko klesla, ale napríklad na chalupe (cez víkend v dielni či na chodbe v práci) sa to môže stať. Reakcia na prievan či chlad sú opäť opadané listy.

Širší kvetináč proti vädnutiu

ružový kvetKvetináč. Ibištek najlepšie prospieva v klasických neglazovaných črepníkoch s trochu hlbšou (nepremokavou) miskou. Ak ho z estetických dôvodov chcete skryť v obalovom kvetináči, potom by mal byť dostatočne široký, aby bolo možné pohľadom kontrolovať výšku zálievky. Príliš tesný kvetináč spôsobuje časté premokrenie, na čo ibištek opäť nekompromisne upozorní vädnutím a strácaním listov.

Presádzanie. Rastlinu je potrebné každý rok, nanajvýš po dvoch rokoch, presadiť. Ideálne pred jarou. Doprajeme jej kvetináč o centimeter väčší (to pre meranie znamená o dva centimetre väčší v priemere).

Opatrne strasieme zeminu z koreňového balu a zasypeme ju kvalitným substrátom s vyšším obsahom živín (kúpime zjari v každom väčšom kvetinárstve a v hobby marketoch) alebo kvalitne zemou zľahčeným kompostom (zo skleníka či parenisko).

Nezabudnime na jarný zostrih

Jarný rez. Ibišteku pristane jarný zostrih, a môže byť odvážny. Nemusíme sa báť skrátiť všetky tenké výhonky, ale pokojne môžeme zrezať aj silnejšie a zdrevnatené vetvy. Okamžite obrastie a má chuť kvitnúť.

starostlivosť o kvetyZaštipovanie koncov nežiaducich tenkých výhonkov počas roka nevedie k ničomu, v mieste uhryznutia vyrazia znovu, a ešte tenšie. Účinný je naozaj len razantný rez. Zrezané výhony môžeme skúsiť nechať zakoreniť ako rezne vo vlhkom piesku. Úspech ale nie je zaručený.

Zalievame s mierou

Na prísun tekutín je tento kvet pomerne náročný. Ideálne je zalievať ho raz za tri dni, a to do misky. Keď na neho zabudnete alebo naopak ibištek prelejete, upozorní na to zvesenými zvädnutým listmi (pričom po pôste sa väčšinou spamätá, ale po preliatí listy pustí).

Správna výživa pre zdravú rastlinu


Výživa. Aby ibištek často a hojne kvitol, potrebuje ako každá rastlinka prihnojovať. Na jar (ale až pár týždňov po presadení) mu doprajeme hnojivo dusíkaté, v lete ho zameníme za hnojivo s vyšším obsahom fosforu a draslíka. Pri dávkovaní sa držíme návodu výrobcu. Ak mu chceme dopriať viac, neocení to, naopak – opäť opadá a zvädne.

Samozrejme aj takzvane hnojivom spálený a totálne opadaný ibištek môžeme zachrániť. Ostriháme ho a ďalej zalievame, ako by sa nič nedialo. Niekedy trucuje napríklad aj niekoľko mesiacov, ale potom opäť rozkvitne. Je to vyskúšané.

Ako sa starať o ibištek?
4.9 (98.46%) 26 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

fuksia v zime

Ako zazimovať fuksie?

Fuksie sú bez pochyby jedny z najčastejšie kvetín pestovaných v kvetináčoch. Tieto kvety dokážu urobiť skvelý …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *