Ako sa starať o trvalky?

ako sa starať o trvalky na záhradeVäčšina trvaliek sa na záhradke zaobíde bez väčšej starostlivosti, napriek tomu je viacero činností, na ktoré by ste ako ich majitelia nemali zabúdať. Môžu totiž zlepšiť ich atraktívny vzhľad a prispieť k ich dokonalej kondícii. Ako sa starať o trvalky?

Vlaha a trvalky


Množstvo vody, ktoré treba trvalkám dať, závisí od viacerých faktorov, napr. klímy, miesta, kde trvalka rastie, alebo na jej druhu. Platí ale, že mladé trvalky potrebujú viac vlahy, zatiaľ čo tie, čo už sú dostatočne zrelé, nie je treba je tak príliš často zalievať. Najlepšie je zalievať večer, keď už slnko nie je také silné.

Hnojivo

Väčšine trvaliek stačí, ak ich pohnojíme raz do roka a viete ako často hnojiť trávnik?


Mulč

Trvalky mulč nevyžadujú, napriek tomu keď ho okolo nich rozprestrite, pomôžete im. Ako každej rastline alebo kríku totiž mulč umožňuje ľahšie rásť bez buriny, zadržiava vlahu a zlepšuje štruktúru pôdy.

Burina

starostlivosť o kvety na záhradeBuriny, ktorá odoberá trvalkám vlahu aj miesto pre rast, sa zbavíme jedine ručným pletím. Použitie herbicídov je nepraktické, pretože môže zasiahnuť aj ozdobné rastliny.

Pretrhávanie

Aby ste predĺžili obdobie kvitnutia, alebo zvýšili počet kvetov, tak trvalky pretrhávajte. Trhajte mladé výhonky, ktoré nie sú vyššie a sú tenké. Ak ich na jar vytrháme, rastlina sa môže sústrediť na skvalitnenie silnejších výhonkov.

Podobný efekt má aj odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Ako náhle ich odstránime, rastlina sa na ne už nemusí sústrediť a podporíme tým nové kvety, do ktorých vloží svoju energiu.

Zostrihanie


Každý rok skoro na jar by ste mali trvalku skrátiť na polovicu pôvodnej veľkosti, a to tak že ostriháte hlavné a neproduktívne výhonky, čím povzbudíte rast silnejších výhonkov. Na jeseň trvalky zostriháme celé až pri zemi, aby mohli na jar znova klíčiť.

Prečítajte si aj článok ako sa starať o trvalky v kvetináči.

Pozrite si tieto odporúčané záhradné dekorácie, záhradné náradie a:

Tip: V lekárni Dr. Max momentálne prebieha aj akcia 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!


Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.