Záhrada

Ako a kedy je vhodné rezanie hortenzie?

hortenziaRezanie hortenzie je tak trochu veda, keďže existuje niekoľko druhov,  a v podstate každá odroda vyžaduje svoj špecifický spôsob rezu. Ak má niektorý z pestovateľov problém s tým, že mu hortenzia v minulom roku nekvitla, príčinou zvyčajne býva nesprávne zvolený spôsob rezu.

Čo budeme na správne rezanie hortenzie potrebovať

  • záhradnícky nožík alebo nožnice

Najčastejší druh hortenzií                    

kyticaAsi najväčšie množstvo pestovateľov má na záhrade HORTENZIA VEĹKOLISTÁ. Tá kvitne od augusta do príchodu mrazov.

Vo vápenatých pôdach majú zvyčajne červené a ružové kvety, v kyslých pôdach môžu byť kvety až modrej farby. Odkvitnuté kvetenstvá nakoniec zozelenejú.

Odkvitnuté zvyšky vlaňajších kvetov a tenké, slabé výhonky odrežeme skoro na jar, hneď ako pominú posledné mráziky. Výhonky, ktoré kvitli v minulom vegetačnom období, skrátime nad párom silných púčikov približne 15 až 30 cm od bázy. Rastlinu potom prihnojíme a nastelieme.

Hortenzia latnatá

Vzpriamený rastúci kmeň má HORTENZIA LATNATÁ. Ľahko ju rozpoznáme podľa kvetných kužeľov, ktoré
dosahujú 20 až 30 cm. Tieto hortenzie kvitnú na tohtoročných výhonkoch už od polovice leta.

Rezanie hortenzie latnatej

U týchto druhov môžeme intenzitu rezu obmieňať. Ak majú kríky veľké a latnaté kvety, striháme výhonky ešte koncom roka až po miesto, kde vyrastajú zo starého dreva. Iba ak chceme, aby sa kríky viac rozrastali, odrežeme len 10 až 20 cm dlhé jednoročné výhonky.

Ak nie sú tieto kríky upravované vôbec, rozrastajú sa do výšky aj šírky až 3 metrov. Problémom sú potom nepočetné kvitenstvá.

Hortenzia sargentová

ružové kvetyTrochu exoticky pôsobiaca je HORTENZIA SARGENTOVÁ, vďaka svojmu chlpatému a načervenavému olísteniu a mäsitým vetvičkám.

V období júla a augusta vytvára ploché tanierikovité kvety. Tie sú zvonku biele a vnútri červenkasté.

Rezanie hortenzie sargenovej

U tohto druhu čakáme s rezom radšej až do polovice mája. Pretože rašia pomerne skoro, nové jarné výhonky bývajú často vystavené neskorším jarným mrázikom.

Zmrznuté výhonky a odkvitnuté okolíky, ktoré poznáme podľa toho, že sčerneli, odstránime po najbližšie bočné výhonoky, alebo silný pár púčikov.

Ostatné hortenzie

Vôbec však nezostrihujte HORTENZIU DRSNU. Naopak HORTENZIA STROMČEKOVITÁ znesie aj hlbšie rezy, a to na jar pred pučaním. HORTENZIA PÍLOVITÁ sa zrezáva rovnakým spôsobom ako hortenzia veľkokvetá.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button