Záhrada

Ako zazimovať muškáty?

ako zazimovať muškátyViete ako zazimovať muškáty? Muškáty (alebo odborne nazývané pelargónie) sú viacročné rastliny, ktoré sú vďaka svojim krásnym bohatým kvetom hojne používané na ozdobu okien a balkónov. Ako už bolo spomenuté, sú to rastliny viacročné, preto ich je potrebné cez zimné mesiace zazimovať. Neviete ako na to? Tak čítajte ďalej malý návod v kocke.

Návod ako zazimovať muškáty krok po kroku

Muškáty je potrebné zazimovať ešte pred tým, než udrie prvý mráz. S prípravou na ich zazimovanie je vhodné začať už na prelome septembra a októbra, kedy je potrebné, aby ste začali pomaly obmedzovať ich zálievku a prestali rastliny hnojiť.

Príprava na zazimovanie muškátov

orezané muškátyPred vlastným zazimovaním muškátov je potrebné najprv rastliny na zazimovanie pripraviť. Táto príprava zahŕňa ich úpravu, kedy je potrebné rastliny zostrihať alebo zrezať asi na 1/3 ich veľkosti, odstrániť všetky suché listy a všetky kvety.

Ďalej je potrebné rastliny skontrolovať, či nie sú napadnuté nejakým škodcom alebo plesňou a napadnuté kusy ošetriť chemickým postrekom proti škodcom. Prípadne môžete preventívne ošetriť všetky rastliny.

Premiestnenie rastlín

Takto pripravené rastliny prenesieme do skleníka alebo do vhodnej miestnosti v dome, napr. do chodby či pivnice.

Vhodná miestnosť však musí mať teplotu len asi 10 až 15 ˚C, pretože pri vyššej teplote by rastliny mohli utrpieť teplotný šok.

V tejto miestnosti musí byť hlavne okno, aby mali rastliny dostatok slnečného svetla, ktoré pre svoje prežitie nevyhnutne potrebujú.

Prezimovanie muškátov

Počas prezimovania je potrebné rastliny priebežne kontrolovať, či nehnijú alebo či ich nenapadol škodca a približne dvakrát za mesiac je potrebné trochu zaliať a prípadne tiež zastrihnúť novo vyrastené listy. V čase prezimovania rastliny rozhodne nehnojte.

Hnojenie muškátov

Prvé prihnojenie (najlepšie špeciálnym hnojivom na pelargónie) urobte až na začiatku mesiaca marec, kedy je dobré začať pomaly zvyšovať zálievku, aby sa rastliny prebrali zo zimného vegetačného stavu.

A oplatí sa vôbec muškáty zazimovať, nie je lepšie kúpiť si na jar nové kvety a ušetriť si tak starosti a prácu?  Ak máte na zazimovanie vhodné podmienky, rozhodne sa pokúste zazimovať muškáty do ďalšieho roka.

Motiváciou vám môže byť fakt, že rastlinka sa vám za starostlivosť, ktorú jej budete venovať aj v zimných mesiacoch, odvďačí, pretože viacročná rastlina má bohatšie kvety ako rastlina len jednoročná.

Prečítajte si aj články ako zazimovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button