Záhrada

Ako množiť pelargónie odrezkami?

pekné rozkvitnuté červené pelargónieZvlášť pre tých pestovateľov, ktorí majú problém s uskladňovaním rastlín v zimnom období, je výhodné zimovanie pelargónií v podobe odrezkov. Malé zakorenené odrezky určite zaberú oveľa menší priestor ako celé vyrastené pelargónie. V tomto článku vám poradíme ako množiť pelargónie odrezkami.

Správne obdobie pre zrezávanie závisí na odrode. Nevýhodou je, že materské rastliny anglickej pelargónie po zrezaní už nerozkvitnú.

Previsnuté a vzpriamené druhy množíme odrezkami na jar alebo na jeseň. Anglické pelargónie množíme na jar, veľmi skoro.

Čo treba ak chcete množiť pelargónie odrezkami

  • ostrý vydezinfikovaný nôž,
  • rozmnožovací substrát
  • kvetináče
  • podmisky
  • piesok
  • perlit
  • rašelinu
  • práškový stimulátor
  • hnojivo s obsahom draslíka
  • lieh na dezinfekciu noža

Ako pripraviť rastliny na rozmnožovanie

Na zrezanie je dobré rastliny pripraviť, a to najlepšie tak, že im doprajeme hnojivo s vyšším obsahom draslíka asi 1 až 2 mesiace pred zrezaním.

Mäkké odrezky s nevyzretým pletivom často veľmi zle zakoreňujú a navyše bývajú napádané hnilobou a plesňami.

NIKDY nezrezávame akokoľvek napadnuté a poškodené rastliny !!!

Dezinfikovanie nástroja na rezanie

sadenie a množenie pelargóniíRezací nástroj vždy pri zmene rastliny ponoríme do liehu, tak ho dezinfikujeme.

Rastliny pred odberom odrezkov dostatočne zalejeme, aby bolo odlamovanie jednoduché. Rastlinu odlamujeme v mieste kolienka.

Rastliny môžeme  tiež obrezávať ostrým nožom alebo strihať nožnicami. Jednotlivé odrezky odrežeme priamo alebo odrežeme celú dlhú stonku, ktorú potom následne ďalej množíme odrezkami.

Ako vyzerajú správne odrezky?

Sú dlhé, medzi 10- 15 cm a mali by mať 2 alebo 3 poschodia listov. Z odrezkov odstraňujeme všetky listy a palisty, ktoré by boli po zoschnutí v kontakte so substrátom. Ideálne je na nich ponechať 2 až 3 listy. Ak namočíme dolné okraje odrezkov do práškového stimulátora, podporíme tým rast.

Na rezanie sú najvhodnejšie sadbovače alebo väčšie kvetináče. Do jedného kvetináča s priemerom 10 cm môžeme napichnúť až 5 odrezkov. Ušetríme tak miesto a po vysadení do kvetináčov nám budú bohatšie kvitnúť.

Vhodný substrát na pelargónie

návod ako množiť pelargónie odrezkamiVhodným substrátom na odrezky pelargónií je už hotový rozmnožovací substrát, ktorý zakúpime vo všetkých záhradníckych centrách. Alebo si pripravíme vlastný z piesku, perlitu a rašeliny v pomere 3:2:1.

Keď chceme množiť pelargónie odrezkami, tak by substrát nemal zadržiavať vodu, aby nám v ňom odrezky nehnili.

Odrezky by mali byť v substráte 2-3 cm hlboko. Malým nástrojom si urobíme do substrátu jamky a odrezky do nich vkladáme.

Zakoreňovanie odrezkov pri množení pelargónií

Odrezky dostatočne zakorenia asi po 3-6 týždňoch. Odrezky v sadbovačoch na túto dobu umiestnime na svetlo, ale nie na priame slnko. Počas 4 týždňov je pre nich ideálna teplota okolo 20 stupňov. Odrezky zalievame najlepšie do podmisiek. Pôda tak zostane mierne vlhká, nie mokrá.

Zakorenené odrezky nakoniec z malých sadbovačov presadíme do kvetináčov. Odrezky z kvetináčov s priemerom 10 cm nepresádzame. Pri zimovaní platí pravidlo – čím nižšia teplota prostredia, tým menej zalievať. Odrezky do jari niekoľkokrát zaštipneme, aby sa pekne rozvetvovali.

Množiť pelargónie odrezkami je celkom jednoduché a mal by to zvládnuť prakticky úplne každý.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button