Záhrada

Ako postaviť skleník?

hrubá konštrukcia sklenníkaĽahko si môžeme postaviť skleník na záhrade aj my. Na začiatku zvážime jeho umiestnenie, dôležitá je dostupnosť k vodnému zdroju a dostatok svetla. Ak uvažujeme o kúpe v hobby markete, platí zásadné pravidlo: Kupujte len to, čo ste videli stáť. A neváhajte počkať aj na akčnú ponuku.

Vhodná plocha skleníka

Najprv vyberieme plochu, kam skleník umiestnime. Ideálne by to malo byť také miesto na záhrade, ktorému netienia stromy a ktoré je v závetrí.

Vyberieme rovnú plochu, prípadne ju zarovnáme. Vopred sa vyhnime aj prípadným susedským sporom, a preto vyberieme miesto tak, aby skleník netienil susedovu záhradu.

Veľkosť skleníka

planovanie a stavba skleníkaVeľkosť skleníka podriaďujeme veľkosti záhrady. Z materiálu sa používa sklo alebo polykarbonát.

Druhý variant je zaujímavejší, polykarbonát sa horšie rozbíja ako sklo a má dobré tepelné vlastnosti. Výhodou je tiež vysoká životnosť a dobrá priepustnosť svetlá.

Dutinkový polykarbonát sa dodáva buď v hrúbke 46 mm, alebo aj v silnejšej variante 10-15, eventuálne aj 20 mm. Silnejší polykarbonát má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, avšak vyžaduje aj pevnejšiu konštrukciu.

Kúpa skleníka

ako si postaviť skleník na záhradeV záhradných centrách a hobby marketoch dnes kúpime v balíčku celý skleník.

Jednoducho ho potom postavíme na záhrade. Ceny bežne dostupných skleníkov sa pohybujú okolo 300 až 700 eur.

Určite by ste sa teda mali rozhodnúť, či si kúpite prefabrikovaný výrobok, alebo si skleník postavíte sami, svojpomocne a z vlastných komponentov.

Podklad

Je možné, že skleník bude vyžadovať podmurovku. Tú by sme mali zapustiť zhruba do 60 až 100 cm do zeme. Záleží však na vlastnostiach pôdy. Pre stavbu skleníka nepotrebujeme stavebné povolenie, ak skleník nezaberá väčšiu plochu ako 40 m2 plochy a 5 m výšky.

Dvere a vetranie v skleníku

Dôležitými aspektmi sú dvere, systém odvetrávania a dostatok vetracích okien, priestor pre odkladacie poličky, prípadne aj priestor pre prejazd záhradného vozíka či koliesok.

Konštrukcia môže byť zostavená z valcovanej ocele alebo hliníkových profilov. Každý variant má svoje prednosti aj nevýhody, avšak dôležité je najmä to, aby diely dobre zapadali, tesnili a nepodliehali vplyvom tepla.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button