Záhrada

Ako zazimovať bonsaj?

ako zazimovať bonsajAk pestujete vonkajšie bonsaje, je potrebné ich zazimovať. Ak by totiž boli počas zimných mrazov bez akejkoľvek ochrany, došlo by u nich k premrznutiu koreňového systému, čo by následne znamenalo ich uschnutie a uhynutie. Ako správne zazimovať bonsaj?

V článku sa dozviete:

  • Postupy zazimovania
  • Čo je potreba
  • Ako dlho to potrvá
  • Video

Postupy zazimovania bonsajov

krásny bonsajOproti iným vonkajším rastlinám je starostlivosť o bonsaje pred príchodom zimy veľmi jednoduchá.

Vonkajšie bonsaje pritom nemusíte zazimovať príliš skoro. Je vhodnejšie počkať, až ich lístie opadá. Pokojne tak počkajte napríklad až do decembra alebo januára.

Zazimovanie vonku

Ak sa rozhodnete bonsaje ponechať aj cez zimu vo vonkajšom prostredí, teda na záhrade pred domom, stačí ich i s miskou zahrabať do pôdy.

Voľne nad povrchom ponecháte iba nadzemnú časť, teda vetvičky. Ak je mráz vonku príliš veľký, zakryte nadzemnú časť čečinou, prípadne použite netkanú ochrannú textíliu.

Zazimovanie bonsaja v debničke

Možno použiť aj ďalší spôsob. Bonsaj umiestnite i s miskou do pripravenej debničky. Potom ju obaľte veľkým množstvom lístia, ktoré tak bude pôsobiť ako ochrana pred mrazom. Inak je postup rovnaký, v prípade tuhej zimy opäť použite krycie tkaniny na hornú časť bonsaja.

Debničku s bonsajom potom umiestnite najlepšie niekam ku stene či do závetria, kde nebude prievan.

Umiestnenie bonsaja do skleníka

zazimovanie bonsajaBonsaje možno zazimovať aj v studenom skleníku. V tomto prípade je výhodné, že rastlina nie je vystavovaná vrtochom počasia, teda snehové nádielke a vetra.

Máte tiež uľahčenú prácu tým, že sa dá lepšie kontrolovať stav bonsaja počas celého zimného obdobia.

Je takmer jedno, či pripravujete na zimu listnatý alebo ihličnatý bonsaj.

Rozdiel spočíva len v tom, že ihličnaté bonsaje vyžadujú pravidelnejšiu kontrolu, pretože je pri nich väčšia náchylnosť na výskyt škodcov. Zároveň je nutné ihličnaté bonsaje tiež viac zalievať. Zemina nikdy nesmie úplne vyschnúť.

Čo je potrebné ak chcete zazimovať bonsaj?

  • netkaná ochranná textília
  • vrstva lístia
  • čečiny
  • debnička

Ako dlho zazimovanie potrvá?

Zazimovanie bonsajov je veľmi jednoduché. Dôležité je ale správne načasovanie, musí sa ideálne vyčkať, až opadajú  listy (v prípade listnatého bonsaja). Počas zimy je potom potrebné vykonávať pravidelné polievanie a tiež kontrolovať, či sa na rastline nemnožia škodcovia.

Video ako zazimovať bonsaj:

Vo videu vám odborník poradí a predvedie, akým spôsobom sa dajú bonsaje zazimovať, aby nedošlo k ich uschnutiu:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button