Záhrada

Ako vyzerá pleseň na paradajkách?

ako vyzerá pleseň na paradajkáchParadajky sa zaraďujú medzi najobľúbenejšiu zeleninu. O jej kladných účinkoch na naše zdravie sme písali už skôr. Paradajky nájdeme prakticky v každej záhradke. Keď si odtrhnete priamo z kríku skvelú sladkú paradajku, stopercentne vám to urobí veľkú radosť. Nesmie sa na nej ale nachádzať pleseň a ako vyzerá pleseň na paradajkách vyzerá?

V článku sa dozviete:

  • Ako spoznáte pleseň u paradajok
  • Kedy vykonávať preventívne opatrenia
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Ako spoznáte pleseň u paradajok?

Pleseň u paradajok by mal poznať aj laik. Väčšinou je prvýkrát viditeľná na listoch rastlín. Tie sa postupne sfarbia dožlta až dohneda.

Ide prakticky o pleseň zemiakovú, ktorá sa dostáva aj na paradajky. Deje sa tak predovšetkým vplyvom okolia, kedy sa šíri vetrom. Ako založiť ideálnu zeleninovú záhradu?

pleseň na rastline paradajkyNajprv sa spóry plesne dostávajú na stonky, postupne sa rozširujú na listy a nakoniec napádajú aj plody paradajok.

Plody napadnuté plesňou už nie sú konzumovateľné a treba sa ich zbaviť. Neoplatí sa ani plody skladovať ešte v zelenom, zdanlivo dobrom stave a až potom ich nechávať dozrieť.

Pleseň na paradajkách sa veľmi rýchlo rozširuje a v prípade vašej nečinnosti môžete pomerne rýchlo prísť kompletne o skoro celú úrodu. Ako pestovať kríčkové paradajky

Najčastejšie pleseň prichádza v jesennom období, teda vtedy, keď je zvýšená vlhkosť. Nemá rada teploty nad 30 stupňov Celzia, takže v lete na rastlinách nie je až taká častá.

Kedy vykonávať preventívne opatrenia?

Prevencia je základom všetkého a rastliny, ktoré sú preventívne ošetrené, môžu logicky oveľa dlhšie prežiť. Najčastejšie sa na paradajky používajú rôzne postreky, ktoré dokážu rastliny pred plesňou efektívne ochrániť.

V prípade napadnutia paradajok plesňou, už nie je možné žiadnou chémiu rastliny chrániť, a tak nezostáva, než pomaly odstraňovať napadnuté časti rastlín.

Malo by sa tým zamedziť šíreniu plesne na plody a do okolia. Ak máte aj napadnuté plody, nemilosrdne budete musieť rastlinu zničiť.

Čo je na odstraňovanie plesne na paradajkách potrebné?

  • fungicídy
  • napríklad prípravky Kocide alebo Acrobat
  • trpezlivé odstraňovanie napadnutých častí

Ako dlho to potrvá?

vykonávanie postreku na paradajkySamotný postrek paradajok netrvá nijako dlho, asto krát ide iba o pár minút času.

Pripravíte si ho do rozprašovača a následne postriekate celé rastliny paradajok.

Postrek sa vykonáva na začiatku júna, takže rastliny ešte nie sú nijako výrazne vysoké. Bez problémov to tak budete mať rýchlo hotové.

V prípade napadnutia rastlín ide o trvalú záležitosť a boj s plesňou je takmer už bez víťazného konca.

Aké budú náklady ak sa chcete zbaviť plesne na paradajkách?

Ak sa rozhodnete pre postrek, potom balenie prípravku Kocide vyjde na cca 3-4 Eura. Jedná sa o vrecká 4×35 gramov.

Acrobat vo vreckách 4×20 gramov vyjde taktiež okolo 3 Eur. Postrek sa oplatí. Odstraňovanie napadnutých častí rastlín je síce zadarmo, ale len odďaľuje úhyn rastliny.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button