ZáhradaNávody

Ako sa zbaviť smútiviek?

napadnuté rastliny Rady a tipy ako sa zbaviť smútiviek. Sú otravné a zožierajú korienky našich izbových rastlín. Reč je o smútivkách – malých, čiernych muškách. Tieto mušky pri zaliatí rastliny v kvetináči vyletujú z hliny. Väčšinou si smútivky prinesiete nevedomky domov z obchodu, kde ste si kúpili novú rastlinu. Presnejšie povedané, týmto spôsobom sa k vám dostanú larvy. A práve tie v čase svojho rastu škodia rastlinám, pretože ničia ich koreňový bal. Ako sa teda smútiviek zbaviť?

Čo budete potrebovať ak sa chcete zbaviť smútiviek:

  • nezávadný substrát (zdravý, bez smútiviek)
  • akváriový piesok
  • hlísty
  • optické lapače

Čo sú to smútivky

smútivkySpoznáte ich ľahko. Hneď ako pohnete s kvetináčom, začnú sa rojiť. Nemýľte si ich však s vinnými muškami.

To sú tiež drobné, nevítané mušky hrdzavej farby, ale tie sa vyskytujú najmä tam, kde je ovocie, pretože práve zahnívajúce plody alebo kuchynské zvyšky potrebujú k svojmu životu.

Smútivkam sa dobre darí hlavne v zimných mesiacoch, pretože je doma teplo.

Hneď ako rastline doprajeme pravidelnú zálievku, smútniciam nič nebráni v tom, aby sa rozmnožovali. Podmienky majú ideálne.

Ako tomu možno zabrániť

Tou najjednoduchšou cestou, ako sa nevítaných domácich spoločníkov, smútiviek, zbaviť, je vykoreniť dospelé mušky, aby samičky nemohli naklásť do zeminy vajíčka.

Dobre k tomu poslúžia optické lapače. Zvyčajne mávajú žltú farbu a dajú sa bežne zohnať v špecializovaných obchodoch.

Smútivky sa na lepkavé žlté doštičky, zapichnuté do kvetináča, postupne nalepia. Možno použiť aj chemický postrek k tomu určený. Jeho výhodou je, že zaberá rýchlo.

Ako proti smútivkám bojovať

postup na zbavenie sa smútiviekUžitočným pomocníkom v boji proti smútivkám môže byť aj akváriový piesok.

V tenkej vrstve ho nasypte na zeminu, aby mušky nemohli vyletieť. Zároveň obmedzte zálievku.

Ak sa vám do toho nechce a akváriový piesok doma nemáte, ponúka sa ďalšie riešenie. Možno zakúpiť špeciálny preparát, ktorý obsahuje vajíčka nematód. Tie sa podľa návodu vsypú do vody a týmto biologickým roztokom sa rastlina napadnutá smútivkami zaleje.

Vajíčka hlíst k svojmu vývoju potrebujú potravu, a práve tou sú vajíčka smútiviek. Tento postup je k rastlinám šetrný a možno ho použiť kedykoľvek.

Dá sa ich množeniu predísť?

Novo zakúpené rastliny odporúčame presadiť do substrátu, ktorý už máte doma a ktorý sa osvedčil. Zeminu z obchodu nemusíte vyhadzovať, poslúži napríklad na záhradke.

Tipy

Novú rastlinu, ktorú kúpite alebo dostanete, držte pár dní „v karanténe„, aby ste zistili, či zemina neobsahuje larvy mušiek.

Hneď ako zistíte, že sa malé čierne mušky pri zálievke roja v kvetináči, neotáľajte a smútivky zlikvidujte čo najskôr.

Kvetináče kontrolujte hlavne v zimných mesiacoch, teplý vzduch v kombinácii so zálievkou napomáhajú rýchlejšiemu množeniu týchto mušiek.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button