Záhrada

Ako zazimovať fuksie?

fuksia v zimeFuksie sú bez pochyby jedny z najčastejšie kvetín pestovaných v kvetináčoch. Tieto kvety dokážu urobiť skvelý dojem na každého. Ak sa blíži zima, tak musíte fuksie zazimovať. Nejedná sa o žiadny zložitý proces. Vďaka zazimovaniu  prežijú celú zimu a na jar vám budú zase krásne kvitnúť. Samotný postup na zazimovanie rastlín je veľmi jednoduchý, ako teda postupovať?

Postup ako zazimovať fuksie krok po kroku

Najprv kvetináč alebo kvetináč s fuksiami položte a ostrihajte z fuksií poškodené a zažltnuté listy. Následne kvetinu skráťte cca o tretinu.

Je potrebné zastrihnúť aj konca kvetín kvôli riziku, že by sa v nich mohli skrývať škodcovia.

Chemické ošetrenie

zazimovanie fuksie

Teraz je potreba kvety chemicky ošetriť a to proti parazitom aj proti plesniam. Na ošetrenie použite sprej, ktorý možno zakúpiť v záhradníckych potrebách.

Ak je fuksia napadnutá značným spôsobom, tak ju radšej odstráňte, aby nenakazila ostatné rastliny. Ak je napadnutá len čiastočne, tak ju dajte bokom od ostatných rastlín.

Pre zazimovanie fuksií nájdite vhodné miesto, kde budú teploty okolo 5 ° C, ale nikdy nie menšie. Ideálne miesta sú garáže, pivnice s oknami, dielne, chodby a iné. Miesto by nemalo byť v úplnej tme.

Polievanie

Cez zimu kvety zalievajte iba tak, aby bola hlina mokrá. Vyvarujte sa prelievaniu alebo úplnému suchu, v oboch prípadoch by vám zahynula.

Kontrolu vlhkosti stačí vykonávať jednoducho prstom raz týždenne, pri nižších teplotách sa voda v kvetináči udrží dlho.

Alternatívne zazimovanie

zazimovat fuksiuĎalšou možnosťou je zazimovanie fuksií vonku. Také zazimovanie vykonávajte, ak sa očakáva mierna zima alebo ak nemáte miesto, kam by ste rastlinu k zazimovaniu uložili.

K zazimovaniu vonku je potreba vyhĺbiť jamy, do ktorej sa nasype rašelina alebo piliny, následne sa do nich vložia fuksie.

Do jednej jamy ich možno dávať viac, vždy korunkou k sebe.

Silnejšie mrazy však aj takto zazimované fuksie zničia, takže túto možnosť neberte ako istú alternatívu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button