Domácnosť

Ako zazimovať chatu a chalupu?

zazimovať chatu na celé zimné obdobieZazimovanie chát a chalúp je úplne nevyhnutnou činnosťou, ktorej sa žiadny chalupár nesmie vyvarovať. Jedine zazimovanie nám poskytne potrebnú ochranu našich objektov proti poškodeniu aj zlodejom. Mnoho ľudí chce zazimovať chatu podľa svojich osvedčených pravidiel, avšak je potrebné dodržať aspoň tie základné postupy. Ako chalupy a chaty zazimovať?

Je potrebné zazimovať chatu ale aj záhradu

Pokiaľ máte záhradu, tak sa ako zamerajte na najprv na ňu. Upracte všetky predmety, ktoré by sa zimou mohli poškodiť a zároveň tie, ktoré by mohol niekto ukradnúť. Zhrabať zo záhrady lístia a upracte všetky záhradnej hadice.

Voda

zazimovanie chaty a jej zabezpečenieMráz je najviac nebezpečný tam, kde je voda. Vypustite všetka čerpadlá, bojlery a potrubie.

Zle prístupné potrubia prefúknite kompresorom. Postarajte sa, aby nebola voda ani v záchode alebo záhradných hadiciach.

Následne vyhľadajte vodomer a obaľte ho textíliou. Textíliou obaľte aj potrubia, kde sa vyskytujú zvyšky vody.

Chladnička a jedlo

Vypracte chladničku, starostlivo ju vymyte a potom vypnite elektrinu, aby ste šetrili elektrinou. Pokiaľ máte mrazničku, tak ju nechajte odmraziť vonku.

Všetky ostatné jedlá zo špajze a skriniek tiež odneste alebo vyhoďte, je to lákadlo pre myši a mole. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť chladničku.

Plesne

Vlhké miesta, ako sú pivnice a drevené poklopy alebo odvrátené steny ošetrite prípravkami proti tvorbe plesní.

Skrine a oblečenie

Skrine nechajte otvorené, myši nevyhľadávajú miesta, kde je viac svetla. Do skríň dajte prostriedky na ničenie molí a nenechajte žiadne oblečenie sa váľať na zemi.

Zabezpečenie chaty

zazimovanie chaty proti hlodavcomByt vybavte alarmom, stačí jednoduchý alarm, prípadne klinové alarmy, ktoré sa aktivujú po otvorení dverí alebo okien.

Všetky okná starostlivo zatvorte, kam to ide, tam umiestnite KVALITNÉ zámky, prípadne inštalujte mreže, ak toto zanedbáte, zlodeji sa môžu ľahko dostať cez lacné zámky.

Poistenie

Ak ste poistený, tak si interiér odfoťte na viacerých miestach, nech môžete poisťovni dokázať prípadnú škodu od zlodejov alebo živlov.

Myši

Po byte rozmiestnite pasce na myši a všetky vonkajšie matrace dôkladne upracte.

Zazimovať chatu zahŕňa aj strechu, odkvapy a zámky

Skontrolujte, či je strecha v poriadku a vyčistite odkvapy od lístia a ďalších nečistôt. Prasknuté odkvapy urovnajte, aby vám voda netiekla na dom.

Zámky postriekajte nemrznúcim silikónovým sprejom, ktorý ich pred silnými mrazmi ochráni. Dúfame, že sme vám týmito radami ako zazimovať chatu pomohli a že prečkáte zimu bez ujmy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button