Auto-moto

Ako zazimovať motorku?

Návod ako zazimovať motorku

zazimovanie motorkyPríprava motorky na zimu je dôležitým krokom pre každého majiteľa motocykla. Správne zazimovanie zabezpečuje, že motorka bude v dobrom stave počas zimy a pripravená na jarné jazdy. Existuje niekoľko krokov, ktoré majú byť splnené pred zazimovaním motorky.

Prvým krokom je vyčistenie motorky. Je potrebné odstrániť všetku špinu a prach, ktoré sa nahromadili počas jazdy. Dôležité je tiež doplniť všetky prevádzkové kvapaliny, ako sú olej, chladiaca kvapalina a brzdová kvapalina. Majiteľ by mal tiež skontrolovať stav pneumatík a doplniť ich na správny tlak.

Ďalším krokom je ochrana motorky pred poveternostnými vplyvmi. Najlepšie je použiť plachtu alebo prístrešok na ochranu pred dažďom a snehom. V neposlednom rade je potrebné zabezpečiť, aby motorka bola uložená na suchom a bezpečnom mieste. S týmito krokmi bude motorka pripravená na zimu a majiteľ sa môže tešiť na bezproblémové jarné jazdy.

Zazimovanie Motorky

Priprava motorky na zimu je dôležitá, aby sa predišlo poškodeniu a predlžila sa jej životnosť. Nižšie sú uvedené niektoré dôležité kroky, ktoré by ste mali urobiť pri zazimovaní motorky.

Výmena Oleja

ako zazimovať motorku2Pred zazimovaním motorky je potrebné vymeniť olej.

Starý olej môže obsahovať nečistoty, ktoré môžu poškodiť motorku.

Výmena oleja je relatívne jednoduchá úloha, ktorú môžete urobiť sami alebo ju môžete zveriť do rúk odborníka.

Starostlivosť o Reťaz

Reťaz motorky by mala byť čistá a natretá olejom pred uskladnením na zimu. Ak zostane špinavá a suchá, môže sa na nej tvoriť hrdza, čo môže viesť k jej skorému opotrebeniu. Ak máte reťaz s O-kruhmi, mali by ste ich skontrolovať a vymeniť, ak sú opotrebované.

Uskladnenie Motorky na Zimu

ako zazimovať motorkuPri uskladnení motorky na zimu je dôležité, aby ste ju uložili na suchom a tmavom mieste. Ak nemáte suché miesto na uskladnenie, môžete motorku zakryť plachtou, aby sa na nej nezhromaždila vlhkosť.

Pneumatiky by mali byť nafúknuté na správny tlak a motorka by mala byť uložená na stojane tak, aby sa jej pneumatiky nedotýkali zeme.

Zabezpečenie Proti Krádeži

Motorku by ste mali zabezpečiť proti krádeži. Existuje mnoho spôsobov, ako to urobiť, napríklad:

  • Použitie reťaze a zámku na kotúčovú brzdu alebo ráfik
  • Použitie alarmu na motorku
  • Umiestnenie motorky do uzamknutej garáže alebo uzamknutého skladu

Mnoho motocyklových poistiek vyžaduje, aby ste motorku zabezpečili proti krádeži, inak by mohli byť nároky na poistenie zamietnuté.

Všetky tieto kroky pomôžu zabezpečiť, že vaša motorka bude v dobrom stave počas zimy a bude pripravená na jarné jazdy.

Príprava Pred Zazimovaním

Pred zazimovaním motorky je potrebné vykonať niekoľko dôležitých úkonov, aby sa zabezpečila bezproblémová prevádzka počas ďalšej sezóny. Tieto úkony zahŕňajú kontrolu benzínu v nádrži, stav akumulátora a batérie, tlak v pneumatikách, a prípravu plachty a stojana.

Benzín a Nádrž

Pred zazimovaním motorky sa odporúča naplniť nádrž benzínom a pridať stabilizátor paliva. Je dôležité, aby sa benzín v nádrži nepreležal a neznehodnotil.

Benzín by mal byť plne nafúkaný do nádrže a stabilizátor by mal byť pridaný podľa návodu na obale.

Akumulátor a Batéria

Pripravenie akumulátora a batérie na zimu je veľmi dôležité, aby sa predišlo ich poškodeniu. Akumulátor by mal byť vybratý z motorky a uložený na suchom a chladnom mieste. Batéria by mala byť úplne nabitá a potom odpojená od motorky.

Pneumatiky a Tlak

Pred úplným zazimovaním motorky sa odporúča skontrolovať tlak v pneumatikách. Pneumatiky je dobre nafúkať o 5-10% viac ako je odporúčaný tlak v pneumatike od výrobcu motorky. V zime sa totižto vzduch v pneumatike ochladí, čím sa samozrejme zníži aj tlak v pneumatike.

Plachta a Stojan

Je tiež dôležité, aby sa motorka uložila na suchom a chránenom mieste. Plachta by mala byť položená na motorku a stojan by mal byť použitý na upevnenie motorky. Je tiež dôležité, aby sa motorka pred zazimovaním umyla a ošetrila olejom a reťazou.

Zabezpečenie správnej prípravy pred zazimovaním motorky je kľúčové pre bezproblémovú prevádzku počas ďalšej sezóny. Správne uloženie motorky na suchom a chránenom mieste, kontrola benzínu v nádrži, stav akumulátora a batérie, tlak v pneumatikách a príprava plachty a stojana sú dôležité úkony, ktoré by mali byť vykonané pred zazimovaním motorky.

Po Zazimovaní

Po zazimovaní motorky je dôležité zabezpečiť, aby bola pripravená na ďalšiu sezónu. V tejto časti sa budeme venovať prevádzkovým kvapalinám, kotúčom a mazivu a čisteniu reťaze.

Prevádzkové Kvapaliny

Po zazimovaní je dôležité skontrolovať a v prípade potreby vymeniť prevádzkové kvapaliny. Toto zahŕňa olej, brzdovú kvapalinu a chladicí kvapalinu. Pri výmene oleja sa odporúča použiť kvalitný syntetický olej, ktorý zabezpečí dlhšiu životnosť motora. Brzdová kvapalina by mala byť vymenená každé dva roky a chladicí kvapalina každé tri roky.

Kotúče a Mazivo

Pred prvou jazdou po zazimovaní je dôležité skontrolovať kotúče a mazivo. Kotúče by mali byť čisté a hladké, bez prasklín alebo iných poškodení. V prípade potreby by mali byť vymenené. Mazivo by malo byť aplikované na všetky pohyblivé časti, vrátane reťaze, aby sa zabezpečila ich ochrana a dlhšia životnosť.

Čistenie Reťaze

Po zazimovaní je dôležité vyčistiť reťaz a aplikovať mazivo. Reťaz by mala byť čistená špeciálnym čističom reťaze a následne vymazaná mazivom. Toto zabezpečí ochranu reťaze a predĺži jej životnosť. Pri čistení reťaze sa odporúča použiť kartáč alebo iný špeciálny nástroj na čistenie reťaze.

V súhrne, po zazimovaní motorky je dôležité skontrolovať a v prípade potreby vymeniť prevádzkové kvapaliny, skontrolovať kotúče a aplikovať mazivo na všetky pohyblivé časti, vrátane reťaze. Týmto sa zabezpečí, že bude motorka pripravená na ďalšiu sezónu a bude slúžiť svojmu majiteľovi spoľahlivo a bez problémov.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button