Auto-moto

Ako zazimovať bicykel?

zazimovať bicykel, áno či nieBicykel s príchodom chladného počasia väčšina z nás odloží do kôlne alebo pivnice. Obvykle tak, ako sme na ňom išli naposledy. V nasledujúcom návode si popíšeme, ako zazimovať bicykel, aby nám na jar opäť slúžil a bol aj plne pojazdný. Bez korózie a iných nepríjemností.

Čo je potrebné ak chcete zazimovať bicykel:

  • saponát
  • handrička
  • náradie
  • vedro s teplou vodou
  • olej, vazelína

Začneme očistením

Zazimovať bicykel znamená, že kolesá očistíme od všetkých nečistôt, urobíme revíziu kolies a bicykel zavesíme na háky do miestnosti so stabilnou teplotou.

Začneme očistením od špiny. Aby sme sa dostali do menej prístupných častí, vyberieme obe kolesá, aby nám zostal len rám. Prečítajte si aj ako vyčistiť bicykel.

Očistenie reťaze

ako zazimovať bicykel - reťazNajskôr koleso dôkladne umyjeme. K tomu nám bude postačovať handrička, vedro s vodou a saponát – napríklad jar.

Na viac znečistené časti môžeme použiť odmasťovadlo. Reťaz očistíme obyčajnou naftou.

Na dôkladné očistenie reťaze môžeme použiť tzv. práčku na reťaz.

Dáme si záležať na menej prístupné miesta, napríklad za prehadzovačkou. Potom umyjeme rám, vidlicu a iné časti kolesa.

Nasleduje čistenie bŕzd a plášťa

Po očiste by mala nasledovať prehliadka bicykla. Špina mohla skryť rôzne praskliny a poškodenia materiálu. Prezrieme oba plášte kolies. Tie môžu byť popraskané alebo môžu mať rôzne trhliny. Opotrebovaný plášť vymeňte.

zazimovanie bicykla - brzdySkontrolujte pohmatom napätie drôtu vo výpletu kolies. U bŕzd skontrolujte opotrebenie bzrzdových gumičiek.

Na brzdový kotúč a ani doštičky by sa nemal dostať olej.

Premazanie

Akonáhle sme hotoví s kontrolou, mali by sme pristúpiť k namazaniu jednotlivých častí bicykla.

Premažeme predovšetkým reťaz, čapy radiacich mechanizmov a lanka.

Vazelínou potrieme miesta, u ktorých je potrebné znížiť trenie. Napríklad u pedálov. Vnútorné nohy, odpružené vidlice a najviac opotrebovaná časť tlmiča tiež natrieme silikónovým olejom. Prebytočné mazivo utrieme.

Odloženie bicykla

Teraz máme bicykel namazaný a zakonzervovaný. Teraz môžeme zazimovať bicykel umiestním do miestnosti, kde je stabilná teplota. Ak takú miestnosť nemáme, budeme sa musieť uspokojiť s pivnicou alebo kôlňou. Bicykel by sme mali zavesiť.

V prípade, že by sme kolo opreli iba o stenu, vplyvom teploty a ťarchou sa môžu kolesá deformovať, na jar potom bude bicykel nepojazdný. Duše mierne vyfúkneme, poprípade ich nenechávame plne nafúknuté. Ešte pred zavesením zaraďte tak, aby obe pružiny prehadzovačiek boli v stiahnutom stave. Prečítajte si aj Ako zalepiť deravú dušu na bicykli.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button