Recepty

Ako upiecť domáci celozrnný chlieb s cmarom?

ako urobiť celozrnný chlieb s cmaromPrinášame vám recept na domáci celozrnný chlieb s cmarom. Klasický domáci chlieb je síce fuška, ale s týmto rýchlym receptom prekvapíte seba i celú rodinu. Jeho pôvab totiž spočíva v ultrarýchlej príprave. Netreba kysnutie a ani prípravu kvásku. Cmar v recepte zaistí patričnú konzistenciu. Tento celozrnný chlieb bude síce veľmi hutný, ale zato vynikajúci a predovšetkým zdravý. Upečiete chlieb bez pridaných nežiaducich látok, ktoré síce zaisťujú nadýchanosť, ale majú zlý vplyv na naše zdravie. S dobrým maslom alebo nátierkou bude úplnou lahôdkou. Namiesto celozrnnej pšeničnej múky môžete použiť aj špaldovú alebo prisypať trochu drvených vločiek.

Čo potrebujeme na domáci celozrnný chlieb s cmarom:

  • 300 g celozrnnej pšeničnej múky
  • 100 g celozrnnej špaldovej múky
  • 100 g hladnej pšeničnej múky
  • 0,5 l cmaru
  • 2 lyžičky sody bikarbóny
  • 1 lyžičku soli
  • 1 lyžicu rozmixovyných ovsených vločiek

Postup krok po kroku ako upiecť domáci celozrnný chlieb s cmarom

chlieb s cmaromV prvom kroku si prichystáme hlbšiu misu, v ktorej sa nám bude dobre robiť cesto.

Celozrnnú, špaldovú aj obyčajnú hladkú múku preosejeme, nasypeme ju do misy a pridáme patričné ​​množstvo jedlej sódy a soľ, prípadne vločky.

Následne pomaly pridávame cmar a zapracovávame ho k ostatným ingredienciám.

Potom rukami spracovávame cesto, kým nie je celistvé. Cesto bude dosť hutné, tým sa nenechajte vydesiť.

recept na výborný domáci celozrnný chlieb s cmaromV ďalšom kroku z cesta vypracujeme bochník, tvar môžete zvoliť podľa svojho uváženia guľatý alebo zdeformovaný.

Položíme ho na papier na pečenie a necháme odpočinúť, dokiaľ nebude rúra dostatočne vyhriata. Zapneme ju na 200 ° C. Bochník posypeme nahusto múkou a na povrchu urobíme nožom kríž.

Akonáhle bude rúra dostatočne rozpálená, vložíme do nej plech s chlebom a pečieme približne 30 minút. Povrch bochníka musí zozlatnúť, kôrka bude tvrdá a chrumkavá.

Cmar a jeho pozitívne účinky na organizmus

Cmar nepatrí medzi najkonzumovanejšie mliečne výrobky, ale z času na čas si ho dopaje skoro každý. Tento mliečny výrobok vzniká z mlieka pri výrobe masla a môžeme v ňom nájsť množstvo zdraviu prospešných látok. Vedecky je dokázané, že cmar je zdravší ako mlieko samotné, pretože v rovnakom obsahu je v cmare prítomných menej kalórií a tukov.

Cmar má predovšetkým pozitívne účinky na naše trávenie, keďže obsahuje množstvo probiotických baktérii, ktoré si ničíme napríklad príliš častým užívaním antibiotík.

Tento mliečny výrobok taktiež pomáha znižovať vysoký krvný tlak a tiež pomáha pri syndróme dráždivého čreva.

Ďalšie odporúčané recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button