Recepty

Ako urobiť ostružinový koláč s posýpkou?

recept na černicový koláč s posýpkou Recept na ostružinový koláč s posýpkou. Ostružinový koláč s posýpkou nepatrí medzi práve často zhotovované múčniky v domácnostiach. A to nielen z dôvodu krátkej doby, kedy sú černice k dispozícii. Na ostružinový koláč s posýpkou je lepšie mať ušľachtilé plody ostružiny. Ak sa ale rozhodnete černicový koláč vyskúšať, prinášame recept, ako urobiť ostružinový koláč s posýpkou, ktorý sa vám iste podarí a bude vám chutiť.

Čo budete potrebovať na ostružinový koláč s posýpkou:

  • suroviny na cesto a posýpku uvedené v návode
  • černice
  • rúra na pečenie

Aké černice je vhodné zvoliť

Divoké černice sú síce chutné a osviežujúce ovocie, ale ich bobuľky zrastené do kužeľovitého semenníku sú niekedy príliš tvrdé, semienka horké a černicová dužina kyslá.

Preto sa na prípravu pečených múčnikov skôr hodia zušľachtené záhradné kultivary černíc ako divoké lesné plody (tie si ponechajte na džem, víno alebo likér).

Príprava ostružinového koláča s posýpkou krok za krokom

Príprava cesta

černicePripravte si redšie kysnuté cesto. Do štyroch deci vlažného mlieka rozdrobte pol balíčka droždia, rozmiešajte jedno celé vajce, pridajte malú lyžičku soli, tri polievkové lyžice cukru, kôru z polovice citróna a šesť lyžíc oleja.

Postupne vmiešajte toľko hrubej múky, aby vzniklo cesto o niečo hustejšie ako na lievance, ale ešte mierne tekuté.

Bude treba 250 až 300 gramov múky, ale to je len pre orientáciu, je lepšie riadiť sa konkrétnym stavom liateho cesta. Nechajte asi pol hodiny kysnúť.

Príprava černíc

Preberte černice, zbavte ich starých plodov, lístkov, a podobne. Výhodou černíc oproti malinám je, že na ne nechodia škodce alebo len málo.

Ak nejakého nájdete, taktne s ním urobte krátky proces. Černice sa pred tepelnou úpravou neumývajú, pustili by do vody šťavu, ktorú chcete.

Príprava posýpky

Pol šálky hrubej múky, pol šálky práškového cukru, lyžičky škorice a dvoch pätín masla vytvorte prstami posýpku. Zapnite rúru, aby sa predhriala.

Príprava ostružinového koláča

recept na výborný ostružinový koláč s posýpkouPekáčik alebo koláčovú formu vymastite tukom. Nalejte vykysnuté cesto, zahrkajte formou, aby sa rozlialo rovnomerne. Husto posypte černicami a posypte posýpkou.

Koláč pečte veľmi zvoľna asi 25 minút (teplota maximálne 180 stupňov). Keď sú okraje ľahko zahnednuté a posýpka zlatistá, je koláč upečený.

Servírovanie ostružinového koláča s posýpkou

Ostružinový koláč s posýpkou môžete podávať teplý na obed, alebo vychladnutý na raňajky či na desiatu.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty na koláč:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button