Kuchyňa

Ako sa starať o teflónovú panvicu?

ako sa starať o teflónovú panvicuTeflónová panvica bol malý zázrak pre kuchyňu každého milovníka varenia. Je to panvica potiahnutá teflónovou vrstvou, na ktorej by sa jedlo nemalo pripaľovať. Mala znamenať ďalšie uľahčenie pri práci v kuchyni, ale namiesto toho spôsobila aj dosť zmätku okolo toho, ako s ňou zaobchádzať. Hovoríte si: čo je to za vynález, keď vyžaduje špeciálnu starostlivosť? Odpovedám: to máte to isté ako so sklokeramickou doskou. Niektoré novoty skrátka vyžadujú aj nové zaobchádzanie. Ako sa správne starať o teflónovú panvicu?

Správne používanie teflónovej panvice

teflónová panvicaTeflónová panvica vyžaduje používanie špeciálnych nástrojov, s ktorými budeme potraviny v nej miešať alebo naberať.

Buď stačia obyčajné varešky alebo rôzne drevené nástroje, alebo existujú špeciálne nástroje vyrobené tiež z teflónu: rôzne teflónové naberačky, obracačky pod. Tie už sú samozrejme drahšie.

Nepoužívajte kovové nástroje ako sú lyžice, vidličky alebo naberačky. Tými by nielen že sa potom taká panvica začne pripaľovať, ale je to aj zdraviu škodlivé takú teflónovú panvicu ďalej používať.

Panvica na platničke

Panvica by sa mala zahrievať, až keď už v nej sú potraviny. Pokiaľ ju necháte prázdnu na rozohriatej platničke, hrozí, že teplota začne rozkladať samotný teflón, ktorý potom môže popraskať a zmeniť farbu.

Menšie úlomky teflónu môžu znamenať pre telo to isté ako menší úlomok skla. Väčšia nevedomá konzumácia teflónu môže spôsobiť rakovinu.

Umývanie teflónovej panvice

Panvica by sa nemala za normálnych okolností pripaľovať, preto by ste ani nemali potrebovať drôtenku. Ak by vás to ale predsa len napadlo, rozhodne ju nepoužívajte. Tou by sa povrch panvice zničil.

teflónová panvica s pandouTeflónovú panvicu je možné vyčistiť papierovým obrúskom. Ak sa tým panvica neumyje dostatočne, použite saponát na umývanie riadu a špongiu. Pozor, hubka by sa mala dotýkať panvice z tej jemnejšie strany, nie z tej hrubšej.

Panvica sa tiež dobre čistí tým, že na panvici rozohrejete hrubozrnnú soľ. Nečistoty sa uvoľnia a teflónovú panvicu potom nemusíte drhnúť. Stačí iba prejsť jemnejšou stranou špongie a saponátom.

Uskladňovanie teflónovej panvice

Uskladňuje sa ako každé iné riady, na to nevyžaduje žiadne zvláštne zásady.

Kedy vymeniť teflónovú panvicu

Nič nie je večné a postupom času sa vaša panvica bude poškodzovať. Až sa na nej objavia miesta, ktoré budú mať inú farbu a na ktoré sa bude prichytávať pripravovaná potravina, je čas sa zamyslieť nad výmenou panvice.

Odborníci totiž varujú pred škodlivými úlomkami teflónu, ktoré sa začnú z panvice uvoľňovať, keď už začne panvica „starnúť“.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button