Návody

Ako sa zbaviť červotočov?

červotoče

K najčastejším škodcom v nábytku patria červotoče, ktorých usadenie v nábytku alebo v inom drevenom vybavení domu či bytu môže často skončiť až úplným znehodnotením napadnutého dreva. Viete ako sa zbaviť červotočov?

Prítomnosť tohto nepríjemného škodcu u vás doma spoznáte podľa neklamných znamení, ktorými sú chodbičky, malé dierky v dreve a malé kôpky dreveného prachu na nábytku.

Prevencia proti červotočom

diery po červotočoch

Najdôležitejšou súčasťou boja proti červotočom je prevencia. Práve preto je nový nábytok spravidla pokrytý povrchovou úpravou, ktorá funguje ako prevencia pred červotočmi, pričom táto prevencia je po určitú dobu úplne dostačujúca.

Časom sa však môže na povrchu nábytku objaviť neošetrená trhlina. Ak túto trhlinu včas neobjavíte a neobnovíte na jej mieste ochranný náter, môže sa táto aj menšia trhlina stať vstupným miestom pre červotoča. Preto je treba ako prevencia drevený nábytok pravidelne starostlivo kontrolovať.

Proti červotočom zakročte včas

Ak ste v nábytku bohužiaľ už našli nepozvaného červotoča, je nutné čo najskôr, najlepšie okamžite zakročiť.

V prvej fáze boja je nutné skontrolovať všetok nábytok a drevené vybavenie bytu či domu a potom (ak je to možné) veľmi starostlivo oddeliť nenapadnuté kusy od tých napadnutých, aby nedošlo k rozšíreniu červotočov aj na zatiaľ nenapadnutých kusoch.

Likvidácia červotočov

nález červotočovNa likvidáciu červotoča v napadnutých kusoch je následne možné použiť kupované chemické prípravky, ktoré dnes môžete bežne kúpiť v drogériách a ktoré majú nielen likvidačný, ale aj preventívny účinok – napr. Xyladecor Xylamon.

Nábytok (samozrejme vyprataný) buď namáčame v roztoku tejto chemikálie, alebo roztok vstrekujeme priamo do dier od červotočov.

K tomuto môžete použiť napríklad injekčné striekačky.

Využite domáce prípravky na červotoče

Môžete samozrejme tiež využiť rôzne domáce prípravky proti červotočom. Medzi vhodné suroviny, ktoré máte bežne doma, patrí napríklad ocot.

Do octu pridajte jar na riad, prisypte korenie a všetko premiešajte. Vzniknutou zmesou následne starostlivo a dostatočne potierajte napadnuté miesta v dreve.

Tip ako sa zbaviť červotočov

Ak je nábytok už veľmi napadnutý červotočom, je niekedy vhodnejšie zveriť likvidáciu červotoča profesionálom. Tí tiež môžu okrem vyššie uvedených chemických preparátov využiť aj metódu mikrovlnného žiarenia alebo metódu gama žiarenia.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button