Ako liečiťZdravie a krása

Ako na potničky?

ako na potničkyČo sú to potničky a aké sú rady a tipy na potničky? Potničky sú problémom malých detí, ale nevyhýbajú sa ani dospelým. Horúce a vlhké počasie, zvýšené potenie a tesné oblečenie sú pre vznik potničiek ako stvorené. Rovnako ľahko sa potničky objavujú, keď dochádza k treniu pokožky o pokožku, najmä u ľudí s nadváhou.

Čo potrebujeme na potničky?

  • čerstvý vzduch
  • ochladzovanie
  • upokojujúce prostriedky
  • kukuričná múčka alebo sóda bicarbona
  • prevencia

tipy ako ísť na potničkySvrbivé červené pupienky na krku, v podpazuší, na prsiach a v slabinách sú dôsledkom nahromadenia potu, ktorý sa inak bežne odparuje a tým pokožku ochladzuje.

Pri nadmernom potení sa ale môžu vývody potných žliazok upchať a vytvorí sa pľuzgierik so zápalom v okolí.

V žiadnom prípade pľuzgieriky nezakrývajte, podporí sa potenie a ďalšie upchávaniu potných žliazok. Hojenie sa dobre urýchli čerstvým vzduchom.

Svrbenie a opuch pokožky vyžadujú predovšetkým ochladenie. Najlepšie sú studené kúpele, ak nemáte možnosť sa stále chladiť vo vode, prikladajte si na vyrážku čo najčastejšie sáčok s ľadom alebo iné studené obklady.

Upokojujúce prostriedky na potničky

Zakúpite ich v lekárni, na zmiernenie svrbiaceho pocitu a na podporu hojenia je osvedčený gél aloe vera, ktorý sa nanáša na postihnutú pokožku dvakrát až trikrát denne. Rovnako dobrý účinok má kalamin, pleťová voda tradične používaná na ošetrenie kože spálenej slnkom. V lekárni ju požadujte v olejovom prevedení.

sprcha proti potničkamNajmä vidiecke babičky používali na tento problém kukuričnú múčku alebo sódu bicarbonu, oboje dobre vysúša. Kukuričná múčka je ešte lepšia a k pokožke šetrnejšia.

Boľavú kožu najskôr opláchnite, osušte a až potom posypte. Po niekoľkých hodinách tento postup zopakujte.

Pri extrémne horúcom a vlhkom počasí obmedzte telesnú činnosť. Kúpte sa a sprchujte vlažnou vodou, kedykoľvek sa potrebujete ochladiť. Vlažná voda je lepšia, pretože studená vám prudko zúži krvné cievy, aby v pokožke zadržala teplo, a potom vám bude ešte viac teplo.

Posledné tipy ako na potničky

Vyhýbajte sa syntetickým tkanivám a tesným oblekom, najmä v horúcich letných dňoch. Vyvarujte sa opaľovacím krémom na olejovej báze a výrobkom obsahujúcim kakaové maslo.

maslo na potničkyZvoľte radšej menej mastný hypoalergénny krém, ktorý kožu ochraňuje pred UV žiarením.

Pri deťoch sa potničky vyskytujú najmä preto, že deti z obavy pred nachladnutím príliš teple obliekame. Zase tu platí zásada ochladzovať a vysúšať, ubrať na oblečení, teda aj oblečenie na noc a problém sa čoskoro vytratí.

Ak je dieťa nepokojné, lebo potničky môžu svrbieť, poradíme sa s lekárom, ktorý odporučí masť alebo zásyp.

Ak sa vám páčil článok ako na potničky, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button