AkoaPreco.com > Domácnosť > Ako využívať dažďovú vodu?

Ako využívať dažďovú vodu?

dažďovú voduMožno, že dažďovú vodu v lete využívate na zalievanie. Napadlo Vás ale, že jej použitie sa nemusí vzťahovať len na polievanie záhrady? Zrážková voda je u nás zatiaľ stále považovaná za niečo nežiaduceho, prípadne neutrálneho, čo ani nevnímame. Naproti tomu vo svete naberá jej dôležitosť na význame, keďže ide o využitie cenného prírodného zdroja, ktorý zároveň výrazne šetrí Vašu peňaženku. Úspora dosahuje až 50%. Poďme si ukázať, ako vodu najlepšie zužitkovať.


Čo je potrebné ak chcete využívať dažďovú vodu:

  • nádoba na zhromaždenie dažďovej vody

Zalievanie rastlín

vyuzitie dazdaKaždého určite napadne, že zrážková voda neobsahuje chlór. Vedeli ste však, že je chudobná na soli, takže sa rastlinám potom darí oveľa lepšie, než po zavlažení pitnou vodou?

Splachovanie toalety

Premýšľali ste niekedy nad tým, aký je to vlastne luxus splachovať pitnou vodou? Deje sa tak preto, že máme iba jeden rozvod vody, a to práve na vodu pitnú.

Tip na článok: Ako zachytávať dažďovú vodu?

V niektorých krajinách preto zámerne inštalujú dva typy rozvodov a v prípade dostatku zásob “dážďovky” sa čerpá zo zberných nádob, do ktorých predtým napršalo. Ak neplánujete nové rozvody, stačí splachovať vedierkom, ušetríte tak skoro jednu tretinu celkovej spotreby.


Pranie

dazdova vodaZrážková voda sa na pranie výborne hodí, pretože na túto činnosť nepotrebujeme kvalitu pitnej vody. Bielizeň býva sama o sebe špinavé, teda ním vlastne vodu znečistíte. Prací prášok sa v zrážkovej vode tiež bez problému rozpustí.

Okrem toho spotreba na pranie tvorí okolo pätiny celkovej spotreby, rozhodne sa teda oplatí prejsť na dažďovú vodu.  Na trhu sa dokonca objavujú špeciálne práčky umožňujúce pripojenie pitnej a aj úžitkovej vody.

Umývanie vonkajších zariadení


Iste budete súhlasiť, že na umývanie automobilov, vonkajšieho nábytku, nástrojov alebo splachovanie povrchov určite postačí voda úžitková. Navyše na túto prácu zvyčajne spotrebujemedesiatky litrov, určite teda neoľutujete, keď sa rozhodnete pre zrážkovú vodu.


Mohlo by vás zaujímať

škareda pleseň na stene

Problém, ktorý trápi množstvo domácností. Ako sa účinne zbaviť plesne na stene?

Nielen, že vyzerajú neesteticky, ale ovplyvňujú aj zdravie človeka. Reč je o plesniach na stenách, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.