DomácnosťNávody

Ako sa zbaviť tvrdej vody?

tvrdej vodyV tom článku vám vysvetlíme čo je to tvrdá voda a ako sa tvrdej vody môžete zbaviť. Tvrdá voda je voda s vysokým obsahom minerálov. Sú to prevažne ióny vápnika (Ca2+) a horčíka (Mg2+), Presná tvrdosť vody sa určuje ako množstvo uhličitanu vápenatého (CaCO3) rozpusteného vo vode.

Ako vlastne tvrdá voda vzniká

Zrážky, ktoré spadnú hlavne v horských oblastiach, sa vsakujú do pôdy a hornín, ktorými pretekajú a čiastočne sa rozpúšťajú.

Voda ďalej steká do podzemných jazier a vôd. Neskôr táto voda buď vyviera na povrch alebo sa zhromažďuje v jazerách a pod., pri čom do seba po ceste naberá mnoho minerálnych látok, ako sú práve vápnik a horčík, ďalej taktiež sodík a draslík.  

Čo spôsobuje tvrdá voda

ako sa zbaviť tvrdej vodyKlasickým a asi aj všeobecne známym prejavom tvrdej vody je vodný kameň. Ten vzniká opätovným zrážaním rozpustených minerálov, čo sa deje hlavne pri vyššej teplote vody.

Nepekný, belavý povlak, známy ako vodný kameň, môžete nájsť teda najčastejšie v rýchlo-varných kanviciach, práčkach, umývačkách a v bojleroch, kde zanáša a likviduje horné špirály.

Taktiež ho nájdete aj na obkladačkách v kúpeľni, okolo vodovodnej batérie alebo v potrubí, ktoré môže vodný kameň úplne upchať.

Okrem viditeľných prejavov ovplyvňuje nepriaznivo tvrdá voda aj chuť a zvyšuje riziko atopických ekzémov alebo iných kožných problémov, keďže vysušuje pokožku.

Ako sa môžete zbaviť tvrdej vody

Zmäkčenie tvrdej vody sa môže uskutočniť niekoľkými spôsobmi. Na trhu sa často ponúkajú „šarlatánske“ metódy zmäkčenia ako je napríklad zmäkčenie magnetom (či už elektromagnetom alebo permanentným magnetom), ktoré ponúkajú zmenu štruktúry vody. Tieto produkty sú veľmi lacné, necháme na vás si zistiť, prečo to tak je…

tvrdá vodaKeďže je tvrdá voda spôsobená príliš vysokým obsahom vápnika a horčíka, je celkom logické, aby ideálnym zmäkčením tvrdej vody bola redukcia týchto minerálov. To môžu poskytnúť dve základné metódy.

Prvou je metóda iónovej výmeny, kedy tvrdá voda jednoducho pretečie skrz filter naplnený špeciálnou filtračnou zmesou, so schopnosťou na seba naviazať pravé ióny vápnika a horčíka.

Výstupná tvrdosť vody sa dá navyše regulovať. Prečítajte si aj článok 11 tipov ako šetriť vodou v domácnosti.

Tvrdá voda sa dá zmäkčiť aj inak

Na odstránenie minerálov z vody sa používa aj takzvaná reverzná osmóza, cez ktorú voda pretečie pod tlakom. Reverzná osmóza je v podstate veľmi jemný filter, ktorý zachytí všetko okrem molekúl vody, čiže aj vápnik a horčík.

Nevýhodou je to, že piť vodu, ktorá neobsahuje absolútne žiadne minerály môže byť pre človeka nezdravé.

Pili ste niekedy už destilovanú vodu? Táto metóda je vhodná pre využitie v priemysle na úpravu procesnej vody.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button