Ako liečiťZdravie a krása

Ako sa zbaviť upchatého nosa?

návod ako sa zbaviť upchatého nosaUpchatý nos sa objavuje v prípade, že prechladnutie alebo alergia spôsobí opuch nosových dutín a zvýšenie produkcie hlienu. Výsledkom je neschopnosť voľne dýchať. Upchatý nos nie je len nepríjemný, ale dokáže vás úplne vyradiť z prevádzky. Našťastie existuje veľa spôsobov, ako si od upchatého nosa uľaviť v prípade nachladnutia aj alergie. V tomto článku sa dozviete, ako sa rýchlo zbaviť upchatého nosa pomocou chemických liekov aj prírodných liečiv.

Rýchla pomoc ako sa zbaviť upchatého nosa

Vysmrkajte sa

Najjednoduchším spôsobom, ako sa zbaviť upchatého nosa, je vysmrkať všetky hlieny von. Noste pri sebe balíček papierových vreckoviek a pravidelne smrkajte.

Zjedzte niečo koreneného

Už sa vám niekedy stalo, že ste si dali wasabi a mali ste pocit, že vám prechádza nosom? To preto, že ostré jedlá riedia hlieny a uvoľňujú upchaté dutiny. Ak máte upchatý nos, dajte si:

 • využitie zázvoruchili papričky, napríklad jalapenos
 • wasabi
 • ostrý
 • zázvor
 • cibuľu alebo cesnak

Natrite sa mentolovou masťou

Masť s mentolom vám dočasne uľaví od upchatého nosa a umožní vám voľne dýchať. Natrite si trochou tejto masti hornú peru a vdychujte mentolové výpary nosom.

Zostaňte sedieť alebo stáť

Pokiaľ chcete ležať, podoprite sa vankúšmi, aby ste zostali stále vo vertikálnej polohe. Bude sa vám tak ľahšie dýchať. Nezbavíte sa síce upchatého nosa, ale bude sa vám lepšie dýchať a budete sa aj lepšie cítiť.

Premasírujte si dutiny

Skúste sa upchatého nosa zbaviť staromódnym spôsobom – bez liekov. Premasírujte si prstmi upchaté dutiny. Je to jednoduché a účinné. Tu sú tri rôzne masáže, ktoré môžete vyskúšať doma aj na verejnosti.

 • masáž nosaOba ukazováky si priložte na strany nosnovej dutiny tesne pod obočie. Krúživými pohybmi si masírujte nosné dutiny 20-30 sekúnd.
 • Oba ukazováky si položte pod oči a opäť si krúživými pohybmi masírujte nosné dutiny 20-30 sekúnd.
 • Položte si palce na lícne kosti. Masírujte si ich krúživými pohybmi 20-30 sekúnd. V prípade potreby masáž zopakujte, alebo pokračujte kým sa vám neuľaví.

Priložte si na tvár teplý obklad

Namočte si čistý uterák do teplej vody a vyžmýkajte ho, aby bol vlhký, ale nie mokrý. Posaďte sa a priložte si uterák na niekoľko minút na tvár. Teplý obklad by vám mal otvoriť dýchacie cesty.

Dajte si horúcu sprchu

Horúca para vám prejde dýchacími cestami až do pľúc a uvoľní prebytočný hlien.

Prírodné lieky na zbavenie sa upchatého nosa

Skúste využiť silu pary

Ak máte čas na viac než len horúcu sprchu, skúste sa vyliečiť parou. Naparovanie uľavuje ľuďom od upchatého nosa už po stáročia.

 • Uvarte si tri šálky vody. Akonáhle sa voda začne variť, zložte ju z platne.
 • Môžete do vody pridať trochu harmančekového čaju.
 • Keď bude voda dosť chladná na to, aby ste nad ňou udržali hlavu a nespálili sa, nakloňte sa nad ňu.
 • Dávajte si pozor na horúcu paru, nakloňte sa nad misku, prikryte si hlavu uterákom a vdychujte paru. Ak vám to zo začiatku nepôjde nosom, vdychujte ju ústami.

Používajte zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovače vzduchu (a para všeobecne) vám pomôžu zbaviť sa upchatého nosa. Suchý vzduch dráždi membrány dýchacích ciest, takže zhoršuje príznaky upchatého nosa. Preto väčšina lekárov odporúča vdychovať vlhký vzduch.

 • exkluzívny zvlhčovač vzduchuAk nemáte, alebo si nechcete kupovať zvlhčovač, môžete si ho podomácky vyrobiť. Uvarte si veľký hrniec vody, zložte ho z platne a položte ho na bezpečné miesto v izbe. Para, ktorá bude z hrnca vychádzať, vám prirodzene zvlhčí vzduch v miestnosti. V prípade potreby opakujte.
 • Pri používaní zvlhčovača to nemusíte preháňať. Nemali by ste mať doma vlhko ako v dažďovom pralese. Stačí len trocha vlhkosti, aby sa vám lepšie dýchalo.

Vyrobte si vlastný roztok do nosa

Slaná voda vám poslúži rovnako dobre ako kvapky do nosa. Zamiešajte si lyžičku soli do pohára vody a nechajte rozpustiť.

Kvapkadlom naberte niekoľko kvapiek roztoku, mierne zakloňte hlavu a nalejte si ho do nosnej dierky. Potom roztok vyfúknite z nosovej dierky a zopakujte postup na druhej strane.

Prepláchnite si dutiny nosovou sprchou

Niektorým ľuďom sa uľaví po použití nosovej sprchy. Nosová sprcha vám nariedi hlien a vyplaví ho z nosa von.

 • Nosové sprchu zakúpite s inštrukciami, ktoré musíte dodržiavať. Väčšinou sa roztok pripravuje zo sterilnej vlažnej vody a lyžičky soli. Naplňte si sprchu pripraveným roztokom.
 • Nakloňte hlavu a priložte si koniec sprchy k hornej nosovej dierke. Roztok vám vtečie do nosa jednou dierkou, prejde nosovej dutinou a vyjde von druhou dierkou. Ak vám roztok vteká do úst, vypľujte ho. Potom sa vysmrkajte a zopakujte celý postup s druhou nosnou dierkou.
 • Ako často by ste mali nosové sprchu používať? V prípade, že máte silno upchatý nos, môžete ju používať pokojne každý deň. Až sa vaše príznaky zlepšia, mali by ste ju používať asi trikrát týždenne.

Kúpte sa v esenciálnych olejoch

Niektoré esenciálne oleje vám pomôžu zriediť hlien a uvoľniť nosové dutiny. Napustite si teplú vaňu a pridajte do nej desať kvapiek eukalyptového, rozmarínového, alebo čajovníkového oleja. Ľahnite si do vane a počkajte, až sa vám dutiny uvoľnia.

Lekárske riešenia upchatého nosa

Kúpte si voľný predajný liek na uvoľnenie nosných dutín. Tieto lieky zoženiete v každej lekárni. Existuje niekoľko druhov:

 • Spreje do nosa, napríklad Nasivin.
 • Pilulky.
 • Nepoužívajte tieto spreje dlhšie ako tri dni v kuse, inak by sa vám príznaky mohli zhoršiť. Ústne podávané lieky by ste nemali brať dlhšie ako týždeň v kuse. Riaďte sa pokynmi uvedenými v príbalovom letáku.

Vezmite si antihistaminikum

Antihistaminiká a ďalšie lieky proti alergiám, vám pomôžu zbaviť sa upchatého nosa. Kúpte si liek, ktorý obsahuje látky, ktoré uvoľňujú upchaté dutiny, aby ste sa zbavili prebytočného hlienu. Môžete skúsiť tiež prírodné antihistaminiká:

 • Žihľava. Niektorí lekári odporúčajú brať extrakt zo žihľavy, ktorý účinne znižuje množstvo histamínu, ktoré telo produkuje.
 • Tiež podbeľ lekársky je účinným antihistaminikom. V Európe sa používa veľmi dlho na liečenie kožných chorôb. Listy si môžete nadrviť, alebo môžete brať tabletky s extraktom z podbeľa.
 • Tiež bazalka funguje ako prírodné antihistaminikum. Nahrejte si lístky bazalky nad parou a vdychujte jej arómu. Bazalka vášmu telu vyšle signál, že produkuje príliš veľa histamínov.

Tipy ako sa zbaviť upchatého nosa

 • Nejedzte čokoládu ani mliečne produkty, ktoré zvyšujú produkciu hlienu.
 • Držte sa ďalej od chlórovanej vody. Chlór v bazénoch by vám podráždil sliznice a zhoršil by vaše príznaky.
 • Ak vás bolí hlava, vezmite si liek proti bolesti, napríklad ibuprofen.

Varovanie

Nedávajte si mentolovú masť na podráždený a poškriabaný nos. Mohlo by vás to štípať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button