Stredná Európa zažíva inváziu nepôvodného druhu – lienok východných, ktoré sa rady, obzvlášť počas slnečných jesenných dní, vkradnú do bytu alebo domu. Tento druh lienky je síce užitočný pojedaním vošiek, je ale považovaný aj za votrelca, a to predovšetkým preto, lebo konzumuje aj naše menšie lienky sedembodkové a napáda aj ovocie (najmä vinič). V domácnostiach je nevítaným hosťom – lezie do jedla. Navyše dokáže uštipnúť, čo môže vyvolať u niektorých ľudí alergickú reakciu.
Ako sa lienky dostanú do bytu?
Pomerne jednoducho. Rady lezú po slnečných fasádach domov, a keď nájdu otvorené okno, zalezú doň.
Pokiaľ takto u seba doma nájdete jednu, dve lienky, zrejme nad tým mávnete rukou, ale čo ak začnete mať dojem, že na váš byt robia lienky hromadné nájazdy?
Možné opatrenia proti lienkam
Ideálne je pokiaľ možno zamedziť lienkam prístup do vášho bytu. Pre tieto účely je vhodné najmä použitie kvalitných sietí proti hmyzu do všetkých okien.
Odborníci odporúčajú tiež umyť vonkajšie parapety a rámy okien dôkladne Savom, ktorého pach odradí lienky od snahy dostať sa dovnútra.
Máte už doma lienky?
Ako postupovať? Ak ste „lienkomilné“ duše, môžete zvoliť šetrnejší spôsob, ako sa lienok zbaviť. Naberte ich novinami či naberte metličkou na lopatku a vyhoďte von.
Táto metóda odstraňovania lienok z bytu je ale účinná iba v prípade, že je vonku chladnejšie počasie. Pokiaľ ich vyhodíte za teplého počasia, určite sa vrátia späť k vám, jedine že by ste lienky odniesli veľmi ďaleko (najlepšie niekoľko kilometrov) od vášho bytu alebo domu.
Zaujímavým nápadom je lienky odchytiť do krabičky, ktorú následne vložíte do chladničky. Lienky si potom budú myslieť, že prezimujú. Kto by ale chcel v chladničke uchovávať hmyz?
Menej šetrné metódy ako sa zbaviť lienok
Metódy, pri ktorých lienky zahynú, sú napr. ich odstránenie s pomocou vysávača alebo použitie insekticídu, teda spreju určeného na hubenie hmyzu.