Ako znížiť výdavky za potraviny?
Potraviny sú významnou položkou v rodinnom rozpočte. Tvrdí sa, že na jedle by sa šetriť nemalo, ale na druhú stranu, potraviny sú najnákladnejšou položkou. Preto znížiť výdavky za potraviny je najľahšia cesta k úsporám. Kúriť a svietiť sa musí a vracať sa ku sviečkam alebo svietnikom sa nikomu nechce. Znížiť výdavky za jedlo je možné aj bez znižovania nárokov na kvalitné a zdravé stravovanie. Ide o to len plánovať, premýšľať a nebáť sa skúšať niečo nové. Spočiatku sa môžete stretnúť s nesúhlasom stravníkov, ale časom si iste každý nájde niečo svoje a novinky, ktoré zavediete si iste zamilujú. Niekoľko rád, ako znížiť výdavky za potraviny predkladám v nasledujúcom článku.
Čo potrebujete ak chcete znížiť výdavky za potraviny:
- chuť plánovať
Dôležité je plánovanie nákupov
Snažte sa naplánovať jedálniček na týždeň dopredu a prispôsobte tomu nakupovanie. Do obchodu sa vydajte s nákupným zoznamom, najedení a pokiaľ možno bez detí. Ľahšie odoláte pokušeniu nakupovať zbytočnosti.
Prezrite letáky, niekedy sú zľavy zaujímavé. Napríklad mlieko, cukor, ryžu alebo cestoviny je výhodné nakúpiť do zásoby vo väčšom množstve, tieto potraviny majú dlhú dobu minimálnej trvanlivosti. V obchode porovnávajte ceny rovnakých surovín od iných výrobcov.
Zákon nariaďuje obchodom, ktoré majú podlahovú plochu väčšiu ako 200 štvorcových metrov, uvádzať na cenovkách pri tovare prepočet na kilogram alebo liter.
Môže sa stať, že tovar v akcii je drahší ako rovnaký od iného výrobcu
Mliečne výrobky privátnych značiek obchodných reťazcov (jogurty) sa líšia od iných len menej atraktívnym, lacnejším obalom.
Neplatí to pri všetkých, pozrite sa pri nákupe na výrobcu. To platí aj o múke, cestovinách, ryži, oleji.
Zaplatíte menej, pretože neplatíte drahé náklady na farebný a atraktívny obal.
Mäso sa vám viac vyplatí u mäsiara
Mäso nekupujte v supermarketoch, ale u mäsiara. Zaobstaráte ho lacnejšie a mnohokrát v lepšej kvalite. Pokiaľ už mäso v reťazci kupujete, vyberajte neporciované, ale vcelku. Je lacnejšie a doma si mäso upravíte podľa svojho.
Kurča kupujte radšej chladené ako mrazené a porciujte ho tiež sami. Uvidíte, že kuracie rezne, stehná, atď., vás vyjdú tiež lacnejšie, keď rozporciujete celé kura. Ak natrafíte na akciu, kedy je mäso zľavnené, nakúpte ho a naporciujte do mrazničky. Vždy lacnejšie uvaríte z mäsa, než z polotovarov. Mäso porciujte do balíčkov podľa počtu stravníkov a porcií. Mäso nemusí byť denne a každému stačí na obed plátok mäsa.
Samozrejme, že keď napečiete kopu rezňov, tak sa zjedia, ale chceme predsa šetriť, nie? Varte rôzne jedlá s malým množstvom mäsa doplnené zeleninou, či už je to napríklad mäso s mrkvou alebo rôzne variácie na spôsob čínskej kuchyne.
Varte domáce polievky (žiadne drahé sáčkové, ktoré sú aj tak plné konzervantov a „éčok“). Je ohromné množstvo druhov a dobrá domáca polievka mnohokrát nahradí hlavné jedlo.
Zdravšia strava nie je vždy tá najdrahšia
Do jedálnička zaraďujeme pokrmy zo strukovín, pšeno, pohánku alebo kuskus. Sú opomínané, ale pritom sú lacné, chutné a zdravé. Deťom do školy a aj sebe do zamestnania pripravujte desiaty.
Opäť to bude chutnejšie a lacnejšie ako kupovaná bageta. Možno sa to spočiatku nestretne s pochopením a vy si budete musieť vyhradiť čas na prípravu, ale všetko je o zvyku. Pite kohútikovú vodu. Je mnohokrát kvalitnejšia ako kupovaná voda v PET obaloch a cenovo neporovnateľná.
Ovocie a zeleninu sa snažíme kupovať sezónne
Má najlepšiu chuťové vlastnosti a kvalitu. Dnes už možno na internete na serveroch zaoberajúcich sa inzerciou nájsť ponuky od malopestovateľov za naozaj výhodné ceny.
Ak sa dohovoríte s priateľmi a príbuznými, sú ochotní zaviezť väčšie množstvo ovocia a zeleniny až k vám domov.
Ďalšou možnosťou je si nazbierať divoko rastúce ovocie vlastnými silami. Existujú mapy, kde sú zaznamenané opustené záhrady, kde je možnosť si ovocie zadarmo natrhať.
Sezónne ovocie zavárajte, sušte alebo zamrazte. Budete mať zásobu, ktorú využijete pri pečení múčnikov, výrobe domácej zmrzliny alebo pudinkových pohárov.
Pudingové poháre s ovocím alebo domáce koláče, bábovky, buchty sú lepšie, než kupované oblátky a ušetríte tiež pekných pár eur.
Zo sušeného ovocia, šípok, byliniek si namiešajte vlastné ovocné čaje. Výborným nápadom, ktorý si zamiluje hádam každý člen vašej rodiny, je pečený čaj. Nebudete musieť kupovať chémiou navoňané čaje v obchodoch.
Zemiaky a zemiačiky
Vďačnou surovinou sú v kuchyni zemiaky. Na jeseň je možné ich kúpiť od pestovateľov na trhoch. Sú trvácnejšie ako zemiaky z obchodov, pretože sú lepšie skladované.
Zo zemiakov sa dá lacno a dobre uvariť. Zemiakmi zahusťujte mäsovú sekanú, varte ich v polievke, varte zemiakovú kašu a zemiakový šalát ako prílohu, placky, alebo tradičné jedlo našich starých rodičov – podlesníky. Pri ich šúpaní používajte škrabku, aby šupky boli čo najmenšie.
Aj staré pečivo je možné zúročiť
Pečivo a chlieb nakupujeme uvážlivo. Z nespotrebovaného staršieho pečiva nameľte strúhanku, sušte ho ako zahusťovadlo do polievok, knedlí.
Chlieb sušíme a nastrúhame na zahustenie guláša, alebo zo staršieho chleba pripravíme hrianky s cesnakom, či ho obalíme vo vajíčku a upečieme.
Nekupujte práškový cukor
Rozmixujte si kryštálový cukor, je to o polovicu lacnejšie. Škoricový alebo vanilkový cukor si tiež namiešajte doma sami. Ako? Jeden vanilkový struk bohato stačí na ochutenie 1 kg cukru.
Príkrmy a desiate pre malé deti si vyrábajte doma zo sezónneho ovocia a zeleniny. Zaberie to malú chvíľku a uvidíte, ako budú drobci spokojní. Z póru v kuchyni spracujte aj zelenú časť. Tá obsahuje veľa vitamínov a je rovnako dobrá, ako biela časť. Prečítajte si aj 30 tipov ako ušetriť peniaze.
Tipov ako znížiť výdavky za potraviny je ešte viac, ale …
Nemožno opísať všetko. To by asi nemalo konca kraja. Budeme radi, keď v diskusii napíšete niektoré vaše „vychytávky“, ako znížiť výdavky za potraviny.