Zdravie a krásaAko liečiť

Ako negatívne pôsobí glutaman náš organizmus?

glutamát sodnýPravdepodobne už ste počuli, že strašiaku menom glutaman, ktorý pôsobí negatívne na náš organizmus. Ale viete čo to ten glutaman je? Viete kde sa používa a ako vlastne škodí nášmu organizmu?

Čo je to glutaman?

Glutaman sodný je soľ, ktorá vznikla spojením kyseliny glutamanovej s katiónom sodíka. Za istých okolností sa glutaman môže stať toxickým a spôsobiť smrť nervovej bunky. Preto sa glutaman sodný dlho považoval za neurotoxický a jeho podávanie bolo deťom do 3. roku života zakázané.

V medzinárodnej klasifikácii potravinových aditív má glutaman sodný označenie E 621. V kocke povedané, glutamáan sodný je chemicky vyrobená soľ kyseliny glutamanovej. Je to biela kryštalická látka s charakteristickou mäsovou chuťou.

Mimo glutamanu sodného existujú a používajú sa aj iné soli kyseliny glutamanovej, napr. glutaman draselný.

Kde sa glutaman používa

Najčastejšie sa používa v potravinárskom priemysle a to pri výrobe potravín. Zvýrazňuje totiž chuť a vôňu.

Jeho pridávanie do potravín sa stále rozširuje: najviac ho obsahujú práškové polotovary (polievky, omáčky), spracované mäsové výrobky, výrobky z hydiny a morských živočíchov, bujóny (aj čisté zeleninové a hubové), hotové omáčky, dresingy, mrazené potraviny, rôzne slané sušienky, zemiakové a kukuričné lupienky, ako náhrada soli, atď.

glutamát v jedleGlutaman sodný je aj tam, kde to nie je uvedené, pretože napríklad ak potravina alebo jedlo obsahuje bujón, výrobca nemusí udávať prítomnosť glutamanu.

Ak trpíte glutamanovou intoleranciu, mali by ste dôkladne sledovať zloženie potravín a glutamanu sa vyhýbať. A pretože je súčasťou hnojív, bol nájdený aj v ovocí, zelenine a zemiakoch. Dokonca je aj súčasťou niektorých pesticídnych a fungicídnych postrekov a voskov na ovocie.

Ako presne pôsobí glutaman na náš organizmus

Ako bolo vyššie uvedené je neurotoxický a spôsobuje podráždenie receptorov v tele:

  • dráždenie receptorov v mozgu – je to základný patologický mechanizmus pre väčšinu psychiatrických chorôb, vrátane depresií, Alzheimerovej choroby, schizofrénie a rôznych porúch pamäte. Glutaman dráždi nervové bunky až odumrú a tak dochádza k ich ubúdaniu (neurodegenerácie – toto sa však vo vyššej miere preukázalo u zvierat než u ľudí)
  • v čreváchbolesti brucha, nadúvanie, poruchy vylučovania, hnačka alebo zápchy, žalúdočné vredy
  • výskumy, týkajúce sa konzumácie glutamanu dokazujú, že potláča u ľudí (aj u zvierat) pocit sýtosti a spôsobuje tak prejedanie
  • spôsobuje migrény, búšenie srdca, atď.

Glutamanová intolerancia

Glutaman nie je alergén a preto sa príznaky, ktoré sa môžu objaviť po jeho konzumácii, označujú ako precitlivenosť alebo intolerancia (neznášanlivosť).

Glutamanová intolerancia sa môže prejaviť po konzumácii za niekoľko minút alebo aj za 48 hodín a jej intenzita spravidla závisí na požitej dávke glutamanu. Môže postihnúť srdce, dýchací systém, kožu, oči, svaly, tráviaci systém alebo nervové funkcie. K najčastejším príznakom glutamanovej intolerancie patria:

  • pocit pálenia na chrbte, krku, ramenách a hrudníku
  • stuhnutie zadnej strany krku s vystreľovaním do ramien a hrudníka
  • pocit brnenia, pichania alebo tepla v oblasti tváre (najmä okolo úst), hrudníka, krku a ramien
  • pocit tlaku a napätia v oblasti tváre
  • bolesť na hrudníku napodobňujúca bolesť pri angine pectoris alebo infarkte
  • bolesť hlavy (málokedy migréna)
  • potenie
  • nútenie na zvracanie
  • zrýchlená frekvencia srdcovej činnosti, pocit búšenia v hlave, hrudníku alebo ušiach
  • bronchospazmus – zúženie dýchacích ciest a sťažené dýchanie
  • slabosť, strata koncentrácie
  • malátnosť až poruchy vedomia

Dávajte si pozor na výrobky „bez glutamanu“

glutamátNa výrobkoch môže byť uvedené, že sú bez pridaného glutamanu, ale nájdeme v nich iné ingrediencie, ktoré prítomnosť glutamanu naznačujú.

Táto ingrediancia sa skrýva napríklad pod názvami: bielkovinový hydrolyzát, sójový hydrolyzát, hydrolyzované proteíny, kvasnicový extrakt, autolyzované kvasinky, želatína, kaseinan sodný alebo vápenatý, inozinanu, guanylanu.

Varovanie

Viete, že máte špecifický receptor, ktorý vníma kyselinu glutamanovú a jej soli (glutamany) obsiahnuté v jedle? Pre túto chuť sa používa názov „umami“.

Strážte si zloženie výrobkov. Tento článok má len informatívny charakter!

Prečítajte si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button