Ako sa spozná nedostatok vápnika v tele? Príčiny a prejavy hypokalcémie
Pre zdravie ľudského organizmu je nevyhnutné, aby mal dostatočnú koncentráciu vápnika v krvi. Jeho znížený výskyt sa odborne nazýva ako hypokalcémia. V dnešnom článku sa dozviete, prečo je pre náš organizmus vápnik dôležitý, aké sú príčiny jeho nedostatku a akým spôsobom sa nízka hladina prejavuje. Príčiny a prejavy hypokalcémie.
Obsah článku:
- Prečo je vápnik dôležitý pre ľudské telo
- Čo ovplyvňuje prítomnosť vápnika v tele
- Aké sú prejavy nedostatku vápnika
- Ako liečiť nedostatok vápnika
Prečo je vápnik dôležitý pre ľudské telo?
Vápnik sa nachádza jednak v krvi, jednak tiež v kostiach. Prispieva k správnej chemickej rovnováhe organizmu.
Ak je jeho množstvo dostatočné, nervový systém, srdce a svaly fungujú správne. Jeho prítomnosť v krvi prispieva k jej ideálnej zrážanlivosti.
V neposlednom rade potom vápnik ovplyvňuje aj zdravie pokožky. Nedostatok vápnika sa môže prejaviť aj zhoršenou pohyblivosťou kostí a ich menšou odolnosťou.
Čo ovplyvňuje prítomnosť vápnika v tele?
Správne množstvo vápnika v krvi ovplyvňuje najmä vitamín D, ktorý sa do tela dostáva z mnohých potravín. Jeho prítomnosť v organizme zabezpečuje patričné vstrebávanie vápnika a zároveň znižuje jeho prílišné vylučovanie cez obličky.
Ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú prítomnosť vápnika, sú hormóny. Konkrétne ide o parathormón a kalcitonín. Jedine vtedy, ak sú tieto hormóny v rovnováhe, vyskytuje sa v krvi ideálne množstvo vápnika.
Ak napríklad v tele chýba parathormón, prejaví sa to zvýšeným odplavovaním vápnika z kostí, ktoré sú potom napríklad náchylnejšie na zlomeniny.
Na udržiavanie správnej hladiny vápnika prispievajú tiež vitamíny A a C, horčík a žalúdočné kyseliny.
Zásadný vplyv na prítomnosť vápnika majú tiež obličky. Ak nefungujú správne, dochádza cez obličky k jeho prílišnému vylučovaniu.
Aké sú prejavy nedostatku vápnika?
Hypokalciémia sa najčastejšie prejavuje tvorbou kŕčov (Ako na kŕče v nohách?). Väčším problémom je potom sťahovanie svaloviny dýchacích ciest či zlá činnosť srdcového svalu.
V najhorších prípadoch tieto ťažkosti môžu vyústiť k zástave srdca.
Pri nedostatku vápnika sa môžete stretávať aj s častými hnačkami, ale aj zvýšenou lámavosťou kostí, vypadávaním zubov či lámaním nechtov.
Ako liečiť nedostatok vápnika?
Dôležité je spomenúť, že pomoc by mala byť poskytnutá na základe odborného vyšetrenia a diagnózy. Hladina vápnika sa zisťuje na základe rozboru krvi.
V akútnych prípadoch lekári podávajú vápnik vo forme injekcií, prípadne aj vo forme tabliet.
Samozrejme je potrebné telu dodávať aj všetky látky, ktoré napomáhajú k udržiavaniu správnej hladiny vápnika, teda najmä vitamín D. Ten je obsiahnutý v mnohých potravinách.