Ako sa spozná nedostatok vápnika v tele? Príčiny a prejavy hypokalcémie

ako sa pozná nedostatok vápnikaPre zdravie ľudského organizmu je nevyhnutné, aby mal dostatočnú koncentráciu vápnika v krvi. Jeho znížený výskyt sa odborne nazýva ako hypokalcémia. V dnešnom článku sa dozviete, prečo je pre náš organizmus vápnik dôležitý, aké sú príčiny jeho nedostatku a akým spôsobom sa nízka hladina prejavuje. Príčiny a prejavy hypokalcémie.

Obsah článku:

  • Prečo je vápnik dôležitý pre ľudské telo
  • Čo ovplyvňuje prítomnosť vápnika v tele
  • Aké sú prejavy nedostatku vápnika
  • Ako liečiť nedostatok vápnika

Prečo je vápnik dôležitý pre ľudské telo?

Vápnik sa nachádza jednak v krvi, jednak tiež v kostiach. Prispieva k správnej chemickej rovnováhe organizmu.

Ak je jeho množstvo dostatočné, nervový systém, srdce a svaly fungujú správne. Jeho prítomnosť v krvi prispieva k jej ideálnej zrážanlivosti.

V neposlednom rade potom vápnik ovplyvňuje aj zdravie pokožky. Nedostatok vápnika sa môže prejaviť aj zhoršenou pohyblivosťou kostí a ich menšou odolnosťou.

Čo ovplyvňuje prítomnosť vápnika v tele?

Správne množstvo vápnika v krvi ovplyvňuje najmä vitamín D, ktorý sa do tela dostáva z mnohých potravín. Jeho prítomnosť v organizme zabezpečuje patričné vstrebávanie vápnika a zároveň znižuje jeho prílišné vylučovanie cez obličky.

vitamín D zo slnkaĎalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú prítomnosť vápnika, sú hormóny. Konkrétne ide o parathormón a kalcitonín. Jedine vtedy, ak sú tieto hormóny v rovnováhe, vyskytuje sa v krvi ideálne množstvo vápnika.

Ak napríklad v tele chýba parathormón, prejaví sa to zvýšeným odplavovaním vápnika z kostí, ktoré sú potom napríklad náchylnejšie na zlomeniny.

Na udržiavanie správnej hladiny vápnika prispievajú tiež vitamíny A a C, horčík a žalúdočné kyseliny.

Zásadný vplyv na prítomnosť vápnika majú tiež obličky. Ak nefungujú správne, dochádza cez obličky k jeho prílišnému vylučovaniu.

Aké sú prejavy nedostatku vápnika?

lámanie nechtov pri nedostatku vápnikaHypokalciémia sa najčastejšie prejavuje tvorbou kŕčov (Ako na kŕče v nohách?). Väčším problémom je potom sťahovanie svaloviny dýchacích ciest či zlá činnosť srdcového svalu.

V najhorších prípadoch tieto ťažkosti môžu vyústiť k zástave srdca.

Pri nedostatku vápnika sa môžete stretávať aj s častými hnačkami, ale aj zvýšenou lámavosťou kostí, vypadávaním zubov či lámaním nechtov.

Ako liečiť nedostatok vápnika?

Dôležité je spomenúť, že pomoc by mala byť poskytnutá na základe odborného vyšetrenia a diagnózy. Hladina vápnika sa zisťuje na základe rozboru krvi.

V akútnych prípadoch lekári podávajú vápnik vo forme injekcií, prípadne aj vo forme tabliet.

Samozrejme je potrebné telu dodávať aj všetky látky, ktoré napomáhajú k udržiavaniu správnej hladiny vápnika, teda najmä vitamín D. Ten je obsiahnutý v mnohých potravinách.


Mohlo by vás zaujímať

AKo sa zbaviť atopického ekzému

Dôsledne načúvajte svojmu telu, keď sa vám snaží niečo povedať

Možno ste ani netušili, že atopická dermatitída, alebo aj atopický ekzém postihuje až 30% celej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.