Ako liečiť

Ako sa spozná nedostatok vápnika v tele? Príčiny a prejavy hypokalcémie

ako sa pozná nedostatok vápnikaPre zdravie ľudského organizmu je nevyhnutné, aby mal dostatočnú koncentráciu vápnika v krvi. Jeho znížený výskyt sa odborne nazýva ako hypokalcémia. V dnešnom článku sa dozviete, prečo je pre náš organizmus vápnik dôležitý, aké sú príčiny jeho nedostatku a akým spôsobom sa nízka hladina prejavuje. Príčiny a prejavy hypokalcémie.

Obsah článku:

  • Prečo je vápnik dôležitý pre ľudské telo
  • Čo ovplyvňuje prítomnosť vápnika v tele
  • Aké sú prejavy nedostatku vápnika
  • Ako liečiť nedostatok vápnika

Prečo je vápnik dôležitý pre ľudské telo?

Vápnik sa nachádza jednak v krvi, jednak tiež v kostiach. Prispieva k správnej chemickej rovnováhe organizmu.

Ak je jeho množstvo dostatočné, nervový systém, srdce a svaly fungujú správne. Jeho prítomnosť v krvi prispieva k jej ideálnej zrážanlivosti.

V neposlednom rade potom vápnik ovplyvňuje aj zdravie pokožky. Nedostatok vápnika sa môže prejaviť aj zhoršenou pohyblivosťou kostí a ich menšou odolnosťou.

Čo ovplyvňuje prítomnosť vápnika v tele?

Správne množstvo vápnika v krvi ovplyvňuje najmä vitamín D, ktorý sa do tela dostáva z mnohých potravín. Jeho prítomnosť v organizme zabezpečuje patričné vstrebávanie vápnika a zároveň znižuje jeho prílišné vylučovanie cez obličky.

vitamín D zo slnkaĎalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú prítomnosť vápnika, sú hormóny. Konkrétne ide o parathormón a kalcitonín. Jedine vtedy, ak sú tieto hormóny v rovnováhe, vyskytuje sa v krvi ideálne množstvo vápnika.

Ak napríklad v tele chýba parathormón, prejaví sa to zvýšeným odplavovaním vápnika z kostí, ktoré sú potom napríklad náchylnejšie na zlomeniny.

Na udržiavanie správnej hladiny vápnika prispievajú tiež vitamíny A a C, horčík a žalúdočné kyseliny.

Zásadný vplyv na prítomnosť vápnika majú tiež obličky. Ak nefungujú správne, dochádza cez obličky k jeho prílišnému vylučovaniu.

Aké sú prejavy nedostatku vápnika?

lámanie nechtov pri nedostatku vápnikaHypokalciémia sa najčastejšie prejavuje tvorbou kŕčov (Ako na kŕče v nohách?). Väčším problémom je potom sťahovanie svaloviny dýchacích ciest či zlá činnosť srdcového svalu.

V najhorších prípadoch tieto ťažkosti môžu vyústiť k zástave srdca.

Pri nedostatku vápnika sa môžete stretávať aj s častými hnačkami, ale aj zvýšenou lámavosťou kostí, vypadávaním zubov či lámaním nechtov.

Ako liečiť nedostatok vápnika?

Dôležité je spomenúť, že pomoc by mala byť poskytnutá na základe odborného vyšetrenia a diagnózy. Hladina vápnika sa zisťuje na základe rozboru krvi.

V akútnych prípadoch lekári podávajú vápnik vo forme injekcií, prípadne aj vo forme tabliet.

Samozrejme je potrebné telu dodávať aj všetky látky, ktoré napomáhajú k udržiavaniu správnej hladiny vápnika, teda najmä vitamín D. Ten je obsiahnutý v mnohých potravinách.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button