Ako liečiť

Ako cvičiť zrak a predísť vzniku očných vád?

ako cvičiť zrakProblémy so zrakom má značná časť populácie a počet ľudí, ktorí sú nútení nosiť okuliare či kontaktné šošovky, sa neustále zvyšuje. Je to dané okrem iného v dôsledku životného štýlu. Mnohí si zrak skazia tým, že denne niekoľko hodín súvisle sedia pri monitoroch počítačov, sledujú televízor atď. Zrak je pritom zmyslom, ktorý je nesmierne dôležitý. Preto je dobré ho pravidelne precvičovať tak, aby si oči zvykli na vyššiu záťaž. Ako cvičiť zrak a predísť vzniku očných vád?

Čo spôsobuje zlý zrak?

Existuje mnoho očných vád, ktoré majú rôzne príčiny. Asi najmenším problémom je samotná očná únava, ktorá je zvyčajne spôsobená tým, že sa oči príliš dlho sústredia na určitý bod. Typicky sa jedná o situáciu, keď dlhú dobu uprene pozeráte do počítača alebo na televíziu. Oči sú v tomto prípade unavené, čo sa prejavuje najmä bolesťou hlavy, vyšším tlakom v očiach, ktoré tiež môžu sčervenať.

Dlhodobejšie problémy so zrakom sa prejavujú hlavne v krátkozrakosti a ďalekozrakosti. V prípade krátkozrakosti dochádza k zhoršeniu zaostrovania na diaľku, pri ďalekozrakosti potom naopak zle zaostrujete nablízko.

líčenie pod okuliarePri krátkozrakosti dochádza k zbiehaniu lúčov svetla už pred sietnicou. U ďalekozrakosti je to naopak, lúče sa zbiehajú až za sietnicou, na nej samotnej teda nevzniká ostrý obraz. Tieto očné vady sa riešia stabilizáciou, na zaostrenie sa používajú okuliare alebo kontaktné šošovky.

Očná vada môže vznikať tiež nepravidelným zakrivením rohovky. Tomuto ochoreniu sa hovorí astigmatizmus. Problém sa rieši korigováním pomocou kontaktných šošoviek alebo cylindrických skiel.

Niektorých z vás môže trápiť aj škúlenie, kedy dochádza k odklonu jedného oka od zrakovej línie. V tomto prípade je potrebné precvičovať najmä pohyby očí.

Cvičenie očí

Žmurkanie

Na unavené oči pomáha jednoduchý trik spojený so žmurkaním. Počas výdychu zatvorte oči a pomaly vydychávajte. Pri nádychu potom normálne žmurkajte, avšak počas toho sa nepozerajte na žiadny predmet sústredene, pozerajte „doprázdna“.

Túto procedúru opakujte pravidelne počas dňa. Cvik je vhodný hlavne pre tých z vás, ktorí majú zamestnanie pri počítači, prípadne u neho trávia veľa voľného času.

Zaostrenie

Pri tomto cviku striedavo pozorujte vzdialený a blízky predmet, a to so striedaním niekoľkých sekund. Oči si tak zvyknú na postupné zaostrovanie.

Ďalšie cvičenia ako cvičiť zrak

Na cvičenie očí pomáhajú aj ďalšie cvičenia:

  • pohľad hore a dole – očami striedavo pohybujte zhora nadol, a to zhruba desaťkrát. Tento cvik robte každý deň. Možno ho vykonávať aj so zavretými očami.
  • krúženie – tentoraz pri cviku krúžite očami na jednu stranu, po chvíľke zmeňte smer krúženia. Aj tento cvik je možný so zavretými očami.
  • cvik na uvoľnenie a relaxáciu očímasírovanie okolia očí – ruky si zohrejte trením o seba a potom nimi postupne jemne masírujte celú oblasť okolo očí.
  • opláchnutie vodou – unavené oči si počas dňa niekoľkokrát opláchnite studenou vodou.

Ako predísť zlému zraku

Pre oči je dôležitá prevencia. Jedine tak dochádza k ich pomalšiemu starnutiu a znižujete riziko vzniku očných ochorení a vád. Ide hlavne o tieto zásady:

Nosenie slnečných okuliarov

V prípade, že vonku ostro svieti slnko, je potrebné si pred ním zrak chrániť. Slnečné okuliare používajte len také, ktoré zabraňujú prenikaniu UV žiarenia.

Cvičenie očí

Využívajte postupy na cvičenie očí. Cviky ideálne vykonávajte pravidelne každý deň alebo aspoň parkrát do týždňa, aby si očné svalstvo a tkanivá zvykli na záťaž.

Konzumácia zdravých potravín

mrkva zdroj vitamínu AK zhoršeniu zraku dochádza často kvôli konzumácii nezdravých jedál. Najmä sa jedná o pokrmy, ktoré obsahujú vysoké množstvo cukru, ďalej sú to aj tučné jedlá.

Odporúča sa naopak vysoký prísun vitamínov v podobe ovocia a zeleniny.

Správna vzdialenosť pri čítaní

správna vzdialenosť pri čítaníMnohí ľudia si kazí zrak tým, že čítajú knihu či sledujú monitor počítača z príliš malej vzdialenosti od očí.

Pri čítaní by zrak mal byť aspoň 30 centimetrov od knihy, pri monitore ešte ďalej.

Odpočinok očí

Ak vás pri počítači či pri čítaní knihy začnú páliť oči, bolieť hlava, prípadne sa prejavia iné príznaky, nechajte zrak na chvíľu odpočinúť.

Nie je dobré príliš dlho sústrediť zrak na jeden objekt v krátkej vzdialenosti.

Vhodné osvetlenie

Očné vady sú spôsobené tiež zlým osvetlením. Samotné šero síce nevadí, avšak v kombinácii so zlou vzdialenosťou sú oči rýchlejšie unavené.

Podobné články

1 komentár

  1. Ak môžeš potom ešte doplniť článok, tak tí čo majú problémy s očami tak nech si radšej kúpia rovno slnečné okuliare s polarizačným filtrom, aby nemuseli až tak zaostrovať zrak pri silných slnečných lúčoch a mohli tak ich oči oddychovať 🙂

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button