Ako sa stravovať pri vysokej hladine cholesterolu?
Kardiovaskulárnym chorobám patrí v štatistikách úmrtnosti prvá priečka. K chorobám srdca a ciev veľkou mierou prispieva vysoká hladina cholesterolu v krvi. Týmto zdravotným problémom trpí čoraz viac dospelých a dokonca aj detí. Príčinou zvýšenej hladiny cholesterolu býva väčšinou zlá životospráva, ale nie je to pravidlom, úlohu hrá aj stres, dedičnosť a iné faktory. Tento článok vám poradí, ako sa stravovať, ak sa objaví u vás problém s vysokou hladinou cholesterolu.
Čo je potrebné ak sa chcete správne stravovať pri vysokej hladine cholesterolu:
- pevná vôľa
- chuť na zmenu
- vytrvalosť
Otestujte si svoju hladinu cholesterolu
Ak vám zistí lekár pri pravidelnej prehliadke zvýšenú hladinu LDL cholesterolu, spravidla najprv odporučí úpravu jedálnička. Až potom, ak nebudú hodnoty v norme, pridá podpornú medikáciu.
Lieky pomáhajú znižovať cholesterol v krvi, avšak diétu musíte dodržiavať aj pri ich užívaní. Odporúča sa tiež odbúrať prípadnú nadváhu.
Tuky obmedzte na minimum
Prvým dôležitým krokom v úprave jedálnička je obmedzenie celkového príjmu tukov. Úplne nevhodné sú maslo a masť. Nahrádzajú sa rastlinnými olejmi – slnečnicovým, repkovým alebo olivovým. Užívanie margarínov je v súčasnosti diskutabilné.
Pozor si musíte dávať na skryté tuky v mäse, mlieku, syroch a údeninách. Údeniny by sa mali vo všeobecnosti vylúčiť zo stravy úplne (a to nielen ľudia trpiaci cholesterolom).
Mlieko a syry pri vysokej hladine cholesterolu sa naučte nakupovať tie, ktoré sú s nízkym obsahom tuku.
Pozor na „tučné“ druhy mäsa
Nevhodné na konzumáciu sú potraviny živočíšneho pôvodu s vysokým obsahom cholesterolu. Bohaté na cholesterol sú vnútornosti, tučné mäso, kačka, hus, paštéty a údeniny. Odporúča sa teľacie, kuracie a morčacie mäso bez kože, mäso z králika a zveriny.
Pri vysokej hladine cholesterolu občas môžeme variť z chudého hovädzieho alebo bravčového mäsa. Z údenín občas do jedálnička zaraďte morčacie alebo králičie šunku. Zvýšte tiež konzumácii sladkovodných a morských rýb.
Dôležitá je vláknina
Z celkového prijímaného denného množstva potravín by polovicu mala tvoriť zelenina. Zelenina a ovocie neobsahujú cholesterol a majú vysoký podiel vlákniny. Vláknina patrí medzi nestráviteľné látky, ktoré majú priaznivý vplyv na trávenie.
Ďalšou jej výhodou je, že na seba v čreve viaže cholesterol a tým pomáha znížiť jeho vysokú koncentráciu v krvi.
Najdôležitejším zdrojom vlákniny je pečivo z celozrnnej múky. Mali by sme dávať prednosť práve tomuto pečivu. Ďalšími vhodnými obilninami a výrobky z nich sú pohánka, proso, amarant, ovsené vločky a krúpy. Bez obáv zaraďte kukuričné vločky a ryžu. Vzdať sa musíte maslových a tukových ciest, koláčov, sušienok a oblátok s náplňou, tort a cukrárenských výrobkov.
Čo si môžete dovoliť, a čo nie?
Do jedálnička vo zvýšenej miere zaraďte strukoviny a výrobky z nich. Z ovocia môžete takmer všetky druhy, len pri nadváhe obmedzte tie, ktoré sú príliš sladké. Pre zahnanie chuti na sladké, chrúmte mandle alebo vlašské orechy (umiernene!). Lieskovým orieškom, kokosu a arašidom sa radšej vyhnite.
Nejedzte priemyselne vyrábané hotové jedlá Rozdielne názory panujú tiež ohľadom množstva konzumovaných vajec. Rozhodne obmedzte žĺtky.
Príprava, dochucovanie a porcie pri vysokej hladine cholesterolu
Odporúčané úpravy pokrmov sú varenie, pečenie, grilovanie, dusenie. Všetko samozrejme bez tuku. Zakazujú sa vyprážané jedlá. Pri varení menej soľte a dochucujte skôr bylinkami a korením.
Jedlo si rozdeľte na 5 porcií denne. Deň začnite bohatými raňajkami, obed bude menej výdatný a večera len ľahká. Medzi týmito hlavnými chodmi si doprajte desiatu, skladajúcu sa zo zeleniny, ovocia alebo nízkotučných mliečnych výrobkov.
Varovanie
Tento článok je príliš stručný na to, aby obsiahol celú problematiku. Sú tu načrtnuté len najdôležitejšie zásady!
Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť!