5 tipov, ako na domáce perníky!
Chytá vás chuť na sladké a vy nemáte napečené? Ak vaša špajzu ukrýva základné potraviny, určite dokážete za malú chvíľku vykúzliť úžasný a jednoduchý múčnik. Reč je samozrejme o domácom perníku. Ako ho pripraviť, upiecť a napríklad aj vylepšiť? 5 tipov, ako na domáce perníky!
Upečte si tie najlepšie domáce perníky!
Receptov na perník nájdete veľa, ako na internete, tak v každej kuchárke. Ktorý ale zvoliť?
Vyskúšajte jednoduchý recept na domáci perník, možno sa usadí vo vašej kuchárke! Určite oceníte, že nebudete musieť použiť váhu!
Čo budete na domáce perníky potrebovať:
- 1,5 hrnčeka cukru
- 3 hrnčeky polohrubej múky
- 1 hrnček oleja
- 1 hrnček mlieka
- 2 celé vajcia
- 2-3 lyžice kakaa
- 1 prášok do perníka
- 1 vanilkový cukor
- citrónová kôra
Ak chcete použiť citrónovú kôru, tak si kúpte nejakú bio citrónovú kôru, ktorá nebola ošetrovaná chemickými látkami.
Postup ako urobiť domáce perníky
Všetky suroviny zmiešate vo veľkej miske a cesto vylejete na plech s papierom na pečenie.
Pečte asi 30 minút v stredne vyhriatej rúre a pred vybratím z rúry špajdľou vyskúšajte, či je perník dostatočne prepečený.
5 tipov na vylepšenie domácich perníkov!
1. Pridajte do cesta jablká alebo hrušky. Vďaka tomu bude perník krásne vláčny a chutný!
2. Zmiešajte všetky ingrediencie na perník, okrem kypriaceho prášku do perníka a cesto šľahajte pomocou ručného šľahača aspoň 3 minúty. Potom jemne zamiešajte kypriaci prášok. Nadýchané cesto zariadi, že perník bude skrátka neodolateľný!
Ďalšie dobré rady ohľadom pečenia nájdete v článku Kedy začať piecť vianočné pečivo? Článok rozhodne stojí za prečítanie!
3. Dobrá poleva dovedie váš výtvor k dokonalosti! Môžete použiť obyčajnú čokoládovú polevu, kedy rozpustenú tabuľkovú čokoládu vo vodnom kúpeli zmiešate s tukom. Môžete použiť maslo, alebo 100% tuk.
Aj pomarančová poleva môže vášmu perníku dodať zaujímavú chuť !! A ako ju pripraviť? Asi 180g práškového cukru dobre preosejte, pridajte šťavu z pomaranča, vlažnú vodu i pomarančovú kôru a trite tak dlho, kým nevznikne hustá poleva. Pri pomarančovej kôre voľte nejakú bio pomarančovú kôru a nie kôru z pomarančov, ktoré kúpite v bežných obchodoch.
4. Primiešajte do cesta sekané orechy, strúhaný kokos, hrozienka, alebo brusnice. A čo lekváre? Perník nimi môžete nielen premazať, rovnako tak ako marmeládou, ale ešte pred pečením môžete sem tam lyžičku lekvára kvapnúť do cesta.
Domáce perníky aj pre alergikov?
5. Prečo nie? Ide o alergiu na mlieko? Nie je nič jednoduchšie, než kravské mlieko nahradiť rastlinným, napríklad pohánkovým alebo sójovým. Vajcia zase nahradíte pridaním väčšieho množstva kypridla alebo škrobom rozmiešaným vo vode.
Aj lepok sa dá vynechať, a to tak, že pšeničnú múku vymeníte za tú bezlepkovú. Tu je ale treba viac opatrnosti. Vďaka bezlepkovéj múke môže byť cesto ťažšie, preto len častým pečením vychytáte a naučíte sa správne pomery surovín.
Ak vás pečenie pre alergikov zaujíma, pozrite na článok Ako upiecť vianočné cukrovinky pre alergikov?
Domáce perníky patria medzi najobľúbenejšie a najrýchlejšie múčniky, a preto, ak vám za dverami bude zvoniť návšteva a vy nebudete mať čo ponúknuť, spomeňte si na perník! Určite nesklame !!!