Recepty

Ako urobiť zapečený karfiol so zemiakmi?

zapečený karfiol so zemiakmi alla čo dom dalZapečený karfiol so zemiakmi patrí medzi takzvané jedlá z jedného hrnca. Pri jeho príprave dobre zužitkujeme varené zemiaky zvyšné z predošlého dňa. Do zapečeného karfiolu so zemiakmi ale môžeme „zakomponovať“ aj iné suroviny. Ako urobiť zapečený karfiol so zemiakmi? Recept sa dočítate nižšie.

Čo je potrebné na zapečený karfiol so zemiakmi:

  • suroviny podľa návodu
  • kuchynské vybavenie a rúra na pečenie

Naše obľúbené jedlo

Belavé ružice karfiolu sú vlastne zdužinatelé a nerozvinuté kvetenstvo vyšľachtenej odrody z pôvodnej hlúbovej kapustovej zeleniny.

Karfiol možno konzumovať surový, nakladaný, varený, vyprážaný. Obľúbeným spôsobom prípravy je zapekanie karfiolu. Karfiol zapečený so zemiakmi je hotový pokrm, ku ktorému už netreba pripravovať žiadne prílohy, leda tak šalát zo surovej zeleniny.

Uvarené zemiaky

Ak chceme karfiol zapekať so zemiakmi, potrebujeme k tomu (okrem karfiolu) uvarené zemiaky. Varené musia byť preto, že doba tepelnej úpravy karfiolu je kratšia ako doba potrebná ku zmäknutiu surových zemiakov, aj keď sú nakrájané na plátky. Je lepšie spotrebovať zvyšné zemiaky.

Keby sme mali kvôli príprave zapečeného karfiolu zemiaky špeciálne predvárať, bola by to škoda času a zbytočná strata výživných látok obsiahnutých v čerstvo varených zemiakoch. Bolo by teda vhodnejšie zapiecť karfiol samotný a čerstvo varené zemiaky k nemu podať ako prílohu.

Pridáme čo doma ostalo…

surovina na zapečený karfiol so zemiakmiDo karfiolu zapečeného so zemiakmi ďalej môžeme zapracovať iné zvyšky potravín – zvyšné pečené, varené, údené alebo grilované mäso, údeninu, zvyšný párok či klobásu, nespotrebovaný sterilizovaný hrášok, trochu čerstvých húb, trochu zatvrdnutý, ale inak „bezúhonný“ syr a podobne.

Postup prípravy zapečeného karfiolu so zemiakmi krok po kroku

Ružicu karfiolu vopred rýchlo blanšírujeme v osolenej vode. Je nutné skutočne nechať len niekoľkokrát takzvane prevaliť, inak by karfiol pri zapekaní príliš zmäkol, a to nie je dobré. Karfiol varíme v mierne osolenej vode.

Uvarený karfiol rýchlo schladíme v studenej vode a rozoberieme ho na jednotlivé malé ružičky. Tuhé „krčky“ ružičiek odrežeme a nakrájame na menšie kúsky.

Alebo môžeme karfiol nasekať na menšie kúsky, alebo aj nakrájať na plátky. Je to vcelku jedno. Vývar z karfiolu môžeme ďalej použiť pri príprave polievky.

Na tuku osmažíme väčšiu cibuľu

Ak budeme do zapečeného karfiolu so zemiakmi pridávať kúsok údeniny, opečieme ju zároveň s cibuľou.

Keď chceme zapečený karfiol obohatiť trochou mletého mäsa (surového), musíme ich najprv podusiť s cibuľou (doba zapekania karfiolu je krátka, surové mäso by sa neprepieklo). Takisto huby vopred podusíme. Mäso či huby trochu osolíme a podľa chuti okoreníme (korenie, paprika).

Varené zemiaky nakrájame na asi pol centimetra hrubé kolieska. Zapekaciu misu vymažeme tukom (masť, olej), ale nevysypávame. Na dno misy (alebo pekáča) poukladáme vrstvu zemiakov. Na ne vrstvu vareného karfiolu, potom osmaženú cibuľu alebo mäso (huby), údeninu, hrášok, prípadne plátky paradajky.

Prikryjeme vrstvou zemiakov. Keby sme mali surovín viac alebo zapekaciu misku malú, budeme vrstvy striedať. Vrchná vrstva by mala byť zemiaková.

Navŕšené zemiaky s karfiolom (a prípadne ďalšími surovinami) zalejeme buď mierne osolenými vajcami rozšľahanými v troche mlieka (na jednu osobu asi jedno a pol vajca, alebo podľa možností či chuti).

Do mlieka môžeme pridať nastrúhaný syr. Alebo môžeme karfiol zaliať ľahko osoleným a podľa chuti okoreneným bešamelom.

Zapekanie karfiolu

Zapekáme v dobre vyhriatej rúre, kým pokrm nestuhne a na povrchu nemá červenkastú kôrku.

Zapečený karfiol so zemiakmi je hotový. Prajem dobrú chuť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button