Recepty

Ako urobiť ríbezľový koláč s tvarohom?

kysnutý ríbezľový koláč s tvarohomRíbezľový koláč s tvarohom je rýdzo „domácky“ múčnik – pre komerčné pekárne sú ríbezle ťažko dostupný tovar. A keď tak len v určitom čase a v obmedzenom množstve. Ríbezľový koláč s tvarohom doma pripravujeme z čerstvých alebo mrazených ríbezlí. Ponúkame recept s použitím kysnutého cesta. Ako urobiť ríbezľový koláč s tvarohom?

Čo je potrebné na ríbezľový koláč s tvarohom:

  • ríbezle na ríbezľový koláč s tvarohomkysnuté cesto podľa návodu
  • rozmiešaný sladký tvaroh
  • čerstvé alebo mrazené ríbezle
  • rúra na pečenie

Ríbezľový koláč s tvarohom pripravujeme z kysnutého cesta alebo z lineckého (krehkého) cesta. Na iné typy ciest (liate, trené, piškótové) by sme tvaroh nenamazali. Ponúkaný recept je na koláč z kysnutého cesta.

Postup prípravy ríbezľového koláča s tvarohom krok po kroku

Pretože v ríbezľovom koláči s tvarohom sú prevládajúcimi zložkami ríbezle a tvaroh, nie je potrebné pripravovať nejako zložité cesto a úplne postačí základné.

Pripravíme ho z pol kilogramu hladkej alebo polohrubej múky, 100 gramov cukru, 50 gramov rozpusteného tuku, jedného vajca, pol balíčka droždia, asi 250 mililitrov mlieka, štvrť lyžičky soli citrónovej kôry a zo štvrtky umytého citróna.

Vo vlažnom mlieku rozmiešame trochu cukru a múky (odoberieme z uvedeného množstva) a kvasnice. Necháme ich vzísť. V šalátovej nádobe zmiešame sypké prísady, rozklepneme vajcia, pridáme vlažný tuk (rastlinný na pečenie alebo olej) a hotový kvások. Vypracujeme lesklé hladké polotuhé cesto. Prikryjeme utierkou a necháme asi pol hodiny kysnúť.

Jeden tvaroh rozmiešame s práškovým a vanilkovým cukrom. Cukru pridávame podľa chuti – začneme dvoma lyžicami, prípadne pridáme. Do tvarohu vmiešame jedno celé vajce, alebo žĺtok a sneh vyšľahaný z bielok (tvarohová plnka tým trochu nadobudne na veľkosti, sneh ju ľahko skyprí).

Preberieme a opláchneme si ríbezle. Ak budeme používať mrazené, necháme ich len ľahko rozmraziť, nerozmrazujeme úplne.

Zapneme rúru na najvyšší stupeň, aby sa vyhriala.

Koláčovú formu vymastíme maslom alebo rastlinným tukom. Nevysypávame. Z vykysnutého cesta rozvaľkáme placku a vložíme do formy, alebo cesto priamo prstami rovnomerne roztiahneme po celej ploche formy. Na cesto natrieme tvarohovú plnku. Na plnku husto nasypeme tvaroh. Môžeme posypať posýpkou z múky, masla a práškového cukru, ale nie je to bezpodmienečne nutné.

Pečenie ríbezľového koláča

Koláč vložíme do rúry, teplotu znížime na 200 stupňov Celzia a upečieme. Doba pečenia je asi 25 minút. Upečený koláč bude mať okraje zlatohnedé.

Ríbezľový koláč s tvarohom podávame vlažný s dezertnou vidličkou ako hlavné jedlo. Alebo ho necháme vychladnúť a jeme ako múčnik, dezert, raňajky, desiatu – ako je kto zvyknutý.

Prečo sú ríbezle také zdravé

Šálka ríbezlí denne a hneď nám bude lepšie! Tak by sa dali pomenovať výhody, ktoré so sebou prináša konzumácia ríbezlí.

Obsahujú totiž vlákninu, ktorá má na trávenie priam zázračné účinky. Pomáha ho regulovať a zrýchľuje ho, ak je to potrebné. Naša tráviaca sústava bude vďaka vláknine fit!

Vláknina je tiež príčinou, prečo by sme mali jesť ríbezle pred jedlom.

Zanechávajú v nás pocit plnosti. Takže nebudeme mať až taký apetít. Ako dezert po jedle sú tiež vhodné, pretože pocit plnosti pretrvá a my nebudeme mať pocit, že musíme zjesť ešte niečo, aby sme boli nasýtení.

Vyskúšajte aj tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button