Recepty

Ako pripraviť krkonošské kyselo?

ako si pripraviť pravé krkonošské kyseloKyselo nie je kyslé, to len Trautenberk v Krkonošských rozprávkach takto hneval. Správne krkonošské kyselo má ľahko chlebovú vôňu, a po chlebe tiež trochu chutí. Tiež vonia hubami, rascou a čerstvými vajíčkami na masle. Pravé krkonošské kyselo sa varí z chlebového kvásku. Prinášam vám recept, ako uvariť krkonošské kyselo – hutnú chlebovú polievku – aj v ktoromkoľvek inom regióne.

Čo je na krkonošské kyselo potrebné

Na pravé krkonošské kyselo potrebujete tieto suroviny:

  • 200-300 g ražného chlebového kváskuprísady na krkonošské kyselo
  • 250 g čerstvých húb alebo 10 g (väčšia hrsť) sušených húb
  • 1 malá cibuľka
  • 4 – 6 vajíčok
  • zemiaky v šupke
  • soľ, rasca, prípadne smotana

Základ na krkonošské kyselo

Základom krkonošského kysela je chlebový kvások. V oblastiach Orlických hôr, Rýchor, Krkonoš a Jizerských hôr (vrátane podhorí) sa chlebový kvások bežne predáva (už odvážený, niekedy v sáčku, niekedy v krabičke).

K dispozícií je v potravinárskych obchodoch, v bufetoch a pekárňach. V niektorých mestách sa kvások predáva len v určité dni. Na rozdiel od iných regiónov personál v tamojších obchodoch vie, čo zákazník mieni, keď dopytuje kvások.

V iných oblastiach je potrebné zájsť do pekárne alebo do firemnej predajne nejakej pekárne, dohovoriť sa a kvások si objednať. Niekedy to je trochu problém. Zakúpený kvások v chladničke vydrží dva tri dni.

Príprava kvásku

Kvások cez noc namočíme do studenej vody. Rozvarí sa ľahšie, nebudú sa robiť hrudky. Ak sa s prípravou krkonošského kysela ponáhľame, aspoň kvások rozmiešame v studenej vode. Prečítajte si aj článok ako urobiť kvások.

Príprava húb

Do dvoch litrov vody dáme variť pokrájané čerstvé alebo sušené huby (podľa sezóny), lyžicu soli a pol lyžičky drvenej rasce. Uvaríme ich do mäkka. Prečítajte si aj článok ako sušiť huby.

Zemiaky varíme zvlášť

Do iného hrnca dáme variť umyté zemiaky v šupke.

Pridáme kvások

K hubovému vývaru pridáme liter studenej vody, pomaly vlejeme rozmiešaný namočený kvások a habarkou alebo metličkou rozmiešame v hubovom vývare.

Ak sme kvások vopred nenamočil, ale len rozmiešali, vlejeme ho do vývaru cez sito, aby sa nevytvorili hrudky.

Chvíľu povaríme

Hubový vývar s kváskom voľným varom prevaríme asi desať až pätnásť minút. Miešame, aby sa od dna nepripálil. Ak je polievka príliš hustá (až kašovitá), pridáme trochu vody.

Ochutíme a prípadne prisolíme. V niektorých rodinách na záver pridajú trochu smotany.

Pridáme vajíčko

domáce krkonošské kyseloCibuľku nasekáme nadrobno a na masle opražíme dozlata. Rozklepneme a usmažíme na nej vajíčka, na jednu porciu počítame jedno vajce.

Usmažené vajíčka dáme na tanier doprostred porcie. Niekde je zvykom vajíčka priamo vmiešať do hotového krkonošského kysela.

Podávame

Krkonošské kyslo by sa podľa tradičného „pohorského“ zvyku malo jesť so zemiakmi na lúpačku (každý si lúpe sám). Podáva sa ako „brunch“, „lunch“ – proste ako menšie samostatné jedlo. Vo svojej „domovine“ sa však kyselo je v ktorúkoľvek dobu.

Tip

Chlebový kvások si môžeme pripraviť sami z ražnej múky a vody.

Varovanie

Do pravého krkonošského kysela nepatrí žiadne iné korenie. Ani neradno ju „vylepšovať“ nejakým experimentom. Výsledok možno bude k jedlu (alebo aj chutný), ale už to nebude krkonošské kyselo.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button