Úvod / Návody / Ako poznať niektoré zo šampiňónov?

Ako poznať niektoré zo šampiňónov?

šampiňóny v košíkuŠampiňóny sú dobré a chutné huby, ktoré sa pestujú aj umelo. Šampiňóny ktoré sú voľne rastúce by mal zbierať len skúsený hubár. Existuje tu nebezpečenstvo zámeny s niektorými bielymi muchotrávkami. Z tohto dôvodu sa nesmú predávať na trhoch. Nezbierame veľmi mladé plodnice pri ktorých ešte nemožno bezpečne rozoznať všetky typické znaky. Šampiňóny sú výborné huby a tie z prírody sú chuťovo výraznejšie a lepšie ako pestované. V tomto článku ako poznať šampiňóny vám predstavíme štyri najrozšírenejšie druhy. (Šampiňóny sa odborne nazývajú pečiarky).

Základné druhy šampiňónov:


Pečiarka poľná

Rastie na poliach, lúkach a pastvinách. Hlavne tam, kde sa predtým pásol dobytok. Vyhľadáva totiž dobre vyhnojenú pôdu a k rastu potrebuje dostatok vlahy.

Objavuje sa v skupinkách od júla do septembra. Klobúk je u mladých húb pologuľovitý, u starších takmer plochý s pokožkou, ktorá sa dá olúpať. Lupene v mladosti ružovej, neskôr čokoládovo hnedej farby ─ toto je dôležitý poznávací znak! Hlúbik bielej farby je valcovitý, plný a nesie v hornej časti kožovitý, zľahnutý prsteň. Hlúbik sa dá ľahko vylomiť z klobúka.

Pečiarka ovčia

hlavné druhy šampiňónovRastie od júna do októbra v ihličnatých lesoch, najmä pod smrekmi. Klobúk je hladký, biely, niekedy s ľahkým nádychom citrónovo žltej farby. Na otlačených miestach žltne.

Lupene v mladosti sivasto bledé, neskôr hnedé až čokoládovo hnedé. Nie sú teda ružové ako u ostatných šampiňónov, ale nikdy biele! Belavý valcovitý hlúbik má v hornej časti prsteň, naspodku s vločkovými šupinkami. Huba má anízovú vôňu.

Neskúsený hubár by si šampiňón ovčí mohol zameniť so šampiňónmi páchnucimi. Varovať by ho mala nepríjemné páchnuca vôňa a dutý hlúbik šampiňónu páchnuceho.

Pečiarka lesná

Rastie v zmiešaných lesoch a vo smrečinách (tam najčastejšie) od júla do októbra. Zameniť ho môžeme len s jedlými druhmi šampiňónov, popr. jedlú bedľu červenejúcu. Plodnice sú drobnejšie ako ostatné druhy šampiňónov.

Klobúk je zvoncovitý až plocho rozložený, na belavom podklade pokrytý tmavo hnedými šupinkami. Lupene červenohnedé až tmavohnedé. Hlúbik je belavý, po poranení červenajúci až hnednúci, na báze zhrubnutý. Pod klobúkom je na ňom tmavý prsteň. Dužina sa na reze farbí do červenohneda. Huba je veľmi chutná.

Pečiarka páchnuca

jedlé šampiňónyRastie od júna do septembra v lesoch, parkoch a záhradách. Je to mierne jedovatá huba, spôsobujúca žalúdočné ťažkosti. Klobúk má čisto biely, hladký, plocho klenutý. Lupene v mladosti ružové, neskôr hnedé.

Hlúbik je často pokrútený, biely, štíhly a dutý, narezný žltne a po chvíli zase zbelie. V hornej časti nesie tlstý biely prsteň, ktorý sa dá hore olúpať. Hlúbik sa na báze sfarbuje chrómovo žlto, je to jeden z dôležitých poznávacích znakov.

Ďalším znakom je nepríjemná vôňa ─ vonia po karbole alebo svietiplyne. Táto vôňa je veľa zrejmá pri varení, takže jedlo z neho by asi málokto zjedol.

Tipy


Šampiňóny sú všestranne použiteľné v kuchyni na prípravu všetkých jedál teplej aj studenej kuchyne. Dajú sa aj nakladať.

Skúste si naplniť klobúčiky húb mletým mäsom. Mleté mäso osoľte, pridajte lístočky rozmarínu, pokrájané nožičky húb, vajcia, korenie a premiešajte. Zmesou naplňte klobúčiky, posypte strúhaným syrom a dajte zapiecť do rúry. Podávajte len tak s pečivom a zeleninou alebo so zemiakovou kašou.

Ako poznať niektoré zo šampiňónov?
4.9 (98.46%) 26 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

bavorské dolky

Ako urobiť pravé bavorské dolky?

K tradícií slovenskej kuchyne vždy budú patriť dolky, aj napriek presadzujúcej sa zdravej výžive, ktorá nie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *