Recepty

Ako urobiť fazuľový guláš s klobásou?

Ako urobiť fazuľový guláš s klobásouFazuľový guláš s klobásou je sýty a pikantný pokrm, ktorý najlepšie chutí po zvýšenej fyzickej námahe: po práci vonku, na výletoch. Fazuľový guláš s klobásou radi podávame ako tak zvané kotlíkové jedlo priateľom na chalupe. Ale na fazuľovom guláši s klobásou si pochutíme aj doma cez víkend, keď máme trochu viac času na varenie. Ako urobiť fazuľový guláš s klobásou? Recept čítajte ďalej.

Čo je potrebné na fazuľový guláš s klobásou:

  • uvarená fazuľa a ďalšie suroviny podľa receptu
  • základné kuchynské vybavenie

Nie je klobása ako klobása

Fazuľový guláš s klobásou pripravujeme z vopred uvarenej, najčastejšie farebnej fazule, cibule a klobásy.

Klobása je mierne trvanlivý údenársky výrobok, nie biela alebo vínna klobása, ani tak zvané klobásy na gril, ktoré sú určené na rýchlu tepelnú úprave vcelku a okamžitú konzumáciu.

Fazuľa – veľa možností

fazuľa do gulášuFazuľový guláš s klobásou môžeme urobiť zo suchej vopred namočenej a uvarenej fazule, prípadne z fazule, ktorú máme z predchádzajúceho varenia uchovanú v mrazničke.

Alebo môžeme kúpiť sterilizovanú, už uvarenú fazuľu. Tým sa síce príprava fazuľového guláša s klobásou výrazne zrýchli, ale aj značne predraží.

V jednej 400 gramovej plechovke je asi 240 gramov fazule, takže budeme musieť otvoriť jednu plechovku na porciu pre pánov (a chlapcov) a dve plechovky pre tri dámske porcie.

Typ klobásy

Klobásu na prípravu fazuľového gulášu vyberáme asi tak v prostrednej úrovni kvality: klobásy čabajského typu je na varenie škoda, ale na druhú stranu nechceme, aby klobása bola samá mastnota, ako poznáme z anonymných výrobkov ponúkaných vo veľkých reťazcoch.

Nebudeme používať ani ružovkasté a lacné výrobky zhotovené z kuracích zvyškov a sójovej múky, ktoré sa tepelnou úpravou nafúknu a plávajú na povrchu pokrmu.

Kvalitná klobása

Ideálnou možnosťou je použiť klobásu, ktorej pôvod je nám známy a kvalita býva štandardná (zo „svojho“ mäsiarstva).

Ak máme skúsenosť s nejakou menšou údenárskou výrobňou, môžeme namiesto klobásy použiť do fazuľového guláša aj hrubo mletú ​​točenú salámu (na Morave všeobecne „kabanos“) alebo dobrú polosuchú salámu.

Uvaríme fazuľu

fazuľa na každý spôsobFazuľu na prípravu fazuľového guláša s klobásou dáme na niekoľko hodín (cez noc) namočiť a potom ju uvaríme v nesolenej vode.

Môžeme do nej pridať pár vetvičiek saturejky, čo vraj znižuje nadýmavosť fazule. V tlakovom (pol hodiny) alebo obyčajnom (viac ako hodinu) hrnci ju uvaríme do mäkka. Zlejeme, ale vodu nevylievame.

Opečieme klobásu s cibuľou

Na lyžicu masti alebo dvoch lyžiciach oleja speníme dve veľké, na kolieska alebo hrubšie kúsky nakrájané cibule.

Pridáme dve (200 až 300 gramov, alebo ako má kto rád) olúpané, rozpolené a na kolieska alebo dlhšie a úzke kúsky nakrájané klobásy. Spoločne opekáme, až je cibuľa hnedastá a klobása opečená.

Pridáme čerstvú zeleninu

Potom prisypeme dve polievkové lyžice sladkej mletej papriky, pol lyžičky rasce a zalejeme vodou z varenia fazule.

V tejto fáze tiež môžeme do základu z cibule a klobásy pridať na prúžky nakrájané čerstvé papriky a paradajky, ktoré najprv chvíľku pod pokrievkou dusíme vo vlastnej šťave a až potom zalejeme vývarom z fazule.

Prisypeme uvarenú fazuľu

fazuľový guláš s klobásou

Prevaríme, aby sa cibuľa a klobása dobre uvarili. Podľa potreby dolievame vývar z fazule.

Niektoré fazule sa pri varení rozpadnú a pokrm začnú zahusťovať, čo je žiaduce.

Asi za pätnásť minút je fazuľový guláš s klobásou hotový.

Nakoniec fazuľový guláš s klobásou dochutíme

Dochutíme ho dvoma strúčikmi treného cesnaku a štipkou tymianu alebo saturejkou. Niekde je zvykom pridávať aj majoránku (ale len vtedy, keď sme nepoužili papriku a paradajky).

Ak je guláš riedky, zahustíme ho rozvarením ďalšej fazule alebo zátrepkou z múky a vody, prípadne aj z múky a smotany.

Fazuľový guláš s klobásou môžeme podávať

Fazuľový guláš s klobásou podávame s chlebom alebo pečivom. Niektorým ľuďom chutí aj s varenými zemiakmi alebo s dusenou ryžou, alebo s cestovinami (potom je ale spotreba gulášu menšia). Všetko je otázkou individuálnych chutí a zvyklostí.

Tip

Prečítajte si článok, ako zahustiť guláš bez múky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button