Recepty

Ako upiecť viazané koláčiky so slivkami a posýpkou?

ako urobiť viazané koláčiky s posýpkouPrinášame vám recept na viazané koláčiky so slivkami a posýpkou. Viazané koláčiky sú známe predovšetkým vo východných Čechách a priľahlých oblastiach sa pečú ako sviatočné a svadobné koláčiky. Príprava koláčikov je trochu náročnejšia, ale v zásade ju s trochou trpezlivosti zvládne každý. Základom je kysnuté cesto. Náplňou viazaných koláčikov s posýpkou sú v nasledujúcom recepte použité slivky, množstvo zámerne neuvádzam, záleží na každom, aké veľké koláče chce pripraviť. Ideálnym pomerom je polovica slivky do každého koláča. Bezpochyby je preto lepšie použiť drobnejšie slivky, ktoré sa aj lepšie prepečú.

Čo je potrebné na viazané koláčiky so slivkami a posýpkou:

Na cesto potrebujeme:

 • 4 žĺtky + 1 vajíčko na potrenie
 • 100 g cukru + 1 lyžička na kvások
 • 250 g masla
 • 500 g hladkej múky
 • 1 kocku droždia
 • 1/2 l mlieka
 • soľ
 • slivky ( do každého koláčika pôjde polka slivky)

Na posýpku potrebujeme:

 • 100 g hrubej múky
 • 100 g cukru
 • 80 g masla

Postup prípravy koláčikov so slivkami a posýpkou krok po kroku

recept na viazané koláčiky so slivkami a posýpkouAko prvé je potrebné prichystať kvások. Do hrnčeka rozdrobíme jedno celé droždie, odlejeme trochu mlieka (maximálne polovicu množstva uvedeného v zozname ingrediencií) a pridáme lyžičku cukru, zľahka premiešame, hrnček priklopíme tanierikom a na teplom mieste necháme vzísť.

Medzitým si vo väčšej šalátovej mise prichystáme ostatné suroviny. Maslo si roztopíme vo vodnom kúpeli alebo v mikrovlnnej rúre.

Nalejeme ho do misy, zo štyroch vajec oddelíme žĺtky, ktoré pridáme k maslu.

Bielky uschováme v uzatvárateľnom poháriku v chladničke, prípadne ich môžeme aj mraziť. Ďalej prisypeme múku, cukor, soľ a prilejeme zvyšok mlieka.

viazané koláčikyAkonáhle nám kvások vzíde, zapracujeme ho spolu s ostatnými ingredienciami do hladkého cesta. To ľahko pomúčime, prikryjeme utierkou a necháme približne hodinu kysnúť, malo by zdvojnásobiť objem.

Zatiaľ čo nám cesto kysne si vyrobíme posýpku. Všetky ingrediencie naložíme do hlbšej misy a rukami alebo mixérom spracujeme tak, aby vznikla drobivá konzistencia.

Ďalej si rozmiešame jedno celé vajce, aby sme ním potom mohli potierať koláče pred pečením.

Na pomúčenej doske vyvaľkáme časť cesta na tenký plát. Rozkrájame ho na štvorce. Doprostred každého štvorca cesta položíme polovicu umytej a osušenej slivky.

Dokončenie receptu na viazané koláčiky so slivkami a posýpkou

Koláč uviažeme tak, že spojíme vždy dva protiľahlé rohy a uprostred potom tieto prepojené pruhy zlepíme, zakrútime a pritlačíme.

Koláče pokladáme na vymastený plech a pečieme kým nezružovejú. Dúfam, že vám budú naše viazané koláče so slivkami a posýpkou chutiť. Dobrú chuť!

Ďalšie odporúčané recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button