FinancieDomácnosť

Ako šetriť na energiách v rodinnom dome?

cirkulácia teplaĽudia bývajúci v rodinných domoch sa pomaly začínajú pripravovať na vykurovaciu sezónu. Aby tiež nie, jeseň klope na dvere. A pravidelne, touto dobou sa zo všetkých strán začínajú ozývať hlasy ekológov a ekonómov o tom, ako je dôležité energiou neplytvať a šetriť na energiách, aby sme zbytočne nemíňali, a zároveň aby sme šetrili našu planétu. Najmä tým, ktorí nechcú investovať státisíce do veľkých zatepľovacích úprav celého rodinného domu, ponúkame pár tipov, ako aspoň čiastočne peniaze aj drahocennú energiu sporiť. Povieme si pár rád, ako šetriť na energiách.

Čo potrebujete, ak chcete šetriť na energiách:

  • rodinný dom
  • záujem šetriť na energiách

Správne vetrajte

V zimných mesiacoch a v chladnom počasí vetrajte naozaj krátko – ale intenzívne. Až 25% celkových tepelných strát má na svedomí práve zlé vetranie bytových priestorov.

Krátkym, ale intenzívnym vetraním nielenže privediete do bytu čerstvý vzduch, ale vyhriate priestory sa zbytočne neochladia.

Neprekurujte

Jednotlivé izby zbytočne neprekurujte. Do miestností môžete inštalovať termostaty s časovým spínačom, pomocou ktorých je možné teplotu v izbách regulovať a ušetriť na energiách.

Myslite na to, že znížením teploty v miestnosti o 1 ° C, môžete ušetriť až niekoľko desiatok eur ročne.

Prečítajte si aj články 30 tipov ako ušetriť peniaze a ako šetriť vodou v domácnosti.

Prekurujte

radiátorAk v zimných mesiacoch odchádzate na dlhšiu dobu preč, kúrenie nevypínajte, ale iba zmiernite.

V mrazivých dňoch by dom (vrátane jeho múrov) pri nulovom tepelnom ohreve rýchlo vychladol. Vy by ste ho po návrate museli niekoľko dní intenzívne vykurovať.

To by spotrebovalo oveľa viac energie aj peňazí, než keby ste dom mierne vykurovali aj v čase vašej neprítomnosti.

Zbytočne nesvieťte

Šetrite tiež so svetlom. Používajte žiarivky alebo úsporné žiarovky. Vstupná investícia je síce vyššia ako v prípade obyčajných žiaroviek, ale dlhšie vám vydržia a spotrebujú menej energie.

Nenechávajte zbytočne rozsvietené v miestnostiach alebo priestoroch, kde nikto nie je. Využiť môžete tiež spínače s fotobunkou, ktoré reagujú na pohyb osôb v priestore.

Unikanie tepla cez špáry

Až jedna štvrtina tepla z domu uniká v miestach, kde sú okná a dvere. Na tesnenie týchto vetracích otvorov nešetrite. Tí, ktorí nechcú investovať do nových plastových okien (ktoré sú v tomto smere preverené), môžu využiť vlastnosti akrylátového tmelu.

Riešenie je to pomerne rýchle, efektívne a lacné, a čo je dôležite, vie nám to šetriť na energiách. Cena jednej tuby tmelu sa pohybuje okolo 2 eur. Zatesniť tmelom prieduchy medzi okennými rámami a múrmi domu dokážu takmer všetci šikovní majstri.

Fólie na okná

Znížiť únik tepla cez okenné tabule pomáhajú špeciálne fólie, ktoré sa lepia priamo na sklo starých okien.

Tieto tepelné fólie sú v porovnaní s plastovými oknami tiež pomerne lacnou alternatívou, ako ušetriť energiu. Teda aj peniaze v rodinnom rozpočte. Cena fólií sa pohybuje do 30 eur za jeden meter štvorcový.

Tesniace profily

Často sa stretávame aj so zlým tesnením medzi oknami (prípadne aj dverami) a ich krídlami. Tento problém riešia tesniace profily.

Tieto profily takisto nie sú nijako nákladnou záležitosťou, cena sa obvykle pohybuje do 3 eur za 6 metrov. Inštalácia profilov nie je zložitá. Pásky sa umiestňujú na okenný rám, čím vyplnia priestor, ktorým predtým unikalo teplo.

Zateplenie domu

šetriť na energiáchNemali by sme zabudnúť ani na steny domu, ktoré tiež prepúšťajú drahocenné teplo.

Vonkajšie steny sa dajú zaizolovať buď pomocou polystyrénu, alebo použitím izolačnej vaty. Oba tieto materiály sa pokladajú na vonkajšiu stranu domu. Polystyrén je lacnejšou variantou.

Izolačná vata je drahšia, ale často viac doporučovaná, vďaka jej priedušnosti. Polystyrénové dosky môžete pri troche voľného času montovať na dom svojpomocne. Prácu s izolačnou minerálnou vatou radšej zverte do rúk odborníkov. Zatepľovaniu domov sa venuje veľa slovenských firiem. Stačí si len vybrať.

Zateplenie stien zvnútra

Vonkajšie múry môžete posilniť aj z vnútornej strany domu, respektíve bytu. K tomu môže poslúžiť dekoračná omietka určená pre konečnú povrchovú úpravu interiérových stien.

Táto omietka je založená na báze celulózovej vlny a má tepelne izolačné vlastnosti, čím tiež môžete šetriť na energiách. Tiež aplikáciu tejto izolačnej omietky zvládne každý šikovný domáci majster.

Zmes sa nanáša valčekom v rôznych vrstvách, všeobecne platí: čím silnejšia vrstva, tým väčšia izolácia. Cena tohto materiálu sa pohybuje okolo  30 eur na niekoľko metrov štvorcových.

Zateplenie stropu

Teplo môže unikať tiež stropnými priestormi. Vhodná stropná izolácia vám môže ušetriť až 20% tepla. Strop je možné posilniť izolačnou vatou, prípadne tiež rýchlo tuhnúcou ,celulózovou fúkanou penou.

Toto tesnenie sa okamžite po nanesení na strop začne rozťahovať a tým zaizoluje aj ťažko prístupné miesta. Zateplenie stropu minerálnou izoláciou musí vykonávať špecializovaná firma.

Zateplenie podlahy a iné

Tepelné straty môžete pocítiť aj v oblasti podlahy- Aj keď obvykle nie sú nijak výrazné. Pre izoláciu podlahy sa používa, podobne ako v prípade stropov, izolačná vata alebo fúkaná rozpínavá izolácia.

Úspory energie sú v súčasnosti stále viac skloňovanou otázkou.

Rastie záujem o nízkoenergetické či pasívne domy. Budú šetriť na energiách takmer v každom detaile. Ide o trend, ktorý má zmysel. Jednak šetrí prírodu, jednak aj naše peňaženky.

Tipy ako šetriť na energiách

Plánujete si kúpiť plastové okná? Zvážte pomer ceny a kvality. Odborníci odporúčajú trojkomorové okná, ktoré majú lepší tesniaci charakter než lacnejšie dvojkomorové.

Varovanie

Ani všetky plastové okná nezaručia dobré tesniace vlastnosti. Pri ich zakúpení je potrebné venovať pozornosť odporúčaniam odborníkov aj skúsenostiam známych.

Šetriť na energiách sa oplatí.

Podobné články

1 komentár

  1. Na dome sa podľa mňa energie krotia horšie ako treba v byte, ale ako nájdete tú čiernu dieru, kde sa vytráca energia, tak sa potom zase môžete dostať na väčšie úspory. My sme takto zistili, že ako svietime cez leto okolo domu, tak nám potom chodia veľké nedoplatky, ale to sme potom vyriešili pohybovým snímačom a ešte sme prešli ku slovakia energy a účty za energiu sa zlepšili, zatiaľ to je rok, tak uvidíme čo urobí toto leto.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button