Zdravie a krása

Ako využiť chmeľ na lekárske účely?

Využiť chmeľ pre zdravieO tom, že využiť chmeľ môžeme hlavne pre pivovarnícky priemysel, vie snáď každý. Použitie v medicínskej oblasti je už menej preslávené. Liečivé účinky chmeľu sú známe hlavne v ľudovom liečiteľstve. Pre výrobu piva a pre medicínske účely sa používajú iba šišky samičích rastlín. Zbierajú sa na začiatku zrelosti, keď ešte nie sú suché. V kvetných šiškách sa nachádzajú chmeľové žľazy, ktoré produkujú žltú suchú lepkavú látku – lupulín. Táto chmeľová múčka vonia so silnou arómou a korenisto, niekedy až trpko.

Využiť chmeľ môžete ako čaj vhodný pre lepší spánok

Dnes je známych cez 150 aromatických látok chmeľu. Upokojujúci účinok spočíva pravdepodobne v tom, že sa pri skladovaní chmeľu vytvára z humulinu a lupulínu alkohol.

Ako využiť chmeľJe takmer isté, že toto malé množstvo alkoholu nemôže mať samo o sebe tak veľký upokojujúci účinok.

Je dosť pravdepodobné, že po použití chmeľovej múčky sú jej pôsobením vyprovokované v tele ďalšie chemické procesy, ktoré vedú k žiaducemu upokojeniu a lepšiemu spánku.

Horčiny a silice povzbudzujú chuť do jedla, ale dlhým skladovaním strácajú účinok.

Chmeľ ako antibakteriálny prostriedok

Využitie chmeľu pre teloNálev z chmeľu použite na namáčanie zábalov pri kožných infekciách a pri zraneniach. Priaznivo pôsobí na vylučovanie estrogénnych hormónov.

Preto by ste nemali vnímať chmeľ len ako prostriedok zábavy vo forme piva. Mimo dezinfekčných a tlmiacich vlastností má aj iné výhody, ktoré by vás mohli zaujímať.

Oblasti, kde môžete využiť chmeľ

Poruchy spánku – pridajte chmeľové šišky do kúpeľa alebo pite čaj. Neurotické ťažkosti, kašeľ, kŕče, pri nechutenstve (chmeľ podporuje vylučovanie žalúdočných štiav) – pije sa čaj. Čaj z chmeľu pomáha aj pri zápale močového mechúra a močových ciest, proti neurotickým žalúdočným problémom (pri chorobách žalúdka sa často odporúča plzenské pivo).

Látka, ktorú vylučujú žľazy chmeľového kvetu obsahuje asi 80 percent živice a jeden až dve percentá éterických olejov. Hlavnými zložkami živice sú horké látky – humulin a lupulín.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button