Domácnosť

7 tipov ako zazimovať a pripraviť chatu na zimu?

ako zazimovať a pripraviť chatu na zimuAk už máte pripravenú záhradu na zimu, bude ešte potrebné zazimovať taktiež chatu, na ktorú počas zimy nepôjdete. Je to dôležité nielen kvôli tomu, aby chata v tomto období zbytočne nechátrala a nedošlo v nej k nejakým poruchám, ale aj kvôli bezpečnosti. Chaty sa totiž v zimných mesiacoch stávajú častým terčom zlodejov, ktorí využívajú to, že ich majitelia nevyužívajú. Ako zazimovať a pripraviť chatu na zimu?
V článku sa dočítate:

  • Postupy
  • Čo je potrebné
  • Náklady na zazimovanie chaty

Postupy a príprava na zazimovanie chaty

1. Voda a kúrenie na chate

Mnoho neplechy môže v zime narobiť voda, ak dostatočne nezaistíte prívody a odtoky. Prvá vec, ktorú vykonajte, je vypnutie vody a kúrenia. Zabránite tak prípadnému vyplaveniu nehnuteľnosti a poškodeniu vnútorného vybavenia.

Ak sa v celej chatárskej oblasti na zimu voda vypína, potom ju takisto vypustite z trubiek. Mráz ju totiž môže rozpínať a rúrky či hadice potom ľahko popraskajú. Nezabudnite ani na vodu v bojleri. Ten tiež kompletne vypustite.

Ak vodu z niektorých spotrebičov či miest nemožno vypustiť, pomôžete si tak, že do nej nasypete soľ. Tá zabráni jej rýchlemu zamŕzaniu.

2. Vypnutie elektriny

Ak chatu opúšťate na dlhšiu dobu, rozhodne vypnite elektrinu a odpojte všetky spotrebiče.

3. Upratovanie vnútra

upratovanie chatyPri poslednej návšteve chaty vykonajte záverečné upratovanie domácnosti. Nábytok vyleštite a ochráňte prípravkami proti prachu. Zároveň je vhodné väčšie kusy nábytku zahaliť pod plachtu, igelitom či handrami, ochráni ich pred prachom a špinou.

Dôležitým bodom je tiež úschova perín, ktoré by mohli ľahko navlhnúť a splesnivieť.

Ak je to možné, radšej si ich z chaty odvezte domov. Samotnú posteľ a matrac potom umiestnite tak, aby do nej nemohli rôzne drobné živočíchy (myši a pod.).

Na zem nakladiete pasce na myši, prípadne aj jedy na potkany, aby sa vám tu títo škodcovia počas zimného obdobia nepreháňali.

4. Vonkajšie zazimovanie chaty

Pred zimou skontrolujte odkvapy, aby neboli zanesené a mohla skrz ne odtekať voda zo strechy. Rovnako tak sa uistite, či strecha unesie prípadné nánosy snehu.

Okná chaty dôkladne zaistite okenicami. Na komín je vhodné inštalovať kryt, aby do neho nepršalo a nesnežilo.

5. Potraviny na chate počas zimy

Pred opustením chaty sa uistite, že v špajzi, v chladničke a v skriniach nemáte žiadne netrvanlivé potraviny, ktoré by sa mohli za tých pár mesiacov pokaziť.

Je nepríjemné, keď sa vrátite na jar, otvoríte chladničku a vyvalí sa na vás puch zo starej krabice od mlieka a pod.

6. Úschova oblečenia

Odevy a bielizeň, ktoré máte uložené v šatníkových skriniach, môžu počas zimy tiež trpieť. Vadiť im budú najmä mole a tiež vlhkosť.

Preto do každej skrine vložte ochranné prostriedky proti moliam, do chaty potom inštalujte pohlcovače vlhkosti.

7. Zabezpečenie chaty

Okrem dôkladného zatvorenia okeníc dbajte na to, aby ste riadne zabezpečili vchody a ďalšie miesta, skrz ktoré by sa dovnútra objektu mohli dostať zlodeji.

Ak si chcete chatu zabezpečiť dokonale tak si kúpte pohybový alarmový set.

alarmový setJe to síce drobná investícia ale v konečnom dôsledku náklady sú minimálne v porovnaní s tým, keby vám mal niekto vykradnúť chatu.

Celý bezdrôtový alarmový set je založený na princípe, že pri cudzom násilnom narušení strážených priestorov vám automaticky prezvoní a odošle SMS správu až na 3 vopred nastavené tel.čísla. a zároveň si môžete aj nastaviť či má spustiť sirénu s hlasitosťou 110dB aby vystrašila nežiadaných návštevníkov a upozornila okolie.

Ak je to možné, dajte vedieť známym v okolí, aby sa občas k chate prišli pozrieť a skontrolovali, či v nej neboli lupiči či bezdomovci. Na dvere rozhodne inštalujte kvalitný zámok, prípadne i bezpečnostné mreže či iné ochranné prvky.

atrapa kameryDobrým nápadom je aj namontovanie atrapy kamery. Dokonalá napodobenina skutočnej bezpečnostnej kamery slúži na zastrašovanie potenciálnych zlodejov.

Má v sebe zabudovanú blikajúcu LED diódu, ktorá vytvára dojem skutočného monitorovania a spoľahlivo odradí každého zlodeja.

Viaceré štatistiky ukazujú, že atrapa kamery dokáže niekoľkonásobne znížiť riziko napadnutia alebo vykradnutia objektu, kde je namontovaná.

Čo je potrebné na zabezpečenie chaty pred zimou?

  • Pasce na myši
  • Prípravky proti prachu, vlhkosti
  • Prostriedky proti moliam
  • Pomôcky na ochranu majetku
  • Kvalitný zámok a okenice

Ako dlho zazimovanie chaty potrvá?

Zazimovanie chaty vykonajte počas posledného pobytu. V závislosti na veľkosti objektu vám môžu všetky prípravné práce zabrať pokojne aj celý deň. Ak zapojíte rodinu, pôjde práca o niečo rýchlejšie.

Aké budú náklady na správne zazimovanie chaty?

Zaistenie chaty pred zimou je pre mnohých z vás iste rutinnou záležitosťou. Pred poslednou návštevou si ale radšej objednajte kvalitné pasce na myši, ktoré možno zakúpiť od 1 eura, prípravky na ošetrenie nábytku (stoja okolo 3 eur), prostriedky proti moliam (od 2 eur).

Kvalitné alarmové sety kúpite cez internet za 70€ a vyššie, ale máte istotu že budete okamžite vedieť keď sa niečo s vašou chatou bude diať. Lacnejšou záležitosťou je atrapa kamery ktorá stojí 15€ a môže odradiť väčšinu zlodejov.

Podobné články

1 komentár

  1. Nám sa pravidelne stávalo, že chatu čo máme v horách každý rok vykrali alebo aspoň sa tam vlámali zlodeji a už nemali čo ukrásť, pretože toľkokrát ju vykrali že sme tam už nič nemali a ani nenechávali. Minulý rok som tam namontoval atrapy kamier a zatiaľ musím ,,zaklopať‘‘ už vyše roka sa nikto do chaty nevlámal 🙂 .. Také riešenie ako śu atrapy kamier doporučujem každému

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button