Ako pri chudnutí dodržiavať pitný režim?
Ak sme sa rozhodli schudnúť, bolo by vhodné dodržiavať pitný režim. Je pre to hneď niekoľko dôvodov. Tekutiny v tele odplavujú toxíny. Pri vyššej telesní záťaži vylúčime z tela viac tekutín potením, stolicou a močom, a preto telo potrebuje aj vyšší príjem tekutín. Nedostatok tekutín pri chudnutí poškodzuje niektoré naše orgány. Vhodný pitný režim pri chudnutí je teda nutnosť. Nejde len o činnosť, ktorá by sa mala dodržiavať pri chudnutí. Pozitívne účinky čistej vody sa odrážajú predsa na celom vašom tele, od zvýšenia aktivity človeka, cez lepšie trávenie jedla až po krajšiu pleť a celkovo sa človek cíti pri dostatku tekutín lepšie. Aká voda je teda vhodná? Môžeme pri chudnutí piť džúsy a sladené nápoje? Ako si upraviť pitný režim tak, aby vyhovoval vášmu telu?
Koľko vody predstavuje správny pitný režim?
Únava, bolesti hlavy, nevoľnosti a kŕče … To je len krátky zoznam dôsledkov nedostatku tekutín vo vašom tele. Koľko teda denne vypiť ak chceme dodržiavať pitný režim? Zabudnite na rady, ktoré hovoria, že to sú presne dva litre a pod.
Potreba tekutín je individuálna záležitosť. Záleží na našej hmotnosti, na našej psychickej a fyzickej záťaži, v akom pracovnom prostredí a aj domácom prostredí sa pohybujete.
Zvyčajne sa hovorí o 30 ml na jeden váš kilogram, pokiaľ teda vážite 70 kg, potrebujete 2,1 l denne.
Telo si ale hovorí samo. Pri chudnutí a športovaní je vylučovanie tekutín vyššie, preto budeme potrebovať tekutiny tiež doplniť. Pri zvýšenej telesnej námahe a horúčavách môžu straty vody potom dosahovať až 10l. Je teda nevyhnutné si strážiť vás príjem vody.
Pre lepšiu predstavu koľko vody za deň vylúčite:
- vylučovaním 1 – 1,5 litra
- dýchaním 0,4 litra
- potením 0,5 – 2 litre
- odparovaním 0,5 – 0,8 litra
Čo môžete piť, keď chcete dodržať správny pitný režim?
Pri zvýšenej fyzickej záťaži nielen detoxikujeme náš organizmus ale sa taktiež vyplavujú z nášho tela tiež minerály. Tie môžeme nahradiť nesladenou a neperlivou minerálnou vodou. Môžeme samozrejme piť vodu aj z kohútikov, pokiaľ nejde o úžitkovú alebo chlórovanú vodu.
V mieste so zhoršenou kvalitou vodu radšej prefiltrujte. Kameňom úrazu sú džúsy a najmä 100% džúsy, resp. či sú pre náš pitný režim vhodné.
Odborníci o džúsy vedú spory. Džúsy sú zdravé nápoje vďaka obsahu vitamínov a minerálnych látok. Ich ponuka je široká, rovnako tak ale aj ich kvalita (cukry, umelé sladidlá). 100% džúsy môžu byť záťažou pre náš organizmus, a preto tieto džúsy riedime.
Čaje a káva stimulujú náš organizmus, ale na druhú stranu ho odvodňujú. Ak pijeme čaj, nesladíme ho.
Príjem tekutín upravujeme podľa potreby. Režim prijímania tekutín predstavuje pitie vody často v malých dávkach, nie že do seba nalejeme naraz toho čo najviac. V druhom prípade totiž zaťažujeme obličky. Neexistuje žiadne odporúčanie, kedy piť. Záleží na individuálnej znášanlivosti. Pre náš obehový a vylučovací systém je lepšie piť v priebehu celého dňa po malých dúškoch, piť tekutiny začíname krátko potom, čo vstaneme.
Pitný režim pri zvýšenej telesnej záťaži
Spoločne s tekutinami odchádzajú pri potení z tela aj pre organizmus dôležité minerálne látky. Pri športe a zvýšenej telesnej námahe je preto vhodné prijímať tekutiny v podobe iónových nápojov. Dopĺňajú množstvo tekutín, minerály a ióny, dodávajú energiu a zabraňujú napr. kŕčom či kolapsom organizmu.
Ak sa chcete s niekým poradiť o vašom pitnom režime, kontaktujte výživového poradcu alebo predajcu v špecializovaných obchodoch pre športovcov. Tí vám určite dajú pár zaručených tipov, pri ktorých budete lepšie vedieť, ako dodržiavať režim pitia vody pri chudnutí, špeciálne vo vašom prípade.
Predsa len majú bohatšie skúsenosti a vedia, ako organizmus reaguje na príjem tekutín.
Sladké nápoje podporujú pocit smädu. Obmedzte konzumáciu sladkých limonád, ktoré tiež zvyšujú príjem energie.
Ak trpíte chronickým ochorením a rozhodnete sa nejakú minerálnu vodu piť dlhodobo, poraďte sa so svojím lekárom o vhodnosti tohto kroku. Ide o trochu nebezpečnú vec, zvlášť ak máte nábeh na močové kamene a to je naozaj nepríjemná záležitosť.
Tipy ako dodržiavať pitný režim pri chudnutí
Ako ste si mohli aj sami všimnúť, dodržiavať správny pitný režim pri chudnutí nie je len o liatí čistej vody do seba. Takéto správne dodržiavanie vyžaduje aj určitú dávku znalostí, taktiež musíte vedieť, či ste schopný toľko vody prijať. Riaďte sa preto hlavne vaším telom, predsa len, vaše telo najlepšie vie, čo je pre vás najlepšie. Nepite zbytočne veľa vody a nasilu, keď sa po takom objeme ani necítite dobre.
Snažte sa hlavne o vyvážené pitie čistej vody počas celého dňa. Nič sa nestane keď si počas dňa dáte aj čas alebo kávu či džús, sú to predsa veci, ktoré patria k životu každého človeka. Avšak nezamieňajte si takéto tekutiny za váš denno denný príjem čistej tekutiny. Všímajte si, koľko čistej vody naozaj vypijete za deň a ak sa ani nepribližujete k stanovenej norme, mali by ste s tým niečo robiť.
Pozitívne účinky pitia čistej vody zbadáte hneď po pár dňoch. Nielen že vám pomáha pri chudnutí, ak trpíte zvýšenou váhou, ale taktiež vám pomáha vyčistiť pleť, zbaviť vás nečistôt a toxických látok vo vašom tele, nabudí váš organizmus či zlepší metabolizmus.
Hoci ide všeobecné znalosti, o ktorých vie snáď každý (minimálne každý vie, že piť sa musí, všakže?) predsa len sa nájde toľko ľudí, ktorí pitie vody nedodržiavajú a potýkajú sa kvôli tomu s rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Nebuďte ako oni a snažte sa aspoň trochu o to, aby ste vylepšili svoj organizmus a dopomohli mu k správnemu fungovaniu.