Etiketa

Návod, ako správne servírovať alkohol

ako správne servirovať alkoholChystáte oslavu alebo sviatočný obed a budete podávať aj alkohol? Aj keď nejde o oficiálnu spoločenskú akciu, je dobré, keď viete ako alkohol správne naservírovať. V tomto článku sa nebudeme zaoberať podávaním piva, vína či šampanského, ale zameriame sa na destiláty a likéry. Ako teda podávať alkohol? Návod, ako správne servírovať alkohol.

Destiláty, ktoré sa pijú „na ex“

Vodka, ovocné pálenky a niektoré destiláty a likéry sa pijú tzv. na ex.

Nalievajú sa do malých pohárov označovaných ako panáky alebo polky, z ktorých sa naraz vypijú.

Likéry a destiláty k dlhému popíjaniu?

Alkohol, ktorý sa popíja pomaly a po malých dúškoch len tak pre chuť, sa nalieva do tzv. likérok. To sú malé poháre s dlhými stopkami, ktoré sa držia práve za nôžku, aby sa alkohol v ruke neohrieval.

Ako podávať whisky?

pohár na whiskeyVäčšina ľudí si myslí, že whisky sa má podávať v pohári s hrubým dnom a rovnými stenami, ktorému sa hovorí whiskovka, to ale nie je pravda.

Správny pohár na whisky je na krátkej nôžke má tvar tulipánu. Dôležité je, že sa pohárik smerom hore k okraju zužuje, pretože len tak sa môže správne rozvinúť a vychutnať vôňa whisky.

Z toho dôvodu by sa whisky taktiež nemala podávať s ľadom, ale mala by mať izbovú teplotu.

Ako servírovať koňak?

Na koňak sa používa pohárik z tenkého skla, ktorý má nôžku a je veľmi oblý a hore sa zužuje. Aj keď má pohárik nôžku, ak v ňom máte koňak, drží sa za nádobu, nie za nôžku.

Pohárik na koňak možno použiť aj na whisky.

Ako servírovať sherry?

Ak chcete podávať sherry, teda niečo medzi vínom a destilátom, nalieva sa do špeciálnych pohárov určených priamo na tento nápoj. Ide o pohárik s objemom okolo 120 ml, ktorý vyzerá ako zmenšenina pohára na víno.

V tomto type pohára môžete podávať aj likéry, dezertné vína, ale aj portské víno.

Ako servírovať portské?

pohár na servirovanie alkoholuPortské víno sa servíruje v pohároch tulipánového tvaru na nôžke, môžete ho ale naliať aj do pohára na sherry, ale aj do pohárov na biele víno.

Portské sa podáva v izbovej teplote, ale je možné ho piť aj vychladené. Záleží na vás a na vašej chuti.

Ako servírovať cinzano a iné aperitívy?

Ak chcete servírovať pred obedom aperitív, hodia sa poháre v tvare misky na vysokej nôžke. Napríklad cinzano sa podáva vychladené a s plátkom citróna.

Správne naservírovaný alkohol vyzerá lepšie a umožní vám dokonale vychutnať si jeho chuť. Preto venujte správnemu podávaniu alkoholu patričnú pozornosť a uvidíte, že to ocenia aj vaši hostia.

A ak budete podávať tiež jedlo, mohol by sa vám hodiť článok Ako správne stolovať?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button