Ako liečiťDeti

Ako na dusenie u detí a dospelých?

ako na dusenie u detí a u dospelýchProblémy s dýchaním, ktoré prechádza v dusenie, sa týkajú najmä malých detí, nezriedka kedy však môžu trápiť aj staršie deti v školskom veku. Existuje celé množstvo rozličných príčin. Ak náhle na dieťati spoznáte, že sa dusí, je potrebné konať rýchlo. V opačnom prípade môže nastať aj to najhoršie – smrť. V tomto článku sa zameriam na hlavné príčiny, prejavy dusenia a tiež zásady, ktorými by ste sa mali riadiť, aby ste dieťaťu uľavili. Tieto zásady možno samozrejme aplikovať aj na dospelé osoby. Ako na dusenie u detí a dospelých?

Obsah článku:

  • Čo je dusenie
  • Príčiny dusenia
  • Postup, ako pomôcť postihnutému
  • Prevencia

Čo je to dusenie?

Dusenie je stavom, kedy má človek z nejakého dôvodu ťažkosti s dýchaním. Dýchacie cesty nie sú dostatočne voľné a priechodné, takže sa do pľúc nedostáva potrebné množstvo vzduchu.

Príčiny dusenia

dusenie sa detíU detí, ktoré týmto stavom trpia zďaleka najčastejšie a je v ich prípade tiež najrizikovejšie, býva pocit dusenia vyvolaný najmä vdýchnutím cudzieho predmetu. Ten upchá dýchacie cesty, ktorými sa potom vzduch nemôže dostať do pľúc.

Cudzie predmety pritom nemusia byť vdýchnuté v pevnom stave, môže sa jednať aj o kvapaliny, ktoré dusenie tiež pomerne ľahko spôsobia.

Príčin je však omnoho viac, niektoré z nich sú pritom charakteristické nielen u detí, ale aj u dospelých.

Hlavné príčiny dusenia:

  • Vdýchnutie cudzieho predmetu či kvapaliny
  • Zapadnutý jazyk
  • Opuch hrdla
  • Astmatický záchvat
  • Otras mozgu
  • Stlačený hrudník

Pomerne častou príčinou je stlačený hrudník. Tento stav môže byť vyvolaný napríklad v okamihu, keď sa človek dostane do veľkej tlačenice ľudí a nemá dostatok priestoru.

Okrem spomínaných príčin môže byť dýchavičnosť a dusenie vyvolané tiež napríklad otravou a nedostatočným množstvom kyslíka vo vzduchu, alebo tiež v dôsledku zásahu elektrického prúdu, kedy je dýchanie znemožnené v dôsledku ovplyvnenia mozgu a nervov, ktoré ho riadia.

V neposlednom rade potom dusenie sprevádza tiež srdcovú arytmiu a infarkt myokardu, čo sa však týka predovšetkým dospelých jedincov.

V prípade, že postihnutému neposkytnete pomoc, môže dôjsť k ohrozeniu na živote, kedy dôjde k úplnému zaduseniu.

Postup, ako pomôcť človeku, ktorý sa dusí

Je dôležité spomenúť, že v prípade dusenia musíte najprv zistiť príčinu, ktorá ho u postihnutého vyvolala.

U detí sa najčastejšie stretnete so situáciou, kedy sa dusia z toho dôvodu, že prehltli príliš veľké sústo, prípadne vdýchli nejaký predmet. V tom prípade je potrebné najprv skontrolovať stav ústnej dutiny. Ak je predmet vidieť a nehrozí, že by došlo k jeho ďalšiemu posunu do hrdla, pokúste sa cudzie teleso opatrne vytiahnuť prstami.

prva-pomoc-pri-duseni-dietataV okamihu, keď vyššie uvedený postup nepomáha, alebo ho nie je možné vykonať, skúste nasledujúce. U najmenších detí skúste jemné údery dlaňou medzi lopatky. Dieťa si však najprv položte na brucho na svoje predlaktie.

U starších detí postupujte tak, že ho niekoľkokrát udriete do hrudnej kosti. Tento postup by mal pomôcť rozhýbať cudzie teleso a uvoľniť tak upchaté dýchacie cesty.

Pokiaľ pri dusení nepomáhajú základné kroky, ktoré som opísal vyššie, je bezpodmienečne nutné privolať lekára. Všeobecne potom platí niekoľko zásad, ktorými by ste sa mali riadiť v prípade, že má niekto vo vašom okolí, či už sa jedná o dieťa či dospelých, problémy s dýchaním.

Kým nedorazí lekár, postihnutého posaďte a snažte sa, aby sa čo najmenej hýbal. Je tiež dôležité mu zaistiť prísun vzduchu. Skontrolujte tiež, či sa nedusí napríklad tým, že má príliš upnuté oblečenie. Je tiež nevyhnutné komunikovať, aby postihnutý nezačal panikáriť.

Prevencia pred dusením

U malých detí je zásadná prevencia. V ich blízkosti by sa nemali bez vášho dozoru nachádzať predmety, ktoré môžu prehltnúť a ktoré by spôsobili dusenie. Jedná sa o rôzne drobné hračky a ich čiastočky, ale tiež napríklad šnúrky či potraviny.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Prečítajte si aj
Close
Back to top button