Ako si vybraťKuchyňa

Ako vybrať nôž do kuchyne?

ako správne vybrať nôž do kuchyneNôž v kuchyni je tak frekventovane využívaný, že nemá zastúpenia. S univerzálnym nožom, ktorý sa dá použiť na všetko si síce vystačíme, ale neposkytne nám úplný komfort. Podľa toho, na čo je naša činnosť v kuchyni zameraná, taký nôž si vyberáme. Prečítajte si článok ako si správne vybrať nôž do kuchyne.

Rôzne druhy nožov do kuchyne

keramický nôžNože typu „pílka“ sa hodia na krájanie pečiva. Zúbky noža, ktoré akoby pília krásne preniknú do chrumkavej kôrky, bez toho aby sme z pečiva urobili placku. Keramické nože sú vhodné na krájanie ovocia a zeleniny.

Na mäso, ak chceme nakrájať úhľadné kúsky, zvolíme oceľové nože. Na lúpanie zemiakov a zeleniny sú vhodné malé nožíky.

Bez spoľahlivého noža v kuchyni sa len ťažko zaobídeme.

Oceľové nože

Oceľový nôž, to je klasika, vyskúšaná a osvedčená po mnoho generácií, ktorej sa len tak nevzdáme. Vyberajte nože, pri ktorých máte istotu, že oceľ je skutočne kvalitná, a preto nakupujte len u renomovaných predajcov.

Tu je predpoklad, že nože budú vyrobené z prvotriednej nerezovej ocele. Jednoducho sa brúsi a vplyvom jeho tvrdosti sa s ním všetko ľahko ukrojí.

Správna rukoväť noža do kuchyne

výber kuchynského nožaNôž do kuchyne vyberajte s rukoväťou, ktorá je dobre prispôsobená na uchopenie. Nemala by v ruke kĺzať, z tohto dôvodu býva plast zdrsnený, alebo môže byť rukoväť drevená.

Materiál noža je priamo úmerný jeho kvalite.
K ich brúseniu používame ocieľku alebo si môžeme dať nôž profesionálne nabrúsiť.

Elektrické nože

Niektorí z nás si nevieme domácnosť bez tohto elektrického noža vôbec predstaviť, bez neho si neukrojíme ani len chleba. Rez elektrickým nožom je hladký a presný.

Výhodou je, že s ním môžete krájať zmrazené potraviny. S klasickým nožom, ak nechcete prísť o prst, to radšej neskúšajte.

Keramický nôž

Chcete nakrájať ovocie, mäkké paradajky a obávate sa, že z nich urobíte kašu? Kúpte si keramický nôž. S ním perfektne nakrájate syr, uhorku, papriku a podobné druhy potravín. Rez keramickým nožom je ostrý, dokonale hladký a presný.

Možno nebudete veriť, no materiál tohto noža môže byť mnohokrát tvrdší, než je oceľ a na stupnici tvrdosti môže zaujať pozíciu hneď za diamantom. Táto tvrdosť zaručuje dlhodobú životnosť ostria. Ale pozor, keramický nôž sa nehodí na všetko.

Hoci má vysokú tvrdosť materiálu, je zároveň krehký. Nemôžete s ním krájať kosti ani zmrazené mäso. Tu hrozí poškodenie noža vyštrbením čepele. Nôž vám nesmie spadnúť. V takom prípade sa s najväčšou pravdepodobnosťou odštiepi špička.

Keramický VS oceľový nôž do kuchyne

Oceľový nôž pri kontakte s produktom – ovocím či zeleninou, ničí vitamíny. Keramický nôž je pravým opakom, vitamíny a hodnoty v produkte zachováva.

Výbornou vlastnosťou je tiež kvalitná čepeľ, ktorá na seba neviaže a nelepí krájané potraviny. Príkladom je krájanie syra, keramickým nožom to ide skvele.

Podobné články

1 komentár

  1. ja som jednoznačne za noše z damaškovej ocele tie su odolne slusne, netupia sa – ja mam najradsej japonske dellinger noze nakolko mi sedia v ruke a prerezu vsetko

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button