Ako si vybraťKuchyňa

Ako vybrať kuchynskú linku?

Ako vybrať kuchynskú linkuJe príjemné, keď sa ocitneme v situácii, kedy si zariaďujeme domácnosť, svoje bývanie. Myslím si, že podstatnou a takmer najdôležitejšou časťou domácnosti je kuchyňa. Môžeme mať lepšiu a rozľahlú obývaciu izbu, nepísané pravidlo hovorí jasne, všetci vrátane väčšiny návštev, radi sedávajú v kuchyni. Ako teda vybrať kuchynskú linku?

Podľa čoho si vybrať kuchynskú linku

Srdce kuchyne

Je ním samozrejme kuchynská linka. Je ťažké orientovať sa v rozsiahlej ponuke obchodných domov či špecializovaných kuchynských štúdií.

Ako postupovať, keď chcete kupovať kuchynskú linku a na čo si dávať pozor? V nasledujúcom článku nájdete podstatné rady a nápady, ktoré vám pomôžu kúpiť kuchynskú linku a uľahčia vám vaše rozhodovanie.

Plán miestnosti

Prvý krok je starostlivé rozmeranie miestnosti a miest, v ktorých bude kuchynská linka stáť. Starostlivo si rozmerajte prívody vody, plynu, elektrickej prípojky, prípadne okná a dvere.

Tento plán budete v počiatočnej fáze často využívať.  Môžete použiť program, ktorý možno jednoducho stiahnuť, jeho použitie je veľmi jednoduché a intuitívne a nie je podmienené nákupom v obchodnom dome.

Máte kuchynskú linku rozdelenú na zóny?

Miestnosť už máte nakreslenú, riadne si teda premyslite, ako linku chcete situovať. Nezabudnite dôsledne dodržiavať pravidlo jednotlivých zón (samozrejme, ak vám to priestor kuchyne umožňuje):

 • zóna na skladovanie potravín
 • zóna na prípravu
 • zóna na varenie a odkladanie riadu
 • zóna na umývanie riadu

Majte dostatok priestoru

Odporúčaná vzdialenosť medzi varnou doskou a drezom je minimálne 80 cm. Rovnako tak priestor pre pracovnú dosku by mal mať dĺžku aspoň 1 m. Nie vždy je v našich silách tieto pravidlá dodržať.

Priestory panelákových kuchýň či kuchynských kútov (aj v modernej zástavbe) nám to jednoznačne neumožňujú. Vrchnú časť kuchynskej linky by ste mali zavesiť minimálne vo výške 90 cm nad spodnými skrinkami.

Výber materiálu a farby kuchynskej linky

lesklá kuchynská linka

Dnešný trend smeruje k použitiu vysoko lesklých materiálov a jasných farieb. Je na každom z vás, aký trend zastávate: či klasiku či najnovšie dizajnérske kúsky.

Každopádne pamätajte, že vysoko lesklé materiály sú ťažké na údržbu.

Ak často varíte, je pre vás tento typ kuchynskej linky nevhodný. Využitie materiálu pri výbere pracovnej dosky takisto nepodceňujte.

Mäkké materiály sa neosvedčujú a rýchlo sa opotrebujú.

Výber farby kuchynskej linky je podmienený viacerými faktormi:

 • priestor kuchyne – menším priestorom vyhovujú svetlé farby a naopak
 • kvalita použitého materiálu – prírodným materiálom ako je drevo pristanú hnedé tóny farieb vo všetkých odtieňoch, laminátu pristanú sýte farby atypické pre drevo ako sú červená, čierna alebo oranžová
 • celkový dizajn, v ktorého duchu sa nesie zariadenie ostatných miestností

Výber dodávateľa

Či už sa rozhodnete pre kúpu typizovanej kuchynskej linky, zostavenie vlastnej kuchynskej linky z vopred vyrobených modulov alebo zhotovenie kuchynskej linky na „mieru“ vždy dbajte na správny výber dodávateľa.

U dodávateľa si dávajte pozor na

 • montáž kuchynskej linkycenovú kalkuláciu pre kuchynskú linku (či je konečná a zahŕňa všetky položky, vrátane zamerania, dovozu materiálu a prípadnej montáže)
 • položky, ktoré bude finálny produkt obsahovať (či je montážny materiál v cene)
 • termín dodania
 • možnosť uplatnenia reklamácie a na aké typy škôd sa právo reklamácia nevzťahuje
 • kvalita použitých materiálov a možnosť vlastného výberu vstavaných spotrebičov (možnosť kúpy vlastných spotrebičov, nami vybraného výrobcu)

Dovoz a montáž kuchynskej linky

Počítajte s faktom, že dovoz kuchynskej linky a jej následná montáž nie sú vo väčšine prípadov súčasťou finančnej kalkulácie. Veľakrát sa jedná o položku v rozsahu desiatok eur, môže však ísť až do stoviek.

Odporúčame dovoz kuchynskej linky predajcom alebo priamo výrobcom. Ľahšie uplatníte reklamáciu na prípadné závady spôsobené prevozom.

Tiež si montáž radšej zaistite kvalifikovanými remeselníkmi. Montáž mnohokrát býva zložitejšia než samotná výroba alebo kúpa. Iba skúsený remeselník si s prekážkami dokáže poradiť. Investície do správnej montáže sa vám pri neskoršom užívaní kuchynskej linky mnohonásobne vrátia späť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button