Úvod / Cestovanie / Ako si užiť Rusko – oblasť Kaukaz a Čierne more?

Ako si užiť Rusko – oblasť Kaukaz a Čierne more?

ako si užiť rusko, Kaukaz a čierné moreKrasnodarský kraj sa kryje s historickým územím nazývaným Kubáň, teda krajom na rovnomennej rieke medzi Kaukazom a Azovským a Čiernym morom. Na juhu sa Kaukaz zvažuje priamo k Čiernemu moru. Je tu stredomorské podnebie, čo dalo možnosť vzniknúť mnohým letoviskám a kúpeľom v okolí Soči a Tuapse. Prečítajte si článok ako precestovať oblasť Kaukazu a Čierneho mora a ako vlastne na Kaukaz cestovať?

Čo budete pri ceste do oblasti Kaukazu potrebovať?


 • vízum
 • registráciu
 • rezerváciu hotela
 • znalosť azbuky
 • peniaze (celé eura nepoškodené, bez známok natrhnutia či škvŕn)
 • letenky
 • sprej proti komárom
 • silný krém proti slnku (Ako liečiť popáleniny od slnka?)

Vízum

Do Ruska je možné získať turistické vízum, ktoré vám môže zariadiť niektorá agentúra (cestovná kancelária) alebo si o ne môžete požiadať na Ruskej ambasáde. (cca 93 €  podľa doby vybavenia).

ako cestovať na kaukazS týmto vízom musíte byť ubytovaný v niektorom hoteli v Rusku a na danom mieste sa registrovať. Papierik s registráciou dostanete v lietadle, jeden útržok dáte pri vstupe do Ruska a druhú časť si musíte nechať potvrdiť v miestnom registračnom stredisku (môže vykonať hotel). Druhú časť odovzdáte pri odchode z krajiny. Bez tejto registrácie a ústrižku nie je možné opustiť krajinu bez pokuty.

Ďalšou možnosťou je vízum na pozvanie, ak tu máte nejakých príbuzných, či známych. Ceny sa líšia podľa dĺžky pobytu. Ak sa rozhodnete pre tento druh, pripravte sa na dlhý a náročný proces vybavovania.

Doprava v Rusku


Najlepšou možnou dopravou je lietadlo. Môžete letieť z Prahy, alebo odporúčam kúpiť letenku smer Viedeň – Krasnodar. (Poprípade Moskva – Krasnodar). Z Krasnodarského letiska by ste sa mali dopraviť na vlakovú stanicu (z letiska jazdia priamo autobusi, maršutky ..cca 15 rubľov) alebo využite taxi.

Z vlakovej stanice sa môžete rozbehnúť do rôznych oblastí pozdĺž Čierneho mora. Máte na výber, vlak, električku, ktorou to trvá cca 2,5 hodiny k moru, alebo tzv. PlatzKartem, ktorý je vybavený neoddelenými lôžkami (cesta 4 hodiny k moru). Cena na osobou sa pohybuje podľa typu vlaku a triedy min. 300 rubľov osoba.

Jedlo a peniaze

V každom meste sa nachádza supermarket, najčastejšie pomenovaný ako Magnit, nájdete tu nielen potraviny, ale aj oblečenie náradie, a rôzne ďalšie veci. Banky sú otvorené iba v týždni a max. do 18. hodiny. Peniaze musia byť nenatrhnuté a nijako poškvrnené, inač vám ich za ruble nikde nevymenia.

Ovocie je lepšie kupovať na trhoch, kde je naozaj čerstvé, ceny sú síce väčšie, ale kvalita je vyššia.

Orientačné ceny v Rusku a na Kaukaze:

10 rubľov = cca 0,13 €

 • chlieb 25 rubľov a menej (podľa druhu, veľkosti)
 • pivo 35 rubľov
 • melón 10 rubľov
 • plátkové syry 45 rubľov
 • nektárinky 80 rubľov
 • jogurtový nápoj 25 rubľov
 • na plážach predávajú popcorn od 40 rubľov
 • pirôžky plnené zeleninou a zemiakmi 20 rubľov
 • šašlik od 100 rubľov

Turistické oblasti

Najvyhľadávanejšie a najznámejšie oblasti sú Soči, Anapa, Nebug, Agoj a Tuapse.

Sočituristika pri čiernom mori turisticky najvyhľadávanejšie miesto a to nielen vďaka nadchádzajúcej zimnej olympiáde, ale hlavne vďaka bohato zdobenej promenáde, miestnemu dendráryu a Krásne Poljana.

Tuapse – je prístavné mestečko, plné skalnatých zátok s divokými plážami, priezračným morom a s ruským pohostinstvom. Prejdite sa tu typickými ruskými autobusmi (maršutkami), zalovte si na otvorenom mori a nechajte sa pohltiť slnkom, ktoré tu svieti takmer pol roka.

Nebug – je mestečko s luxusnými hotelmi, týčiacimi sa na skalných útesoch s verejnými ale aj súkromnými plážami s vodnými športmi. Priamo na pláži môžete tiež nájsť miestne aquaparky s mnohými atrakciami nielen pre deti.

Agoj – najkrajšia kamenistá pláž s čistým priezračným morom a zvažujúcou sa promenádou, ktorá ponúka najrôznejšie miestne špeciality (autobusom z Tuapse zadarmo).

Tipy:


Ak sa kdekoľvek v mori objaví malá priehľadná medúza nezúfajte, miestne medúzy nepália ani nie sú nijako inak nebezpečné.

Všetky tieto mestá ponúkajú priamo na pláži rôzne aktivity od vodných skútrov, po paraglaiding či rôzne výlety na koňoch, k vodopádom či jazerám, ktoré sa určite oplatí vyskúšať a stoja v prepočte iba pár eur.

Prečítajte si aj článok ako si užiť dovolenku a čo si zbaliť na dovolenku k moru.

Upozornenie

Buďte pripravení na miestne záchody, ktoré sú väčšinou všade aj v reštauráciách, letiskách či na plážach rovnaké, jedná sa o tzv. šlapky na zemi. Za záchody sa tu všade platí cca 10 rubľov.

Zistite si vopred, či vo svojej izbe budete mať klimatizáciu, pretože potom by ste mohli byť nemilo prekvapení. Kaukaz je aj napriek tomu veľmi pekná turistická destinácia, jedinou nevýhodou môže byť že je potrebné si vybaviť víza.

Ako si užiť Rusko – oblasť Kaukaz a Čierne more?
5 (99.17%) 24 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako spoznať Neapol za 3 dni

Ako spoznať Neapol za 3 dni?

Vidieť Neapol a zomrieť. Neapol je mesto jedinečných krás, kde ešte aj dnes môžete pocítiť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *