Cestovanie

Ako spoznať termálne kúpele Hajdúszoboszló v Maďarsku?

termálne kúpele HajdúszoboszlóTermálne kúpele v maďarskom meste Hajdúszoboszló navštívi ročne jeden milión ľudí. Niektorí do termálnych kúpeľov v Hajdúszoboszló prichádzajú zo zdravotných dôvodov, iní tu hľadajú oddych a zábavu. Hlavnou atrakciou v týchto kúpeľoch je dechtom mierne voňajúca hnedastá voda, ktorá hlbinnými vrtmi vyviera s teplotou vyše 70°C. Voda má unikátne zloženie.

Maďarské termálne kúpele v Hajdúszoboszló

bázeny a termálne kúpele HajdúszoboszlóHajdúszoboszló bolo bezvýznamné mestečko asi 20 kilometrov od Debrecéne, ktoré nebolo zaujímavé ničím, než hajdúšskou tradíciou (chov koní, pastierstvo).

V druhej polovici 20. storočia sa však Hajdúszoboszló stalo známym: pri hľadaní možnej ropy narazili hlbinné sondy na ložiská horúcej termálnej vody, ktorá v miestach vrtov vyrazila na zemský povrch.

Vo vzniknutých teplých jazerách sa miestni obyvatelia začali spontánne umývať a kúpať, a tak vzápätí zaznamenali liečivé účinky termálnej vody. Hajdúszoboszló sa zmenilo vo vyhľadávané termálne kúpele.

Vysoko liečivé vlastnosti vody v Hajdúszoboszló

Hnedastá, po dechte mierne voňajúce voda zamatového vzhľadu má podľa balneologických rozborov absolútne unikátne zloženie. Obsahuje veľké množstvo jódu, brómu, železa, mangánu, fluoridov a soli (a ďalších asi 20 minerálnych látok). Ojedinelý je taktiež obsah ženského hormónu estrogénu. Na liečebné účely sa tu používa jednak voda, ale aj horúce liečivé bahno.

Preto kúpeľnú starostlivosť v Hajdúszoboszló vyhľadávajú ľudia s chorobami pohybového ústrojenstva, kožnými neduhy, ďalej s chorobami imunitného systému a ľudia trpiaci chorobami spôsobenými hormonálnymi poruchami (napríklad štítna žľaza, gynekologické problémy). Neskôr tu bol ešte vybudovaný obrovský zábavný vodný komplex, určený iba na relaxáciu.

Ako sa dostať do termálnych kúpeľov v Hajdúszoboszló?

Do Hajdúszoboszló sa ľudia zo Slovenskej republiky dostanú najľahšie autom alebo vlakom. Termálne kúpele Hajdúszoboszló ležia východne od Budapešti, asi dvadsať kilometrov pred Debrecínom. Cesta autom je absolútne bezproblémová, len pre vjazd na diaľnicu je potrebné mať „virtuálnu“ diaľničnú známku.

ako na termálne kúpele HajdúszoboszlóDá sa kúpiť na čerpacích staniciach, v niektorých obchodoch, na hraničných priechodoch, prostredníctvom SMS alebo internetu.

Potvrdenie o zaplatení obsahuje meno a adresu predajcu, miesto, dátum a čas nákupu a identifikačné číslo potvrdenia.

Ak na cestu pre maďarské termálne kúpele chcete použiť vlak, kúpte si medzinárodný lístok do Hajdúszoboszló. V pokladni si nechajte vysvetliť možnosti využitia rôznych zliav (CityStar, Rail plus). Lístok je spiatočný, platí mesiac. Vlaky z Čiech, respektíve zo Slovenska, prichádzajú v Budapešti na stanicu Keleti (Východná stanica). Do termálnych kúpeľov Hajdúszoboszló však odchádzajú vlaky zo stanice Nyugati (Západná stanica).

Ak si chcete ušetriť presun Budapešťou (asi tri kilometre), prestupujte v stanici Vác do vlaku na stanici Nyugati (pri ceste späť choďte do Vacu a tam nastúpte do medzinárodného vlaku).

Čo môžu ponúknuť termálne kúpele Hajdúszoboszló a ich okolie?

V Hajdúszoboszló je vlaková stanica asi tri kilometre od kúpeľného centra. Ku každému spoju je možné využiť mestský autobusu. Lístky sa kupujú u vodiča. (V maďarských vlakoch Intercity je treba miestenky. Ak sa teda chcete na maďarskom území premiestňovať expresnými vlakmi, musíte si miestenku dokúpiť v niektorej maďarskej pokladni.)

atrakcie a termálne kúpele HajdúszoboszlóAk budete v Hajdúszoboszló hľadať kúpeľnú starostlivosť a ozdravenie a nie ste s dovolenkou viazaní na dobu letných prázdnin, je po všetkých stránkach lepšie termálne kúpele navštíviť mimo sezóny (tá sa v Hajdúszoboszló počíta od Veľkej noci do svätého Martina).

V meste je pokoj a v kúpeľných, wellness a plaveckých zariadeniach je voľno. Navyše je veľmi príjemné užiť si trochu extravagantného pocitu kúpeľa a masážou v teplej vode kde si môžete pripraviť svoje telo na zimu pod mrazivou oblohou.

V kúpeľnom komplexe sú k dispozícii kryté bazény s hnedou termálnou vodou o rôznych teplotách (34 až 38 stupňov Celzia), vonkajšie bazény s vírivkami a masážnymi prúdmi, saunami, masážami, bahennými zábalmi a inými wellness službami. Cenník služieb je na internete na vysledovanie aj v slovenčine.

Platba sa uskutočňuje v hotovosti alebo platobnou kartou. Pre termálne kúpele je možné zakúpiť si aj cenovo zvýhodnené permanentné vstupenky.

Aj keď je doporučované nezotrvávať v horúcej vode dlhšie ako dvadsať minút, málokto z návštevníkov sa tým riadi. Napriek tomu je úplne postačujúce chodiť do kúpeľov na popoludňajšiu zľavnenú „smenu“ od 16 do 19 hodín (1300 forintov, asi 3-4 Eura, podľa kurzu). Teplá voda a „boj“ s prúdmi človeka natoľko unaví, že by dlhší čas pobytu beztak asi nevyužil.

Atrakcie a ubytovanie

Okrem kúpeľného komplexu môžu návštevníci, ktorí navštívia termálne kúpele Hajdúszoboszló, využiť mnohých moderných atrakcií v rozsiahlom Akvapaláci (plávanie, vírivky, šmykľavky, tobogany, program pre mamičky s deťmi, squash, surfing vo vodnom prúde a ďalšie).

čo robiť v termálnych kúpeľochAkvapalác je zamýšľaný predovšetkým ako centrum vodnej zábavy pre celú rodinu. Dospelým je určené skôr sobotné nočné plávanie (od 21 do 24 hodín).

V letných mesiacoch sú k dispozícii bazény, pláže, tobogany, lodičky. Kto hľadá pokoj a relaxáciu, v lete ju tu určite nenájde.

Zohnať ubytovanie v Hajdúszoboszló nie je žiadny problém.

Ročne sem prichádza na jeden milión návštevníkov a mesto má kapacity ich pojať. Ak sa nechcete obracať na niektorú z mnohých agentúr, môžete si ubytovanie v Hajdúszoboszló zohnať sami cez internet.

Ceny za ubytovacie služby v Hajdúszoboszló sú mimo sezónu výrazne nižšie, ale zároveň treba počítať s tým, že niektoré penzióny alebo priváty sú mimo sezónu zatvorené. Okrem ubytovacej taxy je tiež požadovaný turistický poplatok.

Na čo sa pripraviť, keď chcete navštíviť termálne kúpele v Maďarsku?

Pri pobyte v Hajdúszoboszló sa ponúka návšteva Debrecénu, druhého najväčšieho maďarského mesta (asi 300 tisíc obyvateľov). Z Hajdúszoboszló tam jazdia početné autobusy z autobusovej stanice. Orientácia v cestovných poriadkoch je jednoduchá. Lístok stojí asi 1-2 Eura a kupuje sa ako u nás, u vodiča.

návšteva termálnych kúpeľovMaďarčina sa nepodobá žiadnemu známejšiemu jazyku. Ako dorozumievací jazyk sa však osvedčila akási „európčina“ – zmes angličtiny a nemčiny.

S úspechom možno „speakovať“ aj poľskými alebo srbochorvatskými slovíčkami. Staršia generácia sa „chytá“ na ruštinu.

Tento jazykový mix svedčí o národnostnom zložení väčšiny návštevníkov kúpeľov. Pretože je termálna voda hlavným „živiteľom“ mesta, je vzťah obyvateľov k turistom ústretový a snaha o dorozumenie maximálna. V informačných centrách sa dá dohovoriť nemecky a anglicky.

Pár tipov na záver

Ak chcú návštevníci Hajdúszoboszló ochutnať miestne špeciality, mala by ich pozornosť smerovať najmä k tokajskému vínu a mäsovým výrobkom z bravčového. V piatok popoludní sa v meste koná trh s hospodárskymi prebytkami. Pri jeho návšteve je potrebné zmieriť sa s tým, že požiadavky hygienikov aj nároky zákazníkov sú zrejme nižšie ako na Slovensku.

Ak kúpite paprikovú klobásu, prospeje jej ju na niekoľko dní zavesiť do prievanu a dosušiť. Z už tak vynikajúceho výrobku sa stane priamo delikatesa.

Kontraindikáciou pre kúpele v horúcej termálnej vode je vysoký krvný tlak a zhubné nádorové ochorenia. Kardiaci a ľudia s chorobami ciev by mali svoj zámer navštíviť termálne kúpele v Hajdúszoboszló konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom, ktorý najlepšie pozná ich zdravotný stav.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button