AkoaPreco.com > Záhrada > Ako položiť kamene a základ skalky?

Ako položiť kamene a základ skalky?

základ skalky a ako položiť kameneMáte už v hlave naplánované, ako bude vaša skalka vyzerať, ale teraz neviete, ako do toho? Zo všetkého najskôr si kúpte kamene rozmanitých veľkostí, a to najlepšie z pieskovca, tufu alebo vápenca. Pokiaľ máte vybrané vhodné miesto pre výstavbu skalky, nakúpené rastliny, ktorými chcete skalku osádzať, a dovezené kamene, potom nezostáva už nič iné, než sa pustiť do práce. Ako ale položiť kamene a vytvoriť základ skalky?

Rámcový plánik – základ skalky


Dobrou pomôckou je malý model vašej skalky v hrubom meradle, aby ste sa potom pri stavbe mali podľa čoho riadiť. Stačí na papier načrtnúť, kam a ako rozmiestnite jednotlivé kamene a rastliny. Kamene v rôznych veľkostiach umiestňujte v rôznych úrovniach. Skalka by mala vyzerať čo najprirodzenejšie, ale pritom by mala poskytovať viac rôznych druhov plôch a prostredie pre rôzne druhy rastlín.

pokladanie kameňov do záhradnej skalkyNajskôr si načrtnite veľké kamene, ktoré pôsobia ako tie dominantné, z ktorých sa budú rozvíjať ďalšie skalné útvary. Veľmi pekné je vytvoriť akúsi roklinu medzi kameňmi, ktorú môžete tiež vysadiť plazivou rastlinou, ktorá bude prepadať z rokliny dole.

Vyvýšenie skalky

Ako náhle máte model hotový, môžete začať so samotnou tvorbou skalky. Najskôr vyberte zrýľovanú pôdu zo skalky, a odložte ju niekde nabok. Potom naneste do vyznačeného (napr. kolíkmi a povrázkom obohnaného) miesta pre skalku hrubú vrstvu hrubého štrku alebo úlomkov tehál. Túto vrstvu (vysokú asi 15 cm) prikryte trsmi a hlinou, ktorú ste si predtým odložili. Vrstva štrku je dobrá najmä kvôli vyvýšeniu skalky, ale tiež kvôli prirodzenému zvlhčovaniu pôdy.


Umiestnenie základných kameňov

Ako som už povedala, najskôr pracujte s tými najväčšími kameňmi, okolo ktorých sa budú zhlukovať tie ďalšie, menšie. Pre každý kameň vykopte menšiu jamu tak, aby bol stabilne upevnený v krajine. Zospodu môžeme veľké kamene upevniť nejakými menšími tak, aby dobre držali.

Kamenné útvar

aranžovanie kameňov na záhradeOd dominantných kameňov môžete buď utvárať akési zhluky kameňov, ostrovčeky alebo menšie kamene proste len tak pohádzať okolo. Záleží na vašej fantázii, vždy ale myslite na rastliny, ktoré chcete na kamene zasadiť. Ak sa nejaké napríklad rady plazia, zrazte dva kamene k sebe tak, aby medzi sebou tvorili akúsi roklinu, trochu ju zasypte hlinou a potom už len zostáva do jej vrcholu zasadiť rastlinu tak, aby sa plazila dole. Bude vám vytvárať na skalke kvetinový vodopád.

Dokončenie základu skalky

Ako náhle budete mať všetky kamene rozostavané, posypte ich z boku hlinou a čiastočne ju utlačte. Na hornú vrstvu potom použite kvalitnejšiu pôdu, napr. zo záhona alebo zakúpenú pôdu, aby sa v nej novo vysadeným rastlinám dobre darilo. Môžete pridať aj trochu záhradného kompostu.

Tipy:


Práca s ťažkými kameňmi je veľmi náročná a často si budete musieť pomôcť špeciálnymi prístrojmi alebo aspoň nejakou pákou. Rozhodne nezabúdajte ani na pracovné rukavice.

Mohlo by vás zaujímať

ako urýchliť dozrievanie paradajok

Ako urýchliť dozrievanie paradajok?

V tomto článku vám poradíme ako urýchliť dozrievanie paradajok. Leto sa pomaly končí, noci sú už …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.