Záhrada

Ako strihať živý plot? Návod na výsadbu živého plota

ako strihať živý plotKlasický drevený alebo drôtený plot, ktorý ohraničuje pozemok pri vašom dome je možné nahradiť hustým kríkom, takzvaným živým plotom. V prípade, že zvolíte tento variant, musíte počítať s tým, že so živým plotom budete mať istú prácu. Je potrebné ho pravidelne strihať, aby si udržal patričný vzhľad a tvar. Ako strihať živý plot a návod na výsadbu živého plota.

V článku sa dozviete:

  • Postup strihania živého plota
  • Ako vysadiť živý plot
  • Čo je potrebné na strihanie živého plota
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Postup strihania živého plota

Na strihanie živého plota použite buď ručné nožnice, u urastenejších kríkov je však praktickejšie použitie elektrických záhradných nožníc na živé ploty.

Pri strihaní záleží na tom, aký veľký ker je. V prípade, že je vysoký len do výšky vašich pŕs, vykonáva sa strihanie tak, že nožnicami kmitáte oblúkovými pohybmi. Pritom striháme zvisle najprv bočné časti, až potom hornú vrstvu. Rezacie nože nožníc by mali zvierať uhol 0 – 10 stupňov k hornej rovine plotu.

výsadba živého plotaAk je živý plot vyšší, použite predĺžené záhradné nožnice na plot. Inak je postup rovnaký. Vďaka predĺženým nožniciam nebudete musieť pri strihaní používať pracovnú plošinu, ľahko to zvládnete aj zo zeme.

Kvalitné nožnice sa dajú naklopiť, takže s nimi pohodlne zastrihnete aj horné časti kríkov.

Strihanie živého plotu je najlepšie robiť do lichobežníkového tvaru. Vďaka tomu sa aj do spodných častí dostane svetlo a ker tak bude zdravý. Aby boli rezy pravidelné, napnite si pri kríku šnúrku.

Živý plot strihajte v zime v období pokoja, druhýkrát potom v auguste. To platí najmä pre listnaté kríky. V prípade ihličnatých drevín sa zastrihnutie vykonáva na jar, pred tým, než dôjde k pučaniu, a druhýkrát potom na jeseň.

Ako vysadiť živý plot?

Ak si zaobstaráte sadenice pre živý plot, potom ešte pred tým, než sa do výsadby pustíte, musíte vytýčiť vhodné miesto. V ňom odstráňte všetku burinu.

návod na strihanie živého plotaNa očistenom mieste potom vyhĺbte jamky, a to asi 30 centimetrov hlboké. Do jamiek potom nasypte zeminu a riadne ich zavodnite.

Sadenice vždy zapichujte kolmo do jamiek. Korene pritom musia byť zakryté pokraj. Sadenice rozmiestňujte asi 30 centimetrov od seba, vzdialenosť však záleží na tom, aký typ živého plota vysadzujete.

Čo je potrebné na strihanie živého plota:

  • Nožnice na živý plot – ručné, elektrické
  • Šnúra, povrázok
  • Ochranné rukavice a okuliare

Ako dlho strihanie plotu potrvá?

Záleží samozrejme na dĺžke a vzraste živého plota. Ak však použijete kvalitné elektrické nožnice na živý plot, bude práca rýchla a pohodlná.

Aké budú náklady na strihanie živého plotu?

Elektrické nožnice na plot zaobstaráte od 30-40 Eur, kvalitné mechanické nožnice na strihanie živého plotu potom stoja cca 20 Eur.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button