Záhrada

Ako osádzať predokenné truhlíky?

predokenný truhlíkRady a tipy ako osádzať predokenné truhlíky. Polovica mája je najvhodnejší čas na zdobenie okien, balkónov a terás kvetinami alebo bylinkami. Nehrozia už mrazíky a truhlíky nemusíte na noc premiestňovať do domu. Aby boli vaše okná ozdobené záplavou kvetov, stačí dodržiavať niekoľko nasledujúcich rád.

Čo budete potrebovať, keď chcete osádzať predokenné truhlíky:

  • sadenice kvetín
  • zemina
  • nádoba na vysádzanie
  • PET fľaše

Ako vybrať tie správne predokenné truhlíky

Venujte dostatočnú pozornosť výberu nádoby, v ktorej budete rastlinky pestovať. Môžete si vybrať z rôznych materiálov a rôznych cenových úrovní. Každý materiál má svoje pre a proti. Krásne vyzerajú truhlíky a kvetináče z keramiky, ale sú ťažké a horšie sa s nimi manipuluje.

Plast zase na slnku vybledne a skrehne, ale je lacný a ide ľahko zamaskovať napr. vložením do prúteného obalu.

Kvety sa dajú pestovať aj vo vyradených kuchynských nádobách, dostatočne veľkých plechovkách alebo len vo vreci na odpadky, ktorý sa naplní zeminou a vloží do starého košíka. Vyberajte taký truhlík alebo nádobu, ktorá sa bude hodiť k celkovému charakteru výzdoby.

Starostlivosť o rastliny v predokenných truhlíkoch

predokenné truhlíkyKvety pestované v nádobách majú vyššie nároky na živiny a zálievku, než tie, čo sú pestované vo voľnej pôde. Predokenné truhlíky a kvetináče by mali mať odtokový otvor, aby mohla vytiecť prebytočná voda zo zálievky.

Skúsenejší pestovatelia môžu pestovať kvety v kvetináčoch bez odtoku, ale len na krytých terasách a balkónoch, kam neprší.

Na dno takej nádoby dajte asi 2 cm drenážnu vrstvu z drobného štrku, aby korene neboli vo vode a neodhnívali.

Na drenážnu vrstvu nasypte zeminu, ktorú kúpite v záhradníctve podľa druhu pestovaných rastlín.

Muškáty potrebujú iné zloženie pôdy než napr. na hnojenie náročné surfinie. Ak máte vlastný zdroj zeminy, vyberajte kyprú, dobre priepustnú. Zmiešajte ju s kompostom.

Aké hnojivo je najvhodnejšie

Po zasadení rastlinky nemusíte prihnojovať. S tým začnite, až sa rozrastú a vyplnia celú nádobu. Hnojivo nakúpte tekuté do vody, alebo granulované, ktoré sa zapracuje do zeminy pri výsadbe.

Na predokenné truhlíky sa mi osvedčilo hnojivo pridávané do zálievky. Muškátom zase najviac svedčí granulovaný kravinec. Veľký výber hnojív majú v záhradníctvach, kde vám poradia s výberom.

Výber rastlín na predokenné truhlíky

Výber vhodných kvetín záleží na ich budúcom umiestnení. Na každej svetovej strane sa darí iným. Jasné, môžete mať muškáty aj na severnej strane, ale pokvitnú málo. Rovnako tak fuchsie nepatria na priame slnko, na juh.

Na severnej strane sa bude dariť begóniam, fuchsiám, verbenám, na juhu pelargóniám, surfiniím, afrikánom, petúnkam, karafiátom, dvojzubci. Na západnej a východnej strane sa darí celkom všetkým bežným balkónovým rastlinám. Najproblematickejší je juh. Tam, kde praží celý deň slnko, sa v horúcom lete nedarí ani odolným muškátom.

Kombinácia rastlín na predokenné truhlíky

Pre pekné kompaktné truhlíky sa využíva zosadzovanie rôznych druhov rastlín. Pozor na to, aby ste zlúčili rastlinky približne s rovnakými nárokmi na zálievku a živiny. Pekná je kombinácia previsnutej bacopi oa vzpriameným muškátom, brečtan s fuchsiou.

Pekne vyzerajú aj pelargónie previsnuté so vzpriamenými muškátmi, aj keď to už nie je optimálna dvojica. Vzpriamené muškáty potrebujú menej vody ako ich previsnutí príbuzní. Stačí každý druh do iného kvetináča a tie potom vyskladať do truhlíkov.

Starostlivosť o rastliny v truhlíkoch

ako osadiť preodkenné truhlíkyPri dostatku miesta môžete kvetináče postaviť na oporu nad seba. Až rastliny dorastú, vytvoria bohatú kaskádu kvetov.

Odkvitnuté kvety z rastlín odstraňujte, vyzerá to lepšie a podporíte násadu ďalších kvetov. Toto je dôležité u petúnií a surfínií.

Zalievajte odstátou vodou vždy skoro ráno alebo večer. Nikdy nie okolo poludnia, kvapky vody na listoch pôsobia ako lupa a popálili by ich.

Osvedčený nápad nakoniec

Ak osádzate predokenné truhlíky, zapustite medzi rastliny PET fľaše s odrezaným dnom hrdlom dole. Až kvety vyrastú, fľaše nebude vidieť a zálievkovú vodu, potom dávkujte do fliaš. Osvedčilo sa mi to viac, než samozavlažovacie truhlíky.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button