Úvod / Záhrada / Ako vybrať rastliny pre vodnú záhradu?

Ako vybrať rastliny pre vodnú záhradu?

rastliny pre vodnú záhraduRastliny sú samozrejmou a nutnou súčasťou vodnej plochy vo vašej záhrade. Práve rastliny spájajú vodnú plochu so zvyškom záhrady tak, že to vyzerá veľmi prirodzene. Je ale nutné dobre vybrať, ktoré rastliny okolo (alebo do) vodnej plochy umiestnite. Niektoré druhy rastlín pomáhajú udržať vodu čistú, iné ju iba dekoratívne skrášľujú. Ako vybrať rastliny pre vodnú záhradu? Najčastejšie ich rozdeľujeme do šiestich skupín:

Okysličujúce rastliny pre vodnú záhradu


Tieto rastliny sú ponorené do vody, rýchlo rastú a pomáhajú okysličovať a čistiť vodu. Ak sa chystáte do jazierka alebo vodnej plochy nasadiť aj ryby, sú pre vás tieto rastliny obzvlášť zaujímavé. Najmä v spojení s riasami, ktoré veľmi znečisťujú vodnú plochu, sú tieto rastliny ideálne.

Patria sem napr. Lagarosiphon major alebo Preslia Cervino.

riasy vo vodnej záhradke

Rastliny hlbokej vody

Týmto druhom rastlín svedčí hĺbka vody 30 – 90 cm, sú to najmä lekná, ktoré nádherným spôsobom pokrývajú vodnú plochu. Vďaka nedostupnosti svetla zabraňujú aj prehnanej tvorbe rias. Ako vysadiť lekná do záhradného jazierka?

Plávajúce rastliny


Tieto rastliny majú veľmi podobné charakteristiky ako rastliny hlbokej vody. Plávajú po hladine a skrášľujú povrch vodnej plochy. Patrí sem napríklad Trapa natans alebo Azolla Carolinian. Pozor, nenechajte si ale vodnú plochu zarásť celú, okysličujúce rastliny by tým trpeli.

Okrajové rastliny

ako si naplánovať vodnú záhraduAko už názov napovedá, tieto rastliny sú určené pre vysádzanie brehov vodnej plochy. Pestujú sa v hĺbke asi 7 – 15 cm.

Patrí sem elegantný Calla palustris alebo Iris laevigata, ktorá sa chváli zelenými a smotanovo žíhanými listami a modrými kvetmi. Niektoré z nich sa dokonca radia aj medzi okysličujúce rastliny.

Bahenné rastliny

Tieto rastliny by ste nemali umiestniť priamo do vody, ale iba na zamokrené miesto, ktoré je prípadne čas od času zaplavené. Patrí sem napríklad Lysichiton alebo Caltha.

Vlhkomilné rastliny

vlhkomilné rastliny v záhradkeVlhkomilné rastliny vysádzajte v častiach záhrady, ktoré obklopujú vodnú plochu. Dôležité je, aby miesto nebolo zamokrené, ale iba mierne alebo trochu viac vlhké. Ideálnym prostredím sú pre nich nepravidelné jazierka.

Medzi vlhkomilné rastliny sa radí Astilbe, Ligularia, Primula florindale atď.

Tipy


Pri výbere vodných rastlín kombinujte rastliny rôznych výšok, farieb a tvarov kvetov. Vodnú plochu osaďte tak, aby bola zaujímavá vo všetkých ročných obdobiach. Využite napríklad rastliny sa vždyzelenými listami, ktoré budú tvoriť pozadie vašej vodnej plochy po celý rok. Prečítajte si aj náš článok: Ako si naplánovať vodnú záhradu?

Ako vybrať rastliny pre vodnú záhradu?
5 (99.31%) 29 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako mulčovať

Ako použiť na záhrade mulčovaciu textíliu?

Na okrasných záhradách sa pomerne dosť používa mulčovacia kôra proti prerastaniu buriny. Najvyššej účinnosti ale …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *