Ako vysadiť lekná do záhradného jazierka?
Dokonalé záhradné jazierko musí mať aj krásne kvitnúce lekná. Na trhu sa ponúka veľa druhov, rôznych veľkostí aj farieb. U nás sa voľne vyskytuje lekno biele, ktoré je chránenou rastlinou a nesmie sa trhať. A ako na to, keď si chcete vysadiť svoje vlastné lekno do záhradného jazierka?
Kedy vysádzať lekná do jazierka?
Lekná je možné vysádzať od konca apríla až do konca júla. Môžu sa vysadiť priamo na dno jazierka alebo rybníčka, ale pre malé záhradné jazierko je častejším spôsobom výsadba do plastových košov.
Aby lekná krásne kvitli, potrebujú dostatok slnka a záveterné miesto.
Akú vodu a hĺbku lekná potrebujú?
Všetky lekná potrebujú k svojmu zdarnému rastu pokojnú vodu s dostatkom slnka. V lete by teplota vody mala byť 15-20 ° C. Majú rady mierne kyslú vodu s ph 5-6.
V takejto vode sa netvoria riasy a rastliny môžu dobre dýchať. Listy rastliny by nemali pokrývať viac ako polovicu vodnej plochy.
Jednotlivé druhy lekien majú rozdielne nároky predovšetkým na hĺbku vody, v ktorej budú rásť.
Optimálna hĺbka pre väčšinu bežných lekien je 60-90cm. Ale môžete kúpiť malé druhy, ktoré potrebujú hĺbku len 10-30cm a stačí im plocha okolo jedného metra štvorcového. Listy týchto malých lekien majú okolo 5cm. Najväčšie druhy lekien s listami okolo 50cm potrebujú oveľa viac priestoru a hĺbku 100-120cm.
Niektoré druhy lekien majú listy čo plávajú na hladine, iným trčia nad vodou.
Výsadba na dno jazierka
Ak máte jazierko hlbšie ako 60cm, môžete vysadiť lekno priamo na dno jazierka. Táto hĺbka zabezpečí možnosť prezimovania vonku. Jazierko musí mať dostatočnú hĺbku pre druh, ktorý chcete vsádzať.
Lekno musíte vsádzať, keď máte jazierko vypustené. Na dno dajte trochu substrátu a lekná do neho zasaďte. Rastlinu obsýpajte kameňmi a môžete napustiť vodu. Za pár týždňov sa objavia na hladine prvé listy.
Výsadba lekná do koša
Pokiaľ chcete zasadiť menšie lekno do príliš hlbokého jazierka, môžete ho zasadiť do plastového koša a na potrebnú hĺbku ho vypodložiť. Použitie koša tiež uľahčí následnú manipuláciu s leknom, napríklad pri prezimovaní, kedy stačí kôš s leknom vybrať a na zimu ho preniesť do pivnice, kde ho umiestnite do nádoby s vodou.
V záhradníctve kúpite väčšinou už lekná zasadené do plastovej nádoby, ale tie je lepšie pred umiestnením do jazierka presadiť. Vhodnejšie sú plytšie a širšie nádoby alebo drôtené koše s hustým dierovaním. Ako substrát môžete použiť ílovitú pôdu, ktorú zmiešate s hnojivom alebo lepšie s kravským hnojom. Vzniknutou zmesou naplňte nádobu do troch štvrtín. Ak chcete použiť hnojivové tablety, položte ich na dno koša, tak aby sa ich nedotýkali korene lekna.
Teraz vložte do nádoby lekno a dosypte substrátom. Všetky listy rastliny by mali po zasadení zostať nad povrchom pôdy. Zeminu dostatočne zatlačíme a nakoniec rastlinu obsypeme riečnymi kameňmi. Pri manipulácii dávajte pozor, pretože lekno má pomerne krehké listy, korene aj puky.
A teraz môžeme lekno presunúť do jazierka. Môžete ho dať rovno do konečnej hĺbky, ale lepšie je postupne hĺbku zvyšovať, až na konečnú hĺbku. Menšia vrstva vody sa rýchlejšie prehreje a nová rastlinka rýchlejšie a lepšie zosilnie.
Lekná a ryby v záhradnom jazierku
Ak chcete mať v jazierku lekná spoločne s rybami, sú potrebné isté opatrenia. Veľkosť kameňov, ktorými ste lekná obsypali, prispôsobte veľkosti rýb, tak aby ich nikam nešmýkali a nepreniesli.
Pre bylinožravé ryby, ako Amur alebo tolstolobici, je lekno pochúťkou. Preto je nutné lekná oplotiť, najlepšie drôteným pletivom filmom obaleným zeleným plastom, aby nebol vo vode vidieť.
A teraz už nezostáva než sa tešiť z krásnych rastlín a užívať si príjemnú atmosféru, ktorú záhradné jazierko s leknami vytvára.